Aptauja: tikai 4% Latvijas iedzīvotāju regulāri izslēdz mobilo telefonu
Tikai 4% Latvijas iedzīvotāju norāda, ka regulāri mēdz izslēgt personīgo mobilo telefonu, kamēr 65% aptaujāto mobilo telefonu nekad neizslēdz, kā galveno iemeslu tam minot faktu, lai vienmēr būtu sasniedzami ģimenes locekļiem, liecina IKT pakalpojumu sniedzēja “Bite” veiktās aptaujas* dati. Visbiežāk paradums izslēgt mobilo telefonu ir respondentiem vecumā no 30 līdz 39 gadiem un no 40 līdz 49 gadiem.
Aptaujā noskaidrots, ka 17% aptaujāto mobilo telefonu galvenokārt neizslēdz, lai būtu sasniedzami negadījumu, ārkārtas situācijas brīžos, visbiežāk tā norādījuši jauni cilvēki vecumā no 18 – 29 gadiem. Savukārt 9% respondentu personīgo mobilo telefonu neizslēdz, lai būtu sasniedzami darba vajadzībām – tā visbiežāk norādījuši vīrieši. 2% aptaujāto norādīja, ka mobilo telefonu neizslēdz, lai vienmēr zinātu, kas notiek medijos un sociālajos medijos.
“Mūsdienās mobilais tālrunis ir primārais saziņas līdzeklis, kā varam sazināties ar cilvēkiem jebkurā laikā un vietā. Esam pieraduši pie tūlītējas komunikācijas un atbildes, tādēļ gadījumos, ja kāds ilgstoši nav sazvanāms, ļoti bieži rodas satraukums, vai nav atgadījies, kas slikts. Ne velti viens no svarīgākajiem aspektiem mobilā telefona lietošanā ir iespēja būt sasniedzamam tieši ārkārtas situāciju gadījumos. Vairums aptaujas dalībnieku ir vienisprātis, ka mobilajam tālrunim ir jābūt ieslēgtam, lai tuvinieki viņus var sazvanīt jebkurā laikā,” stāsta Una Ahuna – Ozola, “Bite” Korporatīvo un sabiedrisko attiecību vadītāja.
Aptaujā arī atklājās, ka 3% respondentu ir dažādi citi iemesli, kāpēc viņu telefons vienmēr ir ieslēgts. Piemēram, aptaujas dalībnieki atbildējuši, ka neizslēdz mobilo telefonu, jo ikdienā izmanto dažādas mobilās lietotnes veselības monitorēšanai. Vēl kāds norādījis, ka telefona ieslēgšana ir apgrūtinoša un laikietilpīga. Daļa aptaujāto mēdz izslēgt skaņu, ne pašu ierīci.
Turpina U. Ahuna – Ozola: “Līdzās šiem iemesliem mūsu novērojumi liecina, ka daudzi cilvēki savas ierīces pavisam neizslēdz, jo mēdz aizmirst PIN kodu. Taču kopumā, par spīti tam, ka ir veselīgi ierobežot “atkarību no telefona”, tas neizslēdz nepieciešamību būt sasniedzamiem, jo ieslēgts telefons ir operatīvs saziņas līdzeklis dažādās negaidītās dzīves situācijās arī tā īpašniekam.”
*Aptauju veica “Bite”, sadarbojoties ar pētījumu aģentūru “Norstat Latvija”. Aptauja notika 2023.gada janvārī, piedaloties 1006 iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 74 gadiem.