Atpakaļ

Māsu asociācija: Veselības aprūpes nozarē vajadzētu vēl vismaz 3000 māsu

Veselības aprūpes nozari būtu nepieciešamas papildināt ar vēl vismaz 3000 māsu, tiekoties ar veselības ministri Līgu Meņģelsoni, pauda Latvijas Māsu asociācijas pārstāvji.

Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska tikšanās laikā atzina, ka organizācijas komanda ir ļoti spēcīga, jo asociācijas biedri ir praktizējošas māsas, kas strādā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Stomatoloģijas institūtā, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari”, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā un citur. Tāpat asociācijas biedri ir lektori universitātēs.

Latvijas Māsu asociācijas pārstāvji sarunas laikā akcentēja iesākto māsu izglītības reformu, kas tajā skaitā ļaus māsām darba tirgū būt daudz mobilākām, izvairoties no šauras specializācijas, kam ir būtiska ietekme uz praktizējoši māsu skaitu nozarē. Aplēses liecina, ka nozarē papildus būtu nepieciešami vēl vismaz 3000 māsu. Reforma vēl nav pilnībā noslēgusies, piemēram, turpinās darbs pie izmaiņām reģistra procesā.

Tāpat asociācijas vadība tikšanās laikā izvirzīja vairākus problēmjautājumus, piemēram, māsas tiesības un loma primārajā aprūpē un pacientu aprūpe mājās pēc stacionāra, kurā varētu iesaistīties māsas. Būtu nepieciešams arī izstrādāt aprūpes koncepciju, kura noteikta māsas loma un atbildība visos veselības aprūpes līmeņos, kam piekrita arī ministre.

Patlaban Veselības ministrija īsteno vairākas aktivitātes, lai risinātu cilvēkkapitāla trūkumu veselības aprūpē. Tajā skaitā, ņemot vērā valstī nepietiekamo māsu skaitu, 2023.gadā papildus 2,8 miljonus eiro paredzēts novirzīt vispārējās aprūpes māsas profesijas ieviešanai. Tas ļaus nodrošināt māszinību izglītības programmas apguvi lielākam studējošo skaitam augstskolās par vismaz 250 vietām jaunajā studiju gadā, ilgtermiņā nodrošinot papildu māsu ienākšanu ārstniecības iestādēs, tādējādi uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti.

Jau vēstīts, ka saistībā ar ārstniecības personu darba samaksas palielinājumu, māsām 2023.gadā plānots atalgojuma palielinājums 10,14% apmērā.

Latvijas Māsu asociācijas darbības mērķis ir pārstāvēt māsas Latvijā un Eiropā, iesaistīties veselības politikas veidošanā, lai uzlabotu veselības aprūpi un veicinātu profesijas attīstību.