Atpakaļ

Padomi digitālās telpas sakārtošanai

Šobrīd dzīvojam tādā laikā, kad jārūpējas ne tikai par savu fizisko telpu jeb mājokli, bet arī par savu digitālo telpu jeb vidi, kurā brīžam pavadām pusi no savas dienas. Digitālajā telpā glabājas mūsu veselības un finanšu dati, fotogrāfijas, video, dokumenti un daudzas citas ikdienā svarīgas lietas, līdz ar to ik pa laikam nepieciešams veikt tās sakārtošanu un inventarizāciju. Turklāt savas digitālās telpas pārzināšana palīdzēs uzlabot arī datu drošību un rezultātā arī finanšu drošību. Gada sākums ir labs laiks šai tīrīšanai, jo visu atlikušo gadu būs iespējams pilnveidot sevi un turpināt ieviest ikdienā daudzus noderīgus paņēmienus. Citadeles digitālās pieredzes attīstības daļas vadītājs Mārtiņš Bērziņš ir sagatavojis vairākus padomus, kas palīdzēs šajā uzdevumā.

Lai saprastu, cik liels darbs priekšā, nepieciešams veikt inventarizāciju. Ar digitālo telpu saprotam katra digitālo darba vietu, datu mākoņus, ārējos datu nesējus, kas glabā failus, pārlūkprogrammas, e-pasta kastīti, viedtālruni un datoru ar visām tā lietotnēm. Tāpat tā ietver mājaslapas, kurās esat reģistrējies, kā arī visu oficiālo e-pakalpojumu sniedzēju mājaslapas, piemēram, latvija.lv, eds.lv, csdd.lv utt. Kad pēdējo reizi izgājāt cauri visiem šiem digitālās telpas stūrīšiem? Lai parūpētos, ka viss tiek pārskatīts, izveidojiet sarakstu ar veicamajiem darbiem.

Saglabātās paroles un programmu atļaujas

Ērtības dēļ esam pieraduši atļaut dažādu paroļu saglabāšanos, lai nākamreiz tās automātiski tiktu aizpildītas mūsu vietā. Lai arī kopumā šī funkcija, ko piedāvā dažādas pārlūkprogrammas, ir ļoti parocīga, pārāk plaša paroļu glabāšana var nebūt droša. Pārskatiet saglabāto paroļu mapi iestatījumos un izvairieties saglabāt paroles, kas saistītas ar uzņēmuma kontiem, internetbankas pieejām un citiem sensitīviem datiem. Ja izmanto kādu programmu paroļu saglabāšanai, pārliecinieties par tās drošību, kā arī izveidojiet drošu paroli, kas glabā visas citas paroles. Bieži šāda programma nodrošinās iespēju, jums norādīt citu personu, kas var piekļūt šiem datiem, gadījumos kad jūs to nevariet. Ir vērts apdomāt šādu plānu B.

Tāpat pārskatiet arī viedtālrunī instalēto lietotņu piešķirtās atļaujas. Nereti lietotnes, kas domātas, piemēram, pierakstu veidošanai vai citam nenozīmīgam ikdienas sīkumam, pieprasa atļaujas izmantot mikrofonu, pārskatīt zvanu žurnālu utt. Turklāt jau sākumā būtu jāizvairās no šādu lietotņu instalēšanas.

Pārskati bankas kontu un karšu limitus, iestatījumus

Krāpniecības gadījumi tikai palielinās un visbiežāk notiek lietotāju neuzmanības vai nezināšanas dēļ. Lai cīnītos ar krāpniekiem, ir jāpārzina ikdienā lietotie finanšu pakalpojumi. Piemēram, ik pa laikam jāpārskata savs konta pārskats – vai neatrodas kāds nepazīstams pārskaitījums. Tāpat maksājumu kartēm ir iespējams iestatīt, kādos reģionos tās var izmantot, piemēram, ja maksājumu karti izmantojat tikai Latvijā un dažreiz iepērkaties kādā Eiropas interneta veikalā, tad bankas lietotnē iespējams iestatīt, ka karti iespējams izmantot tikai Eiropā vai arī tikai Latvijā. Tas nodrošinās, ka krāpnieku lapas ārpus Eiropas būs nesekmīgas naudas izkrāpšanā. Atcerieties arī iestatīt paziņojumus par izejošiem un ienākošiem maksājumiem, lai varētu reāllaikā sekot līdzi darbībām savā bankas kontā. Tas bez maksas iespējams bankas lietotnē.

Veic inventarizāciju lietotnēs

Viedtālruņu attīstība devusi iespēju tajā glabāt teju neierobežotu apjomu lietotņu. Tomēr katra lietotne, kas glabājas jūsu tālrunī, kaut ko pieprasa pretī. Turklāt tās piesārņo jūsu ziņojumu sienu ar nevajadzīgiem paziņojumiem, kas ar laiku var radīt papildu trauksmi. Viedtālrunis nemitīgi skan un vibrē, kas liek jums pārbaudīt, vai nav atnācis kas svarīgs.

Pārskati abonementus

Gada laikā iespējams iekrāt arī dažādus svarīgākus un mazāk svarīgus abonementus, dažus par kuriem iespējams nemaz neatceraties. Piemēram, lietotnes izdzēšana no viedtālruņa nepārtrauc abonementu, kas veikts lietotnē. Tomēr pozitīvais ir tas, ka lielākajos lietotņu veikalos, piemēram, Google Play pieejama atsevišķa sadaļa savu abonementu pārskatīšanai.

Dublē datu nesējus drošā mākoņglabātuvē

Zaudētas fotogrāfijas, svarīgu dokumentu pazušana – tās ir situācijas, no kurām var izvairīties, ja dati tiek saglabāti ārējos datu nesējos, vai dati, kas glabājas personīgajā datorā / telefonā, tiek dublēti kādā drošā mākoņglabātuvē. Tāpat drošības pēc ieteicams izveidot svarīgāko dokumentu digitālās kopijas, kuras droši noglabāt turpat mākonī.

Personalizē

Ne velti ir iespējams izveidot vairāku lietotāju kontus gan datoram, pārlūkprogrammai, iemīļotākajai filmu straumēšanas platformai – tas viss, lai katrs varētu sev pielāgot visu tā kā pašam visērtāk. Izveidot atsevišķus kontus var prasīt nedaudz laika, bet ilgtermiņa ieguvumi būs lielāki un ikdienas kašķi ģimenes lokā – mazāki.