Videi draudzīgs un energoefektīvs mājoklis: kā to īstenot ikdienā
Vispārējo cenu pieauguma laikā arvien aktuālāks kļūst jautājums, kā mazināt dažādas ar mājokli saistītas izmaksas un uzlabot tā energoefektivitāti ilgtermiņā, tajā pašā laikā pēc iespējas mazāk atstājot ietekmi uz vidi. Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais stāsta, kādus konkrētus soļus ir iespējams spert, lai savā esošajā vai plānotajā privātmājā ieviestu ilgtspējīgus risinājumus.
Apkures sistēmas izvēle un iespējamie uzlabojumi
Ja vēl relatīvi nesenā pagātnē iedzīvotājiem mājokļa apkures sistēma nebija būtiskākais jautājums, tad šobrīd tā nozīme ir krietni palielinājusies – iedzīvotāji interesējas par iespējām padarīt savas mājas energoefektīvākas un ilgtspējīgākas, jo tas var iet roku rokā.
Arvien pieprasītāka kļūst siltumsūkņu uzstādīšana privātmājās, savukārt ļoti liels retums ir piemēram, ar elektriskajiem radiatoriem, apsildāmas privātmājas. Siltumsūkņi ir viens no populārākajiem apkures veidiem jaunu māju celtniecības procesā, un tas ir arī dabai draudzīgs. Luminor bankas praksē kā energoefektīvākos risinājumus klienti arvien biežāk izvēlas siltumsūkņus, kurus viņi kombinē ar saules paneļiem, jo siltumsūkņi ar tiem ir labi salāgojami, un šāds risinājums ir ļoti ilgtspējīgs.
Jau tagad jaunu privātmāju būvniecībā arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta ventilācijas sistēmai jeb rekuperācijas iekārtošanai, lai nodrošinātu gaisa apmaiņu telpā ar siltuma atgūšanu. Tas ir ļoti energoefektīvs risinājums, kas rūpējas par svaigu gaisu nepieciešamajā temperatūrā un pozitīvi atspoguļosies arī ikmēneša mājokļa uzturēšanas izmaksās.
Saules paneļi kā videi labvēlīgs papildinājums
Saules paneļu uzstādīšana ir labs veids, kā savā mājsaimniecībā domāt par energoefektivitāti un dabai draudzīgu risinājumu. Maldīgs ir uzskats, ka ar saules paneļiem var saražot enerģiju tikai vasaras mēnešos, jo nelielos daudzumos elektroenerģijas ražošana notiek arī ziemā. Turklāt iegūtā saules enerģija var būt labs atspaids laikā, kad elektroenerģijas cenas turpina būt augstas.
Arī Luminor bankas dati liecina, ka iedzīvotāju interese par saules paneļu uzstādīšanu gada laikā ir strauji augusi un arī patlaban saglabājas augstā līmenī, un tos sāk uzstādīt arī uz jaunu daudzīvokļu projektu jumtiem. Saules paneļiem ir ne tikai labvēlīga ietekme uz vidi, bet tie var arī nodrošināt mājsaimniecībai zināmu enerģētisko neatkarību.
Mazāka platība – labāka ietekme uz vidi
Jo lielāka mājokļa platība, jo lielāka enerģija ir vajadzīga, to uzturot un apsildot, tādā veidā radot lieku ietekmi uz vidi. Luminor bankas novērojumi liecina, ka klienti arvien lielāku uzmanību sāk pievērst sava mājokļa izmēram, kas savukārt ietekmē arī dažādas izmaksas būvniecības laikā un ilgtermiņā – gada laikā aptuveni par 10 kvadrātmetriem samazinājusies no jauna būvēto māju platība, un šobrīd tā ir ap 150 kvadrātmetriem. Izvēloties savam mājoklim atbilstošu un ērtu plānojumu, var panākt to, ka neradīsies lieka platība, ko apsaimniekot.
Māju būvniecību gadījumā ir novērots, ka īpaša vērība tiek pievērsta mājas novietojumam pret debespusēm. Lai maksimāli izmantotu dabīgo gaismu un saules enerģiju, uzsildot māju, tā ir jānovieto pret dienvidiem. Dienvidu pusē vēlams izveidot lielākus logus un ieplānot telpas, kurās visbiežāk uzturas, savukārt ziemeļu pusi var atvēlēt tehniskajām telpām vai guļamistabām.
Izmantotajiem materiāliem ir nozīme
Pēdējos gados tiek novērots, ka privātmāju būvniecībā klientiem arvien lielāka interese ir par ekoloģiskiem un ilgtspējīgiem materiāliem. Piemēram, Luminor klienti tāmēs iekļauj tādus materiālus kā kaņepju betonu, kokmateriālu, ekovati, kokšķiedru, māla apmetumu un arī dažādus ekoloģiskus iekštelpu apdares materiālus.
Šiem materiāliem piemīt efektīvas siltumizolējošas īpašības, tie ir stipri, elastīgi un elpojoši, kā arī ietaupa enerģiju un var paaugstināt būves vērtību, kā arī daži, piemēram, kaņepju betons un ekovate ir lētāki un ekonomiskāki pielietošanā.