Atpakaļ

9 krāšņākie daiļdārzi Kurzemē – priecē acis un iegādājies stādus arī sev!

Šobrīd ir īstais laiks, lai brauktu baudīt burvīgo ceriņu un peoniju košumu, nemaz nerunājot par to reibinošo smaržu! Mūsu Kurzeme ir bagāta ar dažādi iekoptiem daiļdārziem, kur tiek selekcionētas  teju visas iespējamās ziedu šķirnes, piedāvāti to stādi un interesenti var iepazīties arī ar neparastiem augiem.

Dārzu apmeklējumu sezona atkarīga no gadalaika, protams, ieteicams tos apmeklēt ziedēšanas laikā. Ieteikums – apmeklējumu vēlams pieteikt iepriekš! Saimnieki piedāvā ekskursijas savā dārzā, padomus dārza ierīkošanā un kopšanā. Turklāt, visbiežāk apmeklētājiem ir iespēja arī sava dārza vajadzībām iegādāties  ziedu, dekoratīvo augu un koku stādus.

Peoniju kolekcija “Ziedoņi”

Viena no lielākajām Latvijas peoniju kolekcijām atrodas Kuldīgas pusē, kur peoniju šķirņu skaits ir sasniedzis gandrīz četrus simtus. Augu kolekcionāre un audzētāja Dagnija Voika ir izveidojusi dārzu, kurā ir ap 30 šķirņu krūmpeonijas, lielziedu bārdainie īrisi, Sibīrijas īrisi, dienziedes, kā arī mazāk pazīstami košumaugi – jukas un eremūri. Saimniece pieņem viesus peonijas ziedēšanas laikā  – jūnijā, rīko Peoniju ziedu svētkus, un vada ekskursijas. Apmeklētāji var iegādāties peoniju stādus un dāvanu kartes. Jaunais stādu katalogs ir pieejams no 1. marta.

Kolekcijas dārzs “Rozītes”

Kolekcijas dārzs „Rozītes” atrodas Kurzemē, Sēmes pagastā, tā platība ir nepilni 3ha. Dārzā ir apskatāma plaša rožu kolekcija, kurā ir pāri par 3000 rožu stādi no 300 šķirnēm. Bez rožu kolekcijas ir ierīkoti ziemciešu un retu kokaugu kolekcijas stādījumi. Apmeklētājus  priecē trīs dīķi, katrs ar savu pievilcību un zivīm, vairāk gan kā skaistumam un relaksācijai. Interesanti ir vērot zivis no dīķa terases, izstaigāt ziedu salu un amfiteātrī paklausīties relaksējošu mūziku. Karstā vasaras dienā var atpūsties pie ”ūdens akmens”, klausoties burbuļojošās ūdens skaņās. Daila un Bruno Trubiņi ekskursijā pa dārzu iepazīstinās ar kolekcijas augiem un to kopšanu. Šeit  var arī iegādāties rožu un ziemciešu stādus. Katru vasaru jūlija mēnesī tiek rīkoti Rožu svētki ar plašu programmu ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem. Dārza apmeklētājiem  piedāvā nogaršot rožu ievārījumu un rožu ziedlapiņu dzērienus. Šeit tiek rīkoti semināri, koncerti, kāzu ceremonijas un fotosesijas. Dārzs ir atvērts no maija līdz septembra beigām, bet visvairāk gaidīti apmeklētāji, kad sāk ziedēt rozes.

Māra Lindes dendroloģiskie stādījumi

Nedaudz vairāk kā kilometru no Aizputes centra – pilsētas dienvidrietumdaļā meklējami aizputnieka Māra Lindes dendroloģiskie stādījumi. Tie atrodas vietā, kur ir blīva privātmāju apbūve. Neskatoties uz to, koku pavēnī ir izveidots košumdārzs, kurā ir apskatāmas retas kokaugu un ziedaugu sugas, par kurām saimnieks Māris var dalīties ar stāstiem.  Interesenti var iegādāties stādus un iepazīties ar Māra sarakstītajām grāmatām. Māris Linde pēc specialitātes ir inženieris mehāniķis, kurš visu mūžu kopis un papildinājis ģimenes eksotisko augu dārzu, kurā tagad ir 230 šķirņu krāšņumaugi. Pirmie eksotiskie augi 2000m2 lielajā dārzā tika iestādīti 1953. gadā, kad M. Lindes tēvs no Sočiem atveda aprikožu kauliņus. 60. gados tika uzsākta daiļdārza izveide. Pats dārznieks lepojas arī ar izciliem eksemplāriem, kā piemēram, dārzā aug jukas, kuru sēklas ir atvestas no Taškentas botāniskā dārza.

Zīļu peonijas

Zīļu peonijās varēsiet gūt priekšskatu par peoniju daudzveidību. Dārzā ir vairāk kā 800 šķirnes, kas pārsteigs ar savu krāsu un formu daudzveidību. Katrs varēs atrast savai gaumei piemērotāko. Tiek piedāvāti arī ziedi līdzņemšanai. Dārzs atrodas Tukuma novada Slampes pagastā.

Stādaudzētava “Bērziņi”

Stādu audzētavas “Bērziņi”, kas atrodas Ventspils novada Popē, pamatdarbība ir daudzgadīgo puķu, tajā skaitā zāļveida ziemciešu, paparžu un peoniju stādu audzēšana. Saimniecībā veido peoniju kolekcijas stādījumus. Pēc pasūtījuma pieaudzē  puķu traukus un piramīdas ar vasaras puķēm. Saimniecība piegādā un uzstāda  moduļu ”zaļās sienas” vertikālai apzaļumošanai. Ziemā gatavo dekorus un materiālus floristikai.

Jaunmoku dārzi

Vēlies apmeklēt šobrīd ziedošu, plašu ābeļdārzu? Jaunmoku dārzi ir Kalēju ģimenes uzņēmums, kas audzē kvalitatīvus Latvijas augļus jau gandrīz 20 gadus pie Jaunmoku pils. Jaunmoku sidrs, 100% no pašu dārzos audzētajiem augstākās kvalitātes āboliem, ir viens no retajiem Latvijā, kas darināts pēc tradicionālās champenoise metodes. Vasaras sezonā pēc iepriekšējas pieteikšanās iespējama ekskursija grupām Jaunmoku dārzā un degustācija, kā arī saimnieka stāstījums par sidra darīšanas procesu ar otrreizēju fermentāciju pudelēs.

Puķu lauki

Ziemciešu audzētava „Puķu lauki” Talsu novada Laidzes pagastā ir ģimenes uzņēmums, kurā audzē un piedāvā dekoratīvos stādus. Saimniecība ir specializējusies konkrētu augu grupu audzēšanā. Tās laukos bagātīgi zeļ ziemcietes, graudzāles (zāļveida ziemcietes) un dažādas cirpto bukšu formas. Turklāt, šejienes augu šķirnes ir pielāgotas mūsu klimatiskajiem apstākļiem. Apmeklētāji var izstaigāt skaisti iekopto un ainavisko paraugdārzu, kā arī iegādāties stādus plastmasas konteineros visas sezonas garumā.

Daiļdārzs “Kristapi”

Šis ir viens no skaistākajiem Nīcas (pie Liepājas) un plašākas apkaimes dārziem, kas guvis nozīmīgas nominācijas Latvijas mēroga skaistāko daiļdārzu konkursos. Augi, kas stādīti atsevišķās grupās, ir telpiski nodalīti viens no otra. Īpaši bagāta ir hostu kolekcija, kurā ir vairāk nekā 130 šķirņu. Arī bagāta kļavu sķirņu kolekcija (25). Dārza ainaviskumu papildina izraktais un labiekārotais dīķis. Apmeklētāji saimnieces pavadībā var iepazīt dārzu un noklausīties stāstu par dažādām augu sugām, šķirnēm, kā arī iegūt vērtīgus padomus dārza veidošanā.

Laimoņa Zaķa īrisu dārzs

Kandavas pusē iekoptajā “Īrisu dārzā”, kas pieder pazīstamajam gladiolu un īrisu selekcionāram Laimonim Zaķim, aplūkojama Latvijā lielākā zemo bārdaino īrisu kolekcija. Te apmeklētāju acis priecē ne tikai īrisi vasaras sākumā, bet arī gladiolas vasaras beigās. Laimonis Zaķis ar selekciju nodarbojas jau vairāk nekā 30 gadus. 20. gadsimta 90. gadu otrajā pusē viņš bija pirmais, kurš Latvijā ieveda un sāka popularizēt zemos bārdainos īrisus un pievērsās arī to selekcijai. Jaunu iedvesmu darbam ar lielziedu īrisiem selekcionāram sniedza Florences īrisu konkursa dārza apmeklējums 2006. gadā. Toreiz Laimonis nolēma: “Arī man būs īrisu dārzs, par kuru varēšu priecāties ne tikai es pats, bet arī citi ziedu mīļotāji!” Jau 2006. gada rudenī veca ābeļdārza teritorijā tika iedzītas pirmās vagas, un trīs gadu laikā uz tagadējā dārza vietu pārcēlās visa plašā īrisu kolekcija, kas aizvien tiek papildināta, turpinot selekcijas darbu un intensīvi krustojot jaunākās ārzemju šķirnes, lai izveidotu Latvijas klimatam piemērotas, izturīgas un bagātīgi ziedošas jaunšķirnes.

Galerijas