Atpakaļ

Viktors Ščerbatihs – Ventspils ir manas otrās mājas

Lai gan dzimis dobelnieks, jau kopš 2017. gada olimpiskais vicečempions svarcelšanā Viktors Ščerbatihs aktīvi darbojas Ventspils sporta dzīvē, ieņemot Latvijas svarcelšanas klubu apvienības prezidenta amatu. Jautājām viņam par jaunākajiem sasniegumiem svarcelšanas sfērā, un tam ir iemesls – viņa audzēkne Daniela Ivanova nupat Eiropas čempionātā svarcelšanā ieguva sudraba medaļu!

Pastāstiet par svarcelšanas sporta norisēm Ventspilī, vai ir daudz jauno entuziastu?

Pēdējie divi gadi svarcelšanas sportam bija sarežģīti, līdzīgi kā tas ir citiem sporta veidiem. Covid laiks ieviesa savas izmaiņas treniņu ikdienā un diemžēl, ir atstājis nelabvēlīgas sekas. Īpaši tas atsaucies uz bērniem. Ja bērnam pazūd šis ikdienas treniņu grafiks, tad vēlāk viņu ir grūti pierunāt regulāram sportam. Te ļoti daudz atkarīgs no vecākiem, kā viņi motivē, pierunā. Diemžēl, šobrīd Ventspilī salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem ir mazāk bērnu, kas sportotu. Tomēr treneri mums ir lieliski, ar degsmi sirdī un profesionālu attieksmi, kas iedvesmo jaunos sportistus.

Šeit Ventspilī var bieži sastapt arī Artūru Plēsnieku, kurš Tokijas Olimpiskās spēlēs izcīnīja bronzas medaļu. Tāpat arī Ritvaru Suharevu, kas guva sesto vietu Olimpiādē, un daudzsološo sportistu Artūru Mežinski, kas piedalās sacensībās un, iespējams, kādu dienu kļūs par treneri. Man pašam Ventspils ir kā otrās mājas un esmu šeit ļoti bieži.

Interesanti, ka sasniegumiem bagāti svarcēlāji Latvijā nāk no Dobeles. Kas jūsu aktivitātes aizveda uz Ventspili?

Jā, tā tiešām ir sanācis. Es,  Artūrs Plēsnieks un arī jaunā sportiste Daniela esam no Dobeles. Venspilī atrodas mūsu svarcelšanas federācija un sporta bāze, kur notiek lielie sagatavošanās treniņi. Kāpēc Ventspils? Federācijas dibināšana un svarcelšanas sporta veida stiprināšana notika pēc maniem sasniegumiem Olimpiādē, kad sapratu, ka bez manis ir vēl sportisti, kam nepieciešams atbalsts un profesionāli apstākļi treniņiem. Tolaik Ventspils mērs Aivars Lembergs bija pretīmnākošs un atbalstīja šo ieceri, lai Ventspilī atklātu Svarcelšanas federāciju ar sporta bāzi. Par šo atbalstu līdz šai dienai es un visi sportisti esam pateicīgi.

ventspils.lv

Pēdējā laika notikumi svarcelšanu ir izcēluši ziņu lapās, padalieties, lūdzu, ar jaunākajiem nopelniem!

Mūsu patīkamais šis vasaras pārsteigums ir Daniela Ivanova, kas kā jauna sportiste mums visiem parādīja, ka sportā viss ir iespējams, ja ir pareizā attieksme.

Nupat kā ir noslēdzies Eiropas čempionāts svarcelšanā un tas atnesis mūsu valstij sudraba medaļu. Par to parūpējās Daniela Ivanova, kas svara kategorijā līdz 76 kilogramiem izcīnīja otro vietu. Daniela pacēla 222 kilogramus, kas ir atkārtots Latvijas rekords! Par to milzīgs paldies  trenerim, kurš izstrādāja pareizu treniņu programmu un Daniela ar savu vēlmi uzvarēt to veiksmīgi realizēja. Šobrīd mūsu sportistiem notiek gatavošanās nākamajai Olimpiādei, kur pēc jaunajiem noteikumiem ir jāatbilst jaunām svaru kategorijām.

Lielu darbu federācijā veic Eduards Andruškēvičš, kas šobrīd gatavo sportistus olimpiādei. Pateicoties tieši viņa pieredzei un trenēšanas metodēm, mūsu sportisti vienmēr ir lieliski sagatavoti sacensībām. Mans uzdevums ir palīdzēt Eduardam, lai viņam būtu ērti trennēt sportistus. Risinu visas tehniskās lietas un to, kas notiek ap sportistiem un federāciju.

Būtu interesanti uzzināt vairāk par Danielas kā sievietes- svarcēlājas ceļu uz izaugsmi.

No viena trenera nevar gaidīt grandiozus panākumus, tas ir komandas darbs, bet galvenokārt, tas ir milzīgs darbs sportistam ar sevi. Viņa noteikti var apstiprināt šo teicienu, ka smags darbs atmaksājas. Kaut arī sākums mums nebija viegls. Gāja visādi, Daniela uz brīdi neapmeklēja treniņus, bet tad vienu dienu piesēdām aprunāties un pateicu – Dana, ja Tu atgriezies, tad tas nozīmē, ka mēs smagi strādāsim. Ja Tu jūti, ka tas nav priekš Tevis, tad labāk uzreiz ej projām un netērēsim viens otram laiku un nervus. Saprotu, ka mans teiktais bija skarbs, ņemot vērā, ka runāju ar jaunu meiteni, bet no treneru puses, tas bija reāls skatījums un piedāvājums. Danielas atbilde bija – es gribu strādāt un, kaut arī brīžiem mēs saskārāmies ar asarām un sievišķīgu vājību, viņa beigās izvēlējās būt profesionāle un iesākto noveda līdz galam. Tagad rezultāti runā paši par sevi un viņa iri savs azarts un degsme katram treniņam.

Pie izdevības, vēlējos pateikties visiem par izrādīto atbalstu un līdzjušanu sacensībās, kurām varēja sekot tiešraidē Facebook platformā. Priecājamies par uzņēmumu izrādīto interesi Danielai, kas gatavi atbalstīt sportisti, lai viņa turpinātu ceļu uz nākošajām medaļām!

Sabiedrībā un apkārtējo lokā droši vien arī ir liels spiediens – vai jaunai sievietei  tiešām to vajag darīt?

Šis ir populārs jautājums par sievietēm svarcēlājām – vai viņa, cilājot svarus, bojā savu veselību un izskatu. Te vēlos uzreiz nošķirt galveno atšķirību, ka svarcelšana ir darbs un svara uzņemšana notiek muskuļu veidošanai un stiprināšanai. Sieviete svarcēlāja nav iespējama ar lieko svaru, jo norit trenera uzraudzība, pareizs uzturs, kuru lieto un slodze  – tas viss treniņos veido viņas figūru spēcīgu. Svarcēlāja, tāpat kā tenisiste vai basketboliste, šajā sporta jomā pelna naudu ar panākumiem un starptautiskajā līmenī tie nebūt nav mazi. Jāsaprot , ka ar sportisti strādā treneri, fizioterapeits un viņas ikdiena  neatškiras no jebkura profesionāla atlēta ikdienas. Pat, ja viņa šo sportu pametīs, šo svaru viņai būs viegli samazināt un ķermeņa muskuļi izskatīsies nepārspīlēti. Par savu sievišķību katra sieviete rūpējas pēc saviem uzskatiem un katram par to ir savs viedoklis. Manuprāt, svarīgi, ka sievietes dod priekšroku sportam ikdienā un rūpējas par savu ķermeni, nevis uzkrāj lieko svaru,  apspriežot citu sieviešu sportiskās aktivitātes.

Paldies par interviju! Kādas ir jaunākās ieceres un plāni, ko vēlaties akcentēt?

Vienmēr ir patīkami redzēt jauno sportistu piedalīšanos Eiropas čempionātos, jo tieši tur parādās pirmie signāli par talantiem, kurus iespējams, drīz redzēsim olimpiādē. Olimpiāde ir katra sportista sapnis – mums ir četru gadu treniņu cikls, kuros jāpielāgojās olimpiskās komitejas izstrādātajām prasībām. Eduards Andruškēvičš šobrīd strādā ar četriem sportistiem, kas gatavojās nākamajām Olimpiskajām spēlēm.