Atpakaļ

Bērnu ārstu speciālistu pieejamība reģionos vecākiem spēj radīt galvassāpes

Kas gan var būt vēl svarīgāks par to, lai bērns būtu laimīgs un vesels! Un tas attiecas ne tikai uz rīdziniekiem vai galvaspilsētai tuvumā dzīvojošiem, bet arī pārējiem vidzemniekiem, kā arī latgaliešiem, zemgaliešiem un, protams, arī kurzemniekiem. 

Bet, lai bērni augtu veseli, viņiem nepieciešams nodrošināt pilnvērtīgu veselības aprūpi. Tā ietver ne tikai pamata pakalpojumus, ko sniedz pediatri vai ģimenes ārsti, bet arī ārstu speciālistu konsultācijas. Bērniem tās ir izšķiroši svarīgas, jo šādu konsultāciju laikā iespējama agrīna veselības problēmu noteikšana un diagnostika. Tas ļauj laicīgi atklāt potenciālas saslimšanas un uzsākt savlaicīgu ārstēšanu. 

Tomēr reālā situācija ir tāda, ka nodrošināt šādus medicīnas pakalpojumus daudziem reģionos dzīvojošiem bērniem nemaz nav iespējams. Iemesls ir attiecīgo ārstu, kuri konsultē bērnus un jauniešus līdz 18 gadu vecumam, nepieejamība vietējās medicīnas iestādēs, jo vairums šādu speciālistu koncentrējas Rīgā. Taču bieži vien Latvijas reģionos dzīvojošo bērnu vecākiem trūkst resursu, laika un iespēju, lai nogādātu savas atvases uz Rīgu. Līdz ar to šie bērni zināmā mērā paliek apdalīti, kaut pēc likuma viņiem ir tādas pašas tiesības uz valsts apmaksātu veselības aprūpi kā galvaspilsētā vai tās apkaimē dzīvojošajiem. 

Lai noskaidrotu, kāda ir šībrīža reālā situācija ar bērnu ārstu speciālistu pieejamību reģionālajās slimnīcās un kādi risinājumi var palīdzēt to uzlabot, vērsāmies ar jautājumiem pie lielāko Kurzemes ārstniecības iestāžu pārstāvjiem.

 

Ārsti koncentrējas blīvāk apdzīvotās vietās

Kuldīgas slimnīcas galvenais ārsts Edgars Siliņš uzskata, ka šī problēma joprojām ir aktuāla: „Runājot par bērnu ārstiem speciālistiem, viņu ir maz, un lielākā daļa strādā Rīgā. Kaut cik noteikti ir arī Liepājas un Ventspils slimnīcās.” Uz vaicājumu, kur meklējama problēmas sakne, viņš paskaidro: „Kļūt par ārstiem speciālistiem nozīmē iziet papildu rezidentūru. Vispirms viņi pabeidz vienu specialitāti, tad iegūst otru. No sākuma viņi darbojas kā pediatri – bērnu ārsti. Pēc tam viņi specializējas kā bērnu ārsti – kardiologi, pulmonologi vai gastroenterologi u.tml. Līdz ar to patiesībā viņu skaits nav liels, un arī pacientu atsevišķā reģionā, kuriem būtu vajadzīgi tādas specialitātes ārsta pakalpojumi, nav tik daudz. Līdz ar to, tīri loģiski, šie ārsti koncentrējas vietās, kur ir augstāks iedzīvotāju blīvums un pieprasījums pēc pakalpojumiem. Protams, vispirms ir Rīga, tad seko lielākās reģionālās pilsētas, piemēram, Liepāja, Ventspils, Daugavpils, Valmiera, kurās ir tādi speciālisti. Bet bieži vien tie paši, kas strādā Rīgā, brauc pieņemt mazos pacientus arī uz reģioniem.”

Uz jautājumu, kā tieši Kuldīgas slimnīca risina šo ārstu speciālistu trūkuma problēmu, dakteris Siliņš atbild: „Pie mums kādu laiku no Rīgas brauca bērnu endokrinoloģe, taču nesen sadarbība beidzās. Grūtības lielā mērā sagādāja ārstes tālais ceļš – brauciens no Rīgas uz Kuldīgu nozīmē aptuveni divas stundas vienā virzienā. Turklāt šobrīd līdz ar degvielas sadārdzināšanos šādas izbraukuma pieņemšanas ārstiem speciālistiem ne vienmēr atmaksājas tik labi, kā viņiem gribētos. It īpaši, ja tajā pašā laikā viņi var nodrošināt tikpat lielu slodzi un darbu tuvāk savai mājas vietai.”

Taču daudziem nav noslēpums, ka ir ģimenes, kurām nav sava transporta vai eksistē citi objektīvi apstākļi, kas liedz aizvest bērnus uz izmeklējumiem Rīgā, kamēr atbraukt uz Kuldīgu būtu iespējams. Vaicāta, ko darīt šādām ģimenēm, Kuldīgas slimnīcas galvenais ārsts vien pašūpo galvu: „Droši vien, ka nebūs cita varianta, kā atrast iespēju savas atvases nogādāšanai pie speciālista Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Protams, var interesēties pašvaldībā vai sociālajā dienestā par kādu iespējamu atbalstu, palīdzību vai ko tamlīdzīgu. Bet droši vien Rīga būs reālākais variants.”

 

Pieprasītākie bērnu speciālisti šajā laikā ir pulmonologi

Kuldīgas slimnīcas Bērnu nodaļas vadītāja, pediatre Ieva Zemarāja uzskata, ka laikā, kad apkārt plosās vīrusu infekcijas, noslogotākie speciālisti ir pulmonologi un alergologi: „Bērniem pārsvarā ir virālas infekcijas, bet tās atkārtojas, un ir nepieciešamas speciālistu konsultācijas, pārsvarā tieši pie pulmonologa vai alergologa. Mums slimnīcā ir pieaugušo pulmonologs, bet ļoti atšķiras specifika. Cik man zināms, vecāki pie pulmonologa, alergologa savus bērnus ved uz Tukuma slimnīcu, bet lielākoties tomēr brauc uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu Rīgā. Bet ar akūtām situācijām, teiksim, ja bērnam ir bronhiālās astmas paasinājums vai pat lēkme, mēs slimnīcā pārsvarā tiekam galā. Vien gadījumos, ja ir kas smagāks, pacients tiek pārvests uz Bērnu slimnīcu. Dažreiz arī konsultējamies ar kolēģiem Rīgā, kā labāk konkrētajā situācijā rīkoties. Taču eksistē cita problēma – Kuldīgas slimnīcā nav otolaringologa (šāds speciālists pieejams tikai ambulatori, turklāt viņš ir privāti praktizējošs ārsts). 

Manuprāt, ne tikai galvaspilsētā, bet arī reģionos būtu pieprasījums pēc jebkura bērnu ārsta speciālista. Jautājums vienīgi par to, tieši kādi speciālisti un cik daudz varētu būt pieprasīti. Runājot konkrēti par bērnu pulmonologiem, viņi tomēr vairāk lokalizējas Bērnu slimnīcā, jo tur vienkopus pieejams lielāks skaits specifiskāku izmeklējumu.

Grūti pateikt, vai kāds bērnu pulmonologs piekristu strādāt Kuldīgas slimnīcā un cik daudz darba viņam šeit būtu. Bet, cik zināms, Bērnu slimnīca nereti organizē ārstu izbraukuma tūres, kuru laikā vairāki slimnīcas speciālisti vienkopus brauc pa reģioniem.” 

 

Nepieciešamība braukt uz Rīgu rada neapmierinātību

Uz jautājumiem par situāciju ar bērnu ārstu speciālistu pieejamību Tukumā vietējās  slimnīcas galvenais ārsts Andris Aleksīns stāsta: „Mūsu slimnīcā ir bērnu nodaļa, kurā arī darbojas nepieciešamie ārsti. Bet bērnu speciālisti Tukumā pieejami arī ambulatori – pie viņiem parasti tiek ar ģimenes ārstu palīdzību, jo viņi pieņem atsevišķās praksēs. Bērnu nodaļā strādā tikai pediatrs, kurš vajadzības gadījumā pieaicina speciālistu. Dakteris nokonsultē, tālāk skatās un izvērtē, vai bērnu vajag vest uz Rīgu. 

Pieļauju, ka rodas situācijas, kad reģionos dzīvojošo bērnu vecāki ir neapmierināti, ka viņiem savas atvasītes jāved uz galvaspilsētu. Taču tāda jau ir valsts politika, ka visi nepieciešamie speciālisti tiek nodrošināti augstāka līmeņa stacionāros. Jā, arī man personīgi nācies dzirdēt vecāku neapmierinātību šajā sakarā. Tāpat, piemēram, ir ar bērnu traumām. Pašlaik esam vienojušies, ka bērnus, kas guvuši traumas, vispirms apskata mūsu slimnīcas ķirurgi, un tikai tad, ja vajag kādu specifisku palīdzību, sūta uz Rīgu. 

Slimnīcas bērnu nodaļā parasti ārstējas kādi desmit bērni, pārsvarā ar akūtām vīrusu saslimšanām, bronhītiem, pneimonijām, alerģijām.” 

 

Lielākās pilsētās un ārstniecības iestādēs situācija ievērojami labāka

Interesējoties par bērnu ārstu pieejamību Liepājā, Liepājas Reģionālās slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase informē, ka slimnīcā rindu pie pediatriem praktiski nav. Bērnu vecāki sazinās ar savu pediatru un tad, ja nepieciešams, tiek pie viņa uz konsultāciju. Ja ir akūta vajadzība, iespējams saņemt palīdzību uzreiz, bet, ja veselības stāvoklis ļauj pagaidīt, tad konsultācija tiek nodrošināta divu nedēļu laikā. Savukārt bērniem no ģimenēm, kam nav sava pediatra, palīdzību sniedz ārste, kas apkalpo arī šos pacientus. Arī slimnīcas uzņemšanas nodaļā vienmēr ir dežurējošais pediatrs, kurš bērnus pieņem katru dienu visas diennakts garumā. 

Liepājas Reģionālajā slimnīcā medicīniskās konsultācijas sniedz sekojoši bērnu ārsti speciālisti: otorinolaringologs, bērnu neirologs, oftalmologs, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, logopēds, bērnu ķirurgs, bērnu infektologs, tāpat tiek veiktas ultrasonogrāfijas un neirosonogrāfijas. Konsultācijas un izmeklējumus pacienti saņem vidēji divu nedēļu līdz mēneša laikā. 

 

Par situāciju mūs interesējošajā jomā Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā informāciju sniedz tās sabiedrisko attiecību speciāliste Dana Bileskalne: „Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā gan Ventspilī, gan Talsos tiek nodrošinātas daudzveidīgas speciālistu konsultācijas kā bērniem, tā pieaugušajiem. Bērniem slimnīcā tiek sniegti gan primārās veselības aprūpes pakalpojumi pie pediatra un ģimenes ārstiem, gan sekundārās veselības aprūpes pakalpojumi – ambulatorās konsultācijas pie bērnu ķirurga, bērnu infektologa, bērnu neirologa. Tāpat arī pieejamas vizītes, slimību diagnostika un ārstēšana pie tādiem speciālistiem kā otolaringologs, oftalmologs, urologs, bērnu nefrologs un citi. 

Ventspils slimnīcā ir aktīvi funkcionējoša Bērnu nodaļa, kur ārstējas mazie pacienti ar akūtām saslimšanām, kā arī bērni, kuriem nepieciešama izmeklēšana un ārstēšana citos attiecīgo slimību virzienos. Slimnīcā diennakts režīmā strādā pediatrs, sniedzot neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Pieprasījums pēc bērnu speciālistiem Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā mēneša ietvaros tiek nodrošināts pilnā apmērā. Pieprasītākie bērnu speciālisti, pie kuriem jāgaida rindā no divām nedēļām līdz mēnesim, ir audiologopēds un bērnu neirologs.

Bērniem, kuriem nepieciešams, tiek nodrošināti arī diagnostiskie izmeklējumi – laboratorijas pakalpojumi, magnētiskā rezonanse, datortomogrāfija, ultrasonogrāfija, radioloģiskie izmeklējumi u.c.” Lūgta precizēt, kuri pakalpojumi pieejami konkrēti Ventspils un Talsu slimnīcās, Dana Bileskalne atbild: „Ventspils slimnīcā tiek sniegtas bērnu ķirurga, bērnu infektologa, bērnu neirologa, nefrologa, otolaringologa, oftalmologa, urologa konsultācijas. Slimnīcas filiālē Talsos var saņemt bērnu ķirurga, pediatra, nefrologa, otolaringologa, oftalmologa konsultācijas. Pēc speciālistiem – audiologopēda un bērnu neirologa – lielāks pieprasījums novērojams Ventspils slimnīcā. 

Primāri slimnīcā tiek nodrošināta neatliekamā palīdzība. Nepieciešamības gadījumā bērnu veselības aprūpē konsultējamies un sadarbojamies ar Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu. Tāpat darbojas Kurzemes Rehabilitācijas centrs, kas izveidots kā divu stāvu piebūve Ventspils slimnīcā. Tajā tiek piedāvāti gan ambulatorie, gan dienas stacionāra pakalpojumi. Rehabilitācijas pakalpojumus Talsos pacientiem iespējams saņemt filiāles Rehabilitācijas nodaļā. Ventspilī tiek piedāvātas fizioterapeita konsultācijas un vingrošana, ūdens procedūras, ergoterapija, ārstnieciskās masāžas un audiologopēda konsultācijas, bet filiālē Talsos – fizioterapeitu konsultācijas un ārstnieciskā masāža.”