Atpakaļ

Aptauja: Cik daudzi spētu atpazīt insulta un infarkta simptomus

Kopumā gandrīz katrs otrais jeb 48% sliecas domāt, ka viņi spētu atpazīt infarkta (akūta miokarda infarkta) pazīmes (jā – 9%, drīzāk jā – 39%), kamēr 43% tās nevarētu atpazīt (nē – 8%, drīzāk nē – 35%), bet vēl 9% konkrētu viedokli sniegt nevarēja. Attiecībā uz insultu – tā pazīmes daļēji vai pilnībā atpazīt spētu 61% (jā – 12%, drīzāk jā – 49%), tās drīzāk nevarētu atpazīt 32% (nē – 6%, drīzāk nē – 26%), bet vēl 7% konkrētu viedokli sniegt nevarēja, tā secināts BENU Aptiekas Veselības monitoringa datos, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS.

Aptaujas dati rāda, ka gan insulta, gan infarkta pazīmes kopumā biežāk atpazīt spētu sievietes. Infarkta pazīmes spētu atpazīt 50% sieviešu (jā – 10%, drīzāk jā – 40%) un 46% vīriešu (jā – 7%, drīzāk jā – 36%), bet insultu – 63% sieviešu (jā – 14%, drīzāk jā – 49%) un 59% vīriešu (jā – 10%, drīzāk jā – 49%). Pēc respondentu vecuma infarkta un insulta pazīmes visbiežāk spētu atpazīt vecāka gadagājuma cilvēki – vecumā no 64 līdz 75 gadiem infarktu spētu atpazīt 59% (jā – 11%, drīzāk jā – 48%), bet insultu – 73% (jā – 13%, drīzāk jā – 60%). Starp visām vecuma grupām visretāk infarkta un insulta pazīmes spētu atpazīt iedzīvotāji vecumā no 35 līdz 44 gadiem – viņu vidū infarkta pazīmes atpazītu 38% (jā – 5%, drīzāk jā – 33%), bet insultu – 49% (jā – 10%, drīzāk jā – 39%).

Ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka akūts miokarda infarkts ir pēkšņa un kritiska asins plūsmas samazināšanās kādā no sirds muskuļa daļām, kas lielākoties rodas tad, ja, piemēram, ar trombu, tiek nosprostota sirds muskuli apasiņojoša artērija un asins plūsma uz kādu no sirds muskuļa daļām samazinās vai pat apstājas. Tā rezultātā sirds muskuļu audos rodas skābekļa trūkums. Ja skābekli saturošo asiņu plūsma netiek ātri atjaunota, var rasties paliekošs bojājums un iestāties nāve. Akūta miokarda infarkta pazīmes:

• Jebkāda veida pēkšņas sāpes krūtīs, mugurā, rokās vai apakšžoklī.

• Elpas trūkums.

• Svīšana.

• Sirdsklauves.

• Trauksme, nāves bailes.

• Galvas reibonis.

• Pārmērīgs nogurums.

• Slikta dūša, vemšana.

Svarīgi atcerēties, ka akūts miokarda infarkts var noritēt arī bez izteiktām sāpēm. Ja sev vai kādam no apkārtējiem tiek pamanītas šīs pazīmes, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.

Insults ir pēkšņi galvas smadzeņu asins apgādes traucējumi, kas izraisa smadzeņu bojājumu. Insulta pazīmes ir vienas ķermeņa puses paralīze, notirpums, vājums, asimetriska seja, grūtības runāt vai saprast citu teikto, redzes traucējumi, reibonis, līdzsvara un koordinācijas traucējumi.

Lai atpazītu insultu, Z. Zitmane aicina izmantot pieeju “ĀTRI”:

Ā – atsmaidi – lūdz cilvēku pasmaidīt un novērtē, vai seja ir simetriska, vai arī viena sejas puse, mēģinot smaidīt, noslīd un neklausa.

T – turi – pārbaudi, vai cilvēks spēj vienlaikus pacelt un patstāvīgi noturēt abas rokas.

R – runā – pārbaudi, vai cilvēks spēj runāt un pateikt vai atkārtot vienkāršu teikumu.

I – izsauc – ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, nekavējoties izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvani 113!

Aptauja veikta sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS, decembrī aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus.

BENU Aptiekas ir daļa no Eiropas mēroga aptieku tīkla, kas apvieno aptuveni 700 aptieku Čehijā, Šveicē, Nīderlandē, Ungārijā, Serbijā, Slovākijā, Igaunijā un Lietuvā. BENU Aptieku tīkls ir viens no vadošajiem zāļu mazumtirdzniecības uzņēmumiem Latvijā, kas apvieno 79 aptiekas visos lielākajos valsts reģionos. BENU Aptiekās Latvijā strādā vairāk nekā 400 darbinieku.