Bulgārija un Rumānija drīz varētu kļūt par pilntiesīgām Šengenas zonas dalībvalstīm
Abas Balkānu valstis pievienojās Eiropas Savienībai (ES) 2007.gadā, tomēr netika integrētas Šengenas zonā līdz pat martam, kad tika atcelta robežkontrole jūras un gaisa satiksmē.
Sauszemes robežkontrole palika spēkā, jo pret to iebilda galvenokārt Austrija, kas ilgstoši bloķējusi abu valstu iekļaušanu Šengenas zonā, bažījoties par nelegālo imigrāciju.
Taču pēc piektdien Budapeštā notikušās Austrijas, Bulgārijas, Ungārijas un Rumānijas iekšlietu ministru sanāksmes Austrija atcēla savus iebildumus, tādējādi bruģējot ceļu galīgajam lēmumam, kas tiks pieņemts ES iekšlietu ministru samitā decembrī.
Ungārijas iekšlietu ministrs piektdien sacīja, ka Rumānija un Bulgārija tagad ir “soli tuvāk tam, lai kļūtu par pilntiesīgām Šengenas zonas dalībvalstīm”.
Viņš piebilda, ka ir “skaidra iespēja” pabeigt šo procesu līdz gada beigām un ka valstīm kopīgi būs jānosūta vismaz 100 robežsargi uz Bulgārijas un Turcijas robežu.
ES iekšlietu komisāre Ilva Johansone arī piedalījās sanāksmē un pauda gandarījumu par tur pieņemto lēmumu.
Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena platformā “X” norādīja, ka abas valstis “pilnā mērā pieder Šengenas zonai”.
“Es atzinīgi vērtēju Budapeštā šodien notikušo neformālo sarunu pozitīvo iznākumu. Ļausim 2025.gadā pieredzēt, kā Šengena kļūst spēcīgāka,” pauda EK prezidente.