Atpakaļ

Ražotāji: Piena iepirkuma cena varētu atgriezties 2020.gada līmenī

Piena iepirkuma cenai strauji samazinoties, tā varētu atgriezties 2020.gada līmenī, informē zemnieku piena ražotāju kooperatīva “Piena loģistika” valdes priekšsēdētājs Agris Ludriksons.

Ludriksons norāda, ka, lai gan 2022.gada novembrī vidējā piena iepirkuma cena Latvijā bija sasniegusi rekordlielu apmēru un bija 49 centi par litru, janvārī piena iepirkuma cena daļai saimniecību ir samazinājusies par aptuveni 40%.

Tāpat novērojama būtiska lejupslīde globālajā piena tirgū, kur piens izsolē tiek iepirkts par 30 centiem litrā. Cenu samazinājums drīz būs jūtams arī Latvijā un cenas varētu samazināties līdz 2020.gada līmenim.

Viņš skaidro, ka pašreizējā situācija ir globāls notikums, kurš visvairāk ietekmē tās valstis, kurām ir lielāks piena eksporta īpatsvars. Arī Igaunijā un Lietuvā novērojama līdzīga situācija ar straujo piena iepirkuma cenas samazinājumu.

“Tas ir izskaidrojams ar pirktspējas samazinājumu vietējos tirgos un citviet pasaulē, kā arī ar globālu piena izejvielu pieprasījuma mazināšanos no dažām valstīm, kuras ir mainījušas savu iepirkuma stratēģiju, vai slēgušas tirgu uz brīdi un vairs neiepērk piena izejvielas produktu ražošanai,” atzīmē Ludriksons.

Vienlaikus viņš norādīja, ka kooperatīvi vidējo piena iepirkuma cenu analizē ilgākā periodā, bet, tā kā cenu samazinājums veidojas no krituma biržas cenās, tas ietekmēs visus piena ražotājus.

“Brīdī, kad mūsu kooperatīva biedri Latvijā saņēma 53 centus par litru, individuālās saimniecības saņēma vidēji 49 centus par litru. Šobrīd pie biržas cenu krituma kooperatīvu biedri saņem aptuveni 40 centus par litru, nedaudz vairāk saņem atsevišķas individuālās saimniecības, taču drīz cenas izlīdzināsies tuvāk biržas cenai,” skaidroja Ludriksons norādot, ka Latvijas zemniekiem ir viszemākās piena iepirkuma cenas Eiropas Savienībā (ES). 2022.gada novembrī ES vidējā cena bija 57 centi, savukārt Latvijā – 49 centi, Igaunijā – 53 centi un Lietuvā – 54 centi.

Tāpat viņš atzīmēja, ka piena ražotāji šādas situācijas jau ir piedzīvojuši un pieredze rāda, ka kooperatīvam cena pazeminās ātrāk, jo tā ir ciešāk saistīta ar biržas cenu, savukārt, tirgum stabilizējoties, cena arī ātrāk palielinās.

“Šobrīd mēs esam turpat, kur bijām 2020.gada decembrī, tikai situācija veidojas grūtāka, jo visas izmaksas piena ražotājiem pieaugušas divreiz un atsevišķās pozīcijās pat trīs reizes. Šobrīd vienu litru piena nevar iegūt tik lēti, kā to varēja 2019.gadā vai 2020.gadā,” teic Ludriksons.

Viņš paredz, ka piena nozarei priekšā ir nestabils un izaicinošs periods, bet kooperatīvā tiek strādāts pie tā, lai gūtu lielāku skaidrību un veidotu rīcības plānu, kas palīdzētu kooperatīva biedriem un citiem Latvijas zemniekiem situāciju nostabilizēt un turpināt attīstīties.

“Piena loģistika” ir lielākais Latvijas zemnieku izveidotais piena ražotāju kooperatīvs, kurš strādā kopš 2015.gada. Tajā šobrīd ir 73 biedri savukārt 2022.gadā kopējais savāktais piena daudzums ir bijis aptuveni 1741 tonna.