Lauku ģimenes ārsti: Finansējuma pieauguma apmērs ģimenes ārstu praksēm nesedz aizvietošanu visiem komandas locekļiem
Viņa atzina, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju (LĢĀA) un Veselības ministriju (VM) notikušas ilgas diskusijas, un panāktais kompromiss par ikmēneša fiksēto maksājumu pieaugumu ģimenes ārsta praksei līdz 1000 eiro un ikmēneša fiksēto maksājumu par ģimenes ārsta prakses otro un katru nākamo pieņemšanas vietu līdz 400 eiro ir labāk nekā nekas.
Tomēr viņa norādīja, ka pieaugums ir tikai viena divpadsmitā daļa no kapitācijas, kas nesedz aizvietošanu visiem komandas locekļiem.
“Praksē strādā viens, divi, dažreiz trīs palīgi, tad dabiski, ka viena divpadsmitā daļa ir drīzāk papildus izdevumu segšanai, ne aizvietošanai. Mūsu aprēķini rādīja 1300 eiro uz vienu vidēju ārsta praksi, taču, ja to iedod uzreiz visām praksē, tad nepaliek vairāk nākotnes attīstības punktiem, kas arī ir svarīgi. Tāpēc labāk tā nekā nekas, un tas ir tikai pirmais solis. Tālāk būs informatīvie ziņojumi, sadarbojoties ar VM un LĢĀA,” sacīja Kozlovska.
Pēc viņas paustā, LLĢĀA iestājas par trešo valsts apmaksāto palīgu ģimenes ārsta praksē, kas varētu palīdzēt ar digitalizāciju un pacientu apzvanīšanu. Tāpat būtisks ir arī lauku ģimenes ārstu atbalstu koeficients, lai piesaistītu un atbalstītu jaunos ārstus.
Kozlovska atzina, ka veselības aprūpe atrodas nepārtrauktā badā, risinot tekošās ikdienas lietas, lai gan varētu virzīties plašāk uz attīstību.
Asociācija cer, ka VM izstrādātais informatīvais ziņojums nebūs pēdējais, lai varētu pacientiem sniegt kvalitatīvu palīdzību.
No šā gada 1.februāra VM iecerējusi paaugstināt ikmēneša fiksēto maksājumu ģimenes ārsta praksei, ikmēneša fiksēto maksājumu par ģimenes ārsta prakses otro un katru nākamo pieņemšanas vietu un maksājumu par primārās veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu feldšerpunktā, kā arī nodrošināt ģimenes ārsta praksē nodarbināto ārstniecības personu aizvietošanu attaisnotas prombūtnes gadījumos.