Atpakaļ

Cittautieši Latvijā: Jābūt atvērtam, lai pilvērtīgi iekļautos sabiedrībā

Piektdien, 25. novembrī, kafejnīcā “Paviljons Ziedoņdārzs”, vārot integrācijas zupu, demonstrējot jogu un origami, Latvijā dzīvojošie cittautieši dalījās atklātos un niansētos sajūtu un piedzīvojumu stāstos par dzīvi Latvijā. Kultūrbranča viesi secināja, ka, ja cilvēks ir atvērts pasaulei un neļaujas aizspriedumiem, tad visa pasaule ir atvērta arī pašam cilvēkam.

Meksikas latvietis un šefpavārs Havjers Garsia (Javier Garcia), no Latvijā pieejamiem produktiem vārot “integrācijas zupu”, atklāja, ka viņam ļoti patīk Latvija, īpaši iespēja pašiem veidot savu vidi. Havjers ir pārliecināts, ka jebkurā situācijā ir iespējams atrast vidusceļu, lai abas puses rezultātā būtu apmierinātas. Runājot par to, ko gribētos mainīt, Havjers pauda cerību, ka latvieši sāks vairāk smaidīt. Meksikas latvietis dalījās arī amizantos pieredzes stāstos par pārpratumiem, kas radušies kultūras atšķirību dēļ, bet kurus ar savu pozitīvo attieksmi izdevies veiksmīgi atrisināt.

Patiesi sirsnīgā Latvijas iepazīšanas un iemīlēšanas stāstā dalījās jogas treneris, masieris Savmitra Singht  (Savmitra Singht), kurš Latvijā ieradies no Indijas. Savu pirmo darba pieredzi Latvijā viņš ieguvis Rēzeknē, kur sajuties ļoti gaidīts, un cilvēkus, kas viņu uzņēmuši, sauc par savu otro ģimeni. Sākotnēji apjukums Rēzeknē radies valodu dēļ, ikdienā viņš saskāries ar latviešu, krievu, kā arī latgaliešu valodu. Savmitrs ar Latviju saista arī savus nākotnes plānus – viņš adoptējis bērniņu, iegādājies lauku īpašumu, kur arī saimnieko. Situācijai Eiropā stabilizējoties, Savmitra plāno paplašināt arī savu uzņēmējdarbību. Viņš atzīst, ka personīgi neesot saskāries ar atšķirīgu attieksmi savas izcelsemes dēļ un līdzīgi kā Havjers norādīja, ka iekļaušanās lielā mērā atkarīga no paša attieksmes. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja piedalīties arī Savmitras vadītajā jogas nodarbībā.

Kota Sakurs (Kōta Sakurai), kurš Latvijā dzīvo un studē 11 mēnešus, šeit ieradies uz laiku, un pēc mācībām plāno atgriezties Japānā, lai pabeigtu studijas un sāktu strādāt. Ierodoties Latvijā, viņš bijis patīkami pārsteigts, ka lielākā daļa jauniešu brīvi pārvalda angļu valodu, līdz ar to ievērojami atvieglojot komunikāciju. Kota ir atvērts pasaulei, tāpēc dzīve citās valstīs viņu apmierina. Klātesošajiem Kōta palīdzēja apgūt arī japāņu origami.

Kultūrbranča mērķis ir sniegt darba devējiem iespēju izprast dažādību kultūru un rasu kontekstā, kā arī atpazīt savu individuālo aizspriedumu izcelsmi, kas traucē veidot labvēlīgu mikroklimatu uzņēmumā, atbalstot un iesaistot dažādu etnisko grupu pārstāvjus, cienot citādo un ievērojot pievienoto vērtību.

“Kultūrbrančs” tiek īstenots Sabiedrības integrācijas fonda kampaņas “Izstāstīt saliedētību” ietvaros.