Atpakaļ

Vāc parakstus par bērnu psihiatrijas un diagnostikas pakalpojumu pieejamības uzlabošanu

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana, lai no valsts pieprasītu bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumu pieejamības uzlabošanu Latvijā.

Iniciatīvas autori vēlas, lai Latvijā tiktu uzlabota bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumu pieejamība, samazinot gaidīšanas rindas un nodrošinot pakalpojumu pieejamību. Iniciatīvā izteikta prasība palielināt bērnu psihiatru un citu garīgās veselības speciālistu skaitu, lai būtiski saīsinātu gaidīšanas laiku rindās, kā arī nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi valsts apmaksātiem bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumiem, neatkarīgi no reģiona un vecāku finansiālajām iespējām.

Izteikta prasība arī nodrošināt, ka izmeklējumu rezultātos vecākiem ir skaidras norādes vai vismaz rekomendācijas par turpmākajiem soļiem ārstēšanas procesā, lai nenāktos “minēt un atkal meklēt speciālistu, kas izskaidrotu turpmākos nepieciešamos soļus”, kā arī izveidot atbalsta sistēmu vecākiem, kas sniegtu informāciju par rindas statusu un piedāvātu nepieciešamo emocionālo un praktisko palīdzību, gaidot līdz speciālista konsultācijai.

Iniciatīvas autore ir Dace Šramma, kura norāda, ka ir daudzbērnu mamma un īpašā bērna mamma no Rīgas, kurai gandrīz katru nedēļu jāapmeklē ārsti.

“Šī iniciatīva ir mans kā mammas izmisuma sauciens pēc palīdzības daudzu vecāku vārdā, kas ik dienu saskaras ar nepieņemamām rindām un ierobežotu piekļuvi bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumiem,” klāsta Šramma.

Komentējot savu un citu vecāku problēmas, viņa pauž, ka šobrīd Latvijā vecākiem, kuru bērni cieš no autisma vai citām garīgās veselības problēmām, ir jāgaida vairāk nekā gads, lai tiktu pie bērnu psihiatra, un ātrākai pakalpojuma saņemšanai vienīgā iespēja ir maksas konsultācija, kas daudzām ģimenēm ir finansiāli nepanesama, kā arī bieži ierobežo iespējas turpmākajā procesā saņemt valsts apmaksātus izmeklējumus.

Īpaši sarežģīta esot situācija ārpus Rīgas – daudzos reģionos bērnu psihiatra pakalpojumi vispār nav pieejami, liekot ģimenēm mērot simtiem kilometru, lai saņemtu nepieciešamo palīdzību, viņa klāsta.

“Negodīgi, ka bērnu veselība ir atkarīga no vecāku maciņa biezuma – aptuveni 3000 bērnu Latvijā ir garīga rakstura invaliditāte, un šo bērnu vecākiem nereti nākas pašiem organizēt nepieciešamos resursus un apmaksāt terapijas, kas ir gan laikietilpīgi, gan finansiāli apgrūtinoši,” uzsver Šramma.