Pētījums: Latvijā 28% iedzīvotāju kontrabandas preču iegādi neuzskata par nosodāmu
Latvijā 28% iedzīvotāju kontrabandas preču iegādi neuzskata par nosodāmu, kas ir par diviem procentpunktiem mazāk nekā 2022.gadā, kad šādu viedokli pauda 30% iedzīvotāju, liecina SKDS veikts pētījums.
Vienlaikus SKDS pārstāvji atzīmē, ka 2013.gadā 46% Latvijas iedzīvotāju uzskatīja, ka pirkt kontrabandas preces nav nekas slikts un nosodāms.
Savukārt populārākā kontrabandas prece Latvijā joprojām ir cigaretes un citi tabakas un nikotīna izstrādājumi – 12% respondentu jaunākajā pētījumā norādījuši, ka paši ir pirkuši šos produktus, vēl 10% ir atzinuši, ka viņu draugi vai paziņas ir šādi rīkojušies.
Tajā pašā laikā kontrabandas degvielu ir pirkuši 4% respondentu, kamēr 5% norādījuši, ka to ir darījuši viņu draugi vai paziņas, bet kontrabandas alkoholiskos dzērienus ir iegādājušies 3% aptaujāto, kamēr 4% norādījuši, ka to ir darījuši viņu draugi vai paziņas.
Plašāka informācija par SKDS pētījuma datiem par Latvijas iedzīvotāju attieksmi un toleranci pret kontrabandu, kas atklāj gan sabiedrības kopējo viedokli par kontrabandas problēmu valstī, gan attieksmi pret kontrabandas preču iegādi, zināšanām par kontrabandas preču iegādes vietām, kā arī iespējamiem sodiem un rīcību kontrabandas mazināšanai, tiks sniegta trešdien, 28.jūnijā, kontrabandas problemātikas forumā “Cīņa ar kontrabandu – izaicinājumi un panākumi”.
Ar aktuālo situāciju cīņā ar akcīzes preču kontrabandu Latvijā iepazīstinās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Baiba Šmite-Roķe, bet par šī brīža ekonomikas situāciju, nākotnes prognozēm un iespējamo ietekmi uz ēnu ekonomiku stāstīs bankas “Citadele” ekonomists un Fiskālās disciplīnas padomes loceklis Mārtiņš Āboliņš.
Tāpat forumā tiks apskatīti aktuālākie pētījumi par nelegālo cigarešu apriti un patēriņu Eiropā un Latvijā, savukārt Valsts policijas pārstāvis stāstīs par aktualitātēm cīņā ar nelegālo tirgu un nelegālo ražošanu. Pēc prezentāciju sadaļas notiks diskusija “Izaicinājumi cīņā ar kontrabandu šī brīža politiskās un ekonomiskās situācijas kontekstā”.