Atpakaļ

Nedēļas nogalē aicina “Līvas ciema svētki”

21. un 22. maijā Liepājā, Jūrmalas parkā un Zvejnieku alejā norisināsies Kurzemes lielākais nemateriālā kultūras mantojuma notikums – “Līvas ciema svētki”, kur ikviens varēs baudīt bagātu kultūras programmu, vērot amatu prasmju demonstrējumus, mieloties ar nacionālajiem ēdieniem un dzērieniem, kā arī iepirkties tirgū.

Svētki iesāksies ar dalībnieku gājienu no Rožu laukuma, kas muzicējot pūtēju orķestrim “Liepāja” (mākslinieciskais vadītājs Valērijs Šestilovskis), dosies uz svētku norises vietu Jūrmalas parkā, kur pulksten 11.00 notiks svinīgā “Līvas ciema svētku” atklāšana.

“Līvas ciema svētku” vārti apmeklētājiem būs atvērti sestdien, 21. maijā, no pulksten 10.00 līdz 19.00 un svētdien, 22. maijā, no pulksten 11.00 līdz 15.00.

Ar dažādu žanru, formu un noskaņu tautas mūziku uz divām skatuvēm iepazīstinās programma “Līvas upe”. 21. maijā uz Lielās skatuves Jūrmalas parkā uzstāsies brīvās gribas ansamblis “Stiprās sievas” (Rīga/Liepāja), etnoprieka grupa “Ogas” (Rīga), grupa “Elektrofolk” (Rīga) un balvu ansamblis “Ziņģes brāļi” (Bauska). Uz Mazās skatuves Zvejnieku alejā muzicēs liepājnieki – folkloras kopas “Saknes” un “Vēlava”, kapela “Skani” un Ieva Tālberga, kura sniegs instrumentālo priekšnesumu. Savukārt, pamīšus uz abām skatuvēm savus priekšnesumus sniegs folkloras kopas “Suitu vīri” (Alsunga) un “Suitu dūdenieki” (Alsunga), kā arī Rucavas lauku kapela “Paurupīte”. 22.maijā uz Lielās skatuves priekšnesumi sāksies pulksten 11:00 ar Latvijā iemīļoto bērnu grāmatas un dziesmu varoni lācēnu Ričiju Rū, kas dosies pie mazajiem skatītājiem un klausītājiem ar koncertuzvedumu “Ričijs Rū rīko koncertu” (Rīga). Vēlāk uzstāsies folkgrupa “Kuršu sievas” (Grobiņa) un Lieģu kultūras nama lauku kapela “Luste” (Durbe).

Svētku programmā ar dažādu kolektīvu priekšnesumiem šogad iekļausies Latvijas Bērnu un jauniešu folkloras kopu nacionālais festivāls “Pulkā eimu, pulkā teku”, ko rīko Valsts izglītības satura centrs, tradicionālās kultūras biedrība “Aprika” sadarbībā ar Liepājas Bērnu un jaunatnes centru (koordinatore Solveiga Kūlaine). Liepājā pulcēsies ap 500 dalībnieku no visas Latvijas. Festivāls norisināsies uz Mazās skatuves 21. maijā laikā no 11.30 līdz 14.30.

21. maijā no 13.00 līdz 14.30 uz Lielās skatuves svētku sadaļā “Dzintara krasta ļaudis” ikviens aicināts vērot tautas dejas liepājnieku sniegumā – uzstāsies Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra kolektīvi: vidējās paaudzes deju kolektīvs “Kvēle” (vadītāja Ingrīda Lūka), “Rucavietis” (vadītāja Vineta Egliena), “Vaduguns” (vadītāja Kristīne Jaunbrūna) un senioru deju kolektīvs “Sidrabvilnis” (vadītāja Ingrīda Lūka), kā arī Liepājas Universitātes vidējās paaudzes deju kolektīvs “Bandzenieki” (vadītāja Kristīne Kārkliņa), Liepājas Bērnu un jaunatnes centra tautas deju ansamblis “Vaduguns” (vadītāja Inta Blumbaha) un PIKC Liepājas valsts tehnikums jauniešu deju kolektīvs “Odziņa” un “Odziņa” studija (vadītāja Inta Āboliņa).

22. maijā uz Mazās skatuves ekspresizstādē “Katram savu tautastērpu” varēs apskatīt Liepājas meistaru darinātos tautastērpus, kas ir īpaši aktuāli ikvienam, kurš pošas XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem nākamajā gadā.

Svētku laikā būs iespēja iepazīt un izmēģināt dažādu amatu prasmes meistardarbnīcās, ko piedāvās Liepājas Tautas lietišķās mākslas studijas un citi dažādu amatu meistari, kas iemācīs kā pašiem izgatavot dažādas interesantas lietas. Piemēram, pieaugušie svētku apmeklētāji varēs vērot alus gatavošanas procesa paraugdemonstrējumu, ko Akmens alus brūvēšanas darbnīcā rādīs starpnozaru mākslas grupa “Serde”.

Lai pievērstu uzmanību Kurzemes reģiona etnogrāfisko novadu unikalitātei un lokālā nemateriālā kultūras mantojuma savdabībai, šogad svētku programmā “Dzīvais mantojums” piedalīsies “Rucavas tradicionālā kultūrtelpa” un “Suitu kultūrtelpa”, kuru raksturojošās iezīmes ir tautastērpi, valoda, saimniekošana, darba un sadzīves tradīcijas. Kultūrtelpas savās meistarklasēs apmeklētājus iesaistīs tradicionālo mielastu – baltā sviesta un sklandraušu gatavošanā. Gardiem ēdieniem un dzērieniem bagāta būs arī svētku sadaļa “Dzintara latvieši krogos sēž”, ko piedāvās ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji un garšu meistari.

Īpašā “Spēļu sēta” šogad aicinās lielus un mazus izbaudīt kārtīgu jautrību! Apmeklētājiem būs iespēja pārvarēt bailes un pacelties augstāk par zemi, staigājot uz koka kājām; atsaukt atmiņā precizitātes un mērķēšanas prasmes, ripinot ratu riteni un izbaudīt īstu sacensības garu “cūku ganīšanā”. Ikviens, kurš sevī jūt spējas augstākā torņa būvniecībā, varēs izmēģināt spēkus “Pūga, pūga, Jenga Jenga” spēlē, bet pašus mazākos svētku apmeklētājus aicinās izmakšķerēt savu zelta zivtiņu. Ikviens aicināts piedalīties arī radošajās darbnīcās, kur piedāvās apgūt senās roku amatniecības prasmes – gleznošanu ar sēpiju, kuģīšu būvniecību un dabisko augu lellīšu izgatavošanu.

Neatņemama svētku sastāvdaļa ir “Līvas tirgus”, kas šogad notiks jau 18. reizi un pulcēs vairāk nekā 160 Latvijas amatniekus, daiļamata meistarus, pārtikas ražotājus un māksliniekus, kuri piedāvās tautas amatniecības un mākslas tradīcijās darinātus, oriģinālus un kvalitatīvus izstrādājumus, kas top, apvienojot seno amatu prasmes, tehnoloģiju attīstību un mūsdienu dizaina elementus. Lai veicinātu latviešu amatniecības tradīcijās balstītu jaunradi un tradīciju pārnesi jaunos dizaina produktos un pakalpojumos, arī šogad tiks pasniegta Līvas tirgus “Meistarstiķa balva”, kuru gatavo mākslinieks Edijs Ābele.

Par to, ko redzēt, darīt un iepazīt Dienvidkurzemes novadā, varēs uzzināt Pašvaldības aģentūras “Dienvidkurzemes novada tūrisma centrs” stendā.

Lūgums ņemt vērā, ka svētku teritorijas iekārtošanai jau no piektdienas, 20. maija, pulksten 8.00 un svētku laikā, 21. un 22. maijā, satiksmei būs slēgta Zvejnieku aleja. Īslaicīgi satiksme var būt ierobežota sestdien, 21. maijā, no pulksten 10.45 līdz 11.00 svētku dalībnieku gājiena laikā maršrutā: Rožu laukums – Graudu iela – Kūrmājas prospekts – Zvejnieku aleja. Svētku rīkotāji aicina iedzīvotājus būt saprotošiem un atvainojas par sagādātajām neērtībām.

Ar detalizētu svētku programmu var iepazīties Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra mājaslapā www.liepajaskc.lv un Facebook.com lapā, kā arī “Līvas ciema svētku” lapā Facebook.com.

“Līvas ciema svētki” notiek ar mērķi saglabāt un attīstīt kultūras mantojuma vērtību, izglītojot sabiedrību, veicināt izpratni un cieņu pret kultūras daudzveidību, cilvēka radošo darbību, zināšanu, prasmju dzīvotspēju un nodošanu no paaudzes paaudzē. Svētkus atbalsta Liepājas valstspilsētas pašvaldība, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kurzemes plānošanas reģions un A/S “Latvijas valsts meži”.

Laipni aicināti uz “Līvas ciema svētkiem” Liepājā!