Dabas parkā “Svētes paliene” fiksēti daudzi sezonālā lieguma pārkāpumi
Dabas parkā “Svētes paliene” fiksēti daudzi sezonālā lieguma pārkāpumi, informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) vecākā komunikācijas speciāliste Ilze Reinika.
Lai novērstu pavasarī migrējošajiem putniem cilvēku radīto traucējumu, DAP valsts vides inspektori sadarbībā ar Jelgavas novada pašvaldības policijas darbiniekiem no 1.marta līdz 1.jūnijam veica regulārus reidus dabas parkā “Svētes paliene”, kurā ik gadu tiek noteikts sezonālais liegums apmeklējumam.
Salīdzinot ar pagājušo gadu pārkāpumu skaits ir mazinājies, taču joprojām uzskatāms par augstu – izteikti 63 brīdinājumi un izrakstītas sešas soda kvītis par automašīnām.
Pierīgas reģionālās administrācijas vecākā valsts vides inspektore Ilze Vītola skaidro, ka fiksēto pārkāpumu skaits liecina, ka cilvēki neizprot lieguma mērķi un sava traucējuma ietekmi uz to.
Pavasaros migrējošie putni veic vairākus simtus kilometru, ceļošanas laikā periodiski apstājas, lai atpūstos, uzņemtu barības vielas un pārlaistu nelabvēlīgus laikapstākļus. Svētes palienē pavasaros pulcējas pat vairāk nekā 20 000 caurceļojošo ūdensputnu un bridējputnu vienlaikus. Putni cilvēku klātbūtni uztver kā apdraudējumu, tāpēc ceļas spārnos vēl izsalkuši un neatpūtušies. Lai remdētu izsalkumu, tie var pārlidot uz jauniem barības laukiem, tādējādi nodarot kaitējumu lauksaimniecības zemēs.
Dabas parks “Svētes paliene” ir putnu vērošanas pērle – viena no populārākajām putnu vērošanas vietām Latvijā, kur dienas laikā var saskaitīt teju 1000 ziemeļu un mazo gulbju un vienlaicīgi pat 16 000 zosu. Kopumā palienē novērojamas 45 īpaši aizsargājamās putnu sugas, taču jo īpaši daudz tur redzami ziemeļu gulbji un sējas un baltpieres zosis, kā arī starptautiski nozīmīgā skaitā konstatēti garkakļi. Par piemērotu ligzdošanas, barošanās vai uzturēšanās vietu šo teritoriju izvēlējušās arī griezes, ķikuti, laukirbes, lielais dumpis, pļavu lija, ormanītis un vēl virkne citu putnu sugu.
Visa dabas parka teritorija ir vienota ekoloģiskā sistēma, ko veido upe un tās ieleja. Parkā dominē zālāji, pļavas un atmatas, kamēr vecupju klātbūtne sekmē bioloģisko daudzveidību, kas savukārt rada putniem, bezmugurkaulniekiem un augiem tik nepieciešamo dažādību. Ūdensputni šo vietu iecienījuši samērā dabisko un nepārveidoto, regulāri applūstošo palieņu pļavu dēļ.
Dabas parka “Svētes paliene” apsaimniekošanu un uzraudzību nosaka “”Dabas parka “Svētes paliene” individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi”. Uzturēšanās aizliegums neattiecas uz Lielupi, kā arī gadījumiem, ja tas nepieciešams teritorijas uzraudzībai, apsaimniekošanai vai zinātnisko pētījumu veikšanai, cilvēku glābšanas un meklēšanas darbiem.
Daļā no Latvijas īpaši aizsargājamām dabas teritorijām ir noteikti liegumi. Informāciju par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju zonējumu var aplūkot DAP uzturētajā dabas datu pārvaldības sistēmā “Ozols” “https://ozols.gov.lv/pub”, bet sezonālie liegumi apkopoti arī “https://www.daba.gov.lv/lv/sezonalie-liegumi”.