ĀM: Brutālā Asada režīma krišana ir trieciens Krievijas un Irānas ietekmei un interesēm
Kā aģentūrai LETA pauda ĀM preses sekretāre Diāna Eglīte, situācijai būs tālāka ietekme reģionā uz Līča valstu rīcību un sadarbību ar Krieviju, tomēr par turpmāko situācijas attīstību Sīrijā spriest ir pāragri.
“Kaujinieku grupējumi nav vienoti, un pie varas nākušais “Hayat Tahrir al Sham” (HTS) ir tikai viena no daudzām Sīrijas opozīcijas grupām gan valstī, gan ārpus tās. HTS ir bijis saistīts ar radikāliem islāmistu grupējumiem,” pauž ĀM.
ĀM uzsver, ka Latvijas interesēs ir valsts stabilitāte Sīrijā, reģionālo un starptautisko drošības draudu mazināšana, terorisma ierobežošana. Tāpat Latvijas interesēs ir iedzīvotāju pamatvajadzību un tiesību nodrošināšana, valsts pārvaldes institūciju un ekonomiskās attīstības atjaunošana, samazinot migrācijas spiedienu, kā arī turpmāka Krievijas un Irānas ietekmes mazināšana.
ĀM akcentē, ka svarīga ir visu pušu konstruktīva iesaiste, lai nodrošinātu iekļaujošu pāreju Sīrijā saskaņā ar ANO Drošības padomes 2015.gada rezolūciju, saglabājot Sīrijas teritoriālo integritāti un aizsargājot iedzīvotāju, tostarp minoritāšu tiesības.
ĀM klāsta, ka Latvija konsultējas ar Eiropas Savienības un citu valstu kolēģiem, un turpina sekot situācijai Sīrijā – tā strauji attīstās, un patlaban esot pāragri izdarīt secinājumus vai prognozes.
Jau vēstīts, ka Sīrijas nemiernieki islāmistu grupējuma HTS vadībā svētdien ieņēma Damasku un pasludināja Asada režīma krišanu. Asads ir aizbēdzis uz Maskavu.
Pilsoņkarā Sīrijā, kas ildzis gandrīz 14 gadus, nogalināti 500 000 cilvēku un aptuveni puse valsts iedzīvotāju bijuši spiesti pamest savas mājas. Miljoniem sīriešu ir aizbēguši no valsts.
Pēc Asada režīma krišanas situācija Sīrijā ir neskaidra, un pieaug bažas par starpkopienu vardarbību, lai gan HTS centies nomierināt minoritātes, apgalvojot, ka jaunajā Sīrijā tās būs drošībā.
Sīrijas dažādās kopienas, tai skaitā kristieši, kurdi un alavīti, nepacietīgi gaida, kādu valdību Bašars izveidos. Kristiešu kopienu galvenokārt atbalstīja Asada valdību, bet Asads pats cēlies no alavītiem.
Katoļu baznīcas galva pāvests Francisks šodien aicināja uz savstarpēju cieņu starp reliģijām Sīrijā. “Es lūdzos (..), lai Sīrijas tauta dzīvotu mierā un drošībā savā mīļajā zemē un lai dažādas reliģijas dzīvotu kopā draudzībā un savstarpējā cieņā,” sacīja pāvests.
Baširs laikrakstam “Corriere della Sera” sacīja, ka “dažu islāmistu grupējumu nepareizā rīcība ir novedusi pie tā, ka daudzi cilvēki, īpaši Rietumos, musulmaņus asociē ar terorismu un islāmu ar ekstrēmismu”.
“Islāma, kas ir “taisnīguma reliģija”, nozīme tika sagrozīta. Tieši tāpēc, ka mēs esam islāmisti, mēs garantēsim visu cilvēku un visu sektu tiesības Sīrijā,” intervijā solīja Baširs.
Viņš arī sacīja, ka viņiem nav problēmu ne arvienu valsti, partiju vai sektu, kas turējušās tālāk no Asada režīma.
Rakstīt komentāru