Atpakaļ

Engures ezera dabas parks – ciemos pie savvaļas zirgiem

Doties pastaigā gar ezera krastu, iepazīstoties klātienē ar skaistajām savvaļas govīm un zirgiem, vērot putnus no skatu torņa vai pastaigāties pa Orhideju taku – tas dos iespēju aktīvi pavadīt brīvo laiku, pabūt svaigā gaisā un labāk izprast dabā notiekošo.

 

Pamanāmākie dabas parka iemītnieki noteikti ir savvaļas dzīvnieki – zirgi un govis, kuri jau ir pieraduši pie apmeklētājiem, uzlūko tos ar interesi un pat ļauj sevi noglaudīt. Dabas parku ir vērts apmeklēt arī ikgadējās Putnu vērošanas dienās pavasarī un rudenī, kā arī savvaļas orhideju ziedēšanas laikā gada karstākajos mēnešos.

 

 

 

Engures ezers – unikāls Latvijā

Vai zināji, ka pēc augu un putnu sugu daudzveidības Engures dabas parks ir viena no bagātākajām teritorijām Latvijā? Dabas parks ir izveidots jau 1998. gadā. Tajā ietilpst ne tikai Engures ezers un zemes ap to, bet arī Rīgas jūras līča piekraste no Mērsraga līdz Engurei, kā arī meži starp piekrasti un ezeru. Šeit ligzdo 187 putnu sugas, no kurām 44 ir Eiropā apdraudētas. Engures ezera apkārtne ir arī viena no floristiski bagātākajām teritorijām Latvijā – tā izceļas ne tikai ar lielu sugu daudzveidību, bet arī ar svarīgu augu valsts vērtības kritēriju – dabiskumu, kur aug ap 800 augu sugu.

 

Noteikti jāpiemin, ka Engures ezers ir trešais lielākais ezers Latvijā. Tas ir īpašs arī ar to, ka, lai gan aizņem lielu teritoriju, tas ir viscaur sekls un dažādu dzīvnieku sugu iecienīts.

 

Reti sastopamie putni, zivis, govis un zirgi

 

Šajā dabas teritorijā ornitoloģiskais liegums pastāv jau kopš 1957. gada. Pavasara un rudens migrāciju laikā te iespējams sastapt ap 900 dzērvju, pavasarī – ap 250 ziemeļu un 170 mazo gulbju, rudenī – ap 800 sējas un 1000 baltpieru zosu. Migrāciju laikā te iespējams ieraudzīt gandrīz visas Latvijā konstatētās migrējošo putnu sugas, jo atsevišķas putnu grupas šo teritoriju izmanto kā spalvu maiņas, migrāciju atpūtas un barošanās, vai arī kā ziemošanas vietu. Te sastopamas retas un izzūdošas putnu sugas, piemēram, pasaules mērogā apdraudētā grieze, ūpis, mazais ormanītis, jūras ērglis, somzīlīte, baltais gārnis un citi.

 

Savukārt, Engures ezera zivju krājuma pamatmasu veido ruduļi un līņi, mazāk – asari un līdakas. Laika gaitā ezerā konstatētas pat 14 sugas: līdaka, plaudis, plicis, rauda, rudulis, līnis, karūsa, sudrabkarūsa, ālants, vīķe, ausleja, asaris, ķīsis un trīsadatu stagars. Bet no abiniekiem un rāpuļiem – 14 sugas, t.sk. brūnais varžkrupis, smilšu krupis, gludenā čūska un sila ķirzaka, kas ierakstīti Latvijas Sarkanajā grāmatā.

 

Pļavās pie ezera tiek ganītas gan Latvijas zilās, gan Hailandes, Šarolē un Herefordas govis, kā arī Koniki — viena no Polijas zirgu šķirnēm. Koniki Eiropā dzīvoja līdz pat viduslaikiem, bet vēlāk šķirne tika iznīcināta. 20. gadsimtā atjaunota, tā atkal piemērojusies dzīvei brīvā dabā. Savukārt, Latvijas zilā govs ir unikāla šķirne, par kuras izcelsmes vietu tiek uzskatīta Latvija, Kurzemes jūrmala.

 

Ceļvedis apskates objektos dabas parkā

 

Engures ezers – lielākais Latvijas lagūnas tipa ezers ir viena no Latvijas bagātākajām ūdensputnu ligzdošanas vietām. Ezers iekļauts Ramsāras konvencijas vietu sarakstā.

Engures ornitoloģisko pētījumu centrs – jau vairāk kā četrus gadu desmitus ezera krastā atrodas Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas lauka bāze, kas nodarbojas ar Engures ezerā ligzdojošo putnu izpēti un gredzenošanu. Par leģendu ornitologu apvidū kļuvis ne tikai minētais centrs, bet arī tā zinātnieku radītā “peldošā māja”.

Savvaļas zirgu un govju ganības – Engures ezera rietumu krastā uz ziemeļiem no Engures ezera ornitoloģisko pētījumu centra 2002. g. izlaida savvaļas govis un zirgus, kas tagad “apsaimnieko” ezera palieņu pļavas.

Putnu vērošanas tornis (0,8 km no Engures ornitoloģisko pētījumu centra) – no torņa paveras savdabīgā Engures ezera vidusdaļas ainava ar niedrājiem un ūdens klajumiem. Tornī atrodas informācijas stends ar apkārtnē sastopamajām putnu sugām.

Orhideju taka – Latvijā orhidejas neaug tikai puķu podos — par to var pārliecināties, izstaigājot 3,5 garo Orhideju taku, kas sākas netālu no Engures Ornitoloģisko pētījumu centra. Tā līkumo cauri zāļainiem purviem un mitriem mežiem, un atklāj 22 no Latvijā sastopamajām 32 orhideju dzimtas sugām. Taku vislabāk apmeklēt no jūnija beigām līdz jūlija pirmajai pusei.

 

 

Adrese:  Dabas parks „Engures ezers”, Bērzciems, Engures novads.