Atpakaļ

Notiks tiešsaistes seminārs par bulinga izplatības mazināšanu skolā

Šodien plkst.14 notiks tiešsaistes seminārs “KiVa – profilakses un intervences programma bulinga izplatības mazināšanai skolu vidē”, noskaidroja Valsts izglītības satura centrā (VISC).

Tiešsaistes seminārā Valsts kancelejas Pārresoru koordinācijas departamenta konsultante Sigita Sniķere un “KiVa” trenere Agne Berga pastāstīs par bulinga izplatību skolās Latvijā un “KiVa” programmas piedāvāto pieeju problēmas risināšanā. Semināra noslēgumā lektores atbildēs uz uzdotajiem jautājumiem.

Seminārā aicināti piedalīties skolotāji, atbalsta speciālisti, vecāki un interesenti.

Informācija par pieslēgšanos tiešsaistes semināram būs pieejama VISC tīmekļa vietnē, kā arī “Facebook” lapā.

Jau vēstīts, ka Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pēc Valsts kancelejas pasūtījuma veiktajā pētījumā par bulinga izplatību Latvijas skolās secināts – ar sistemātisku vardarbību Latvijas skolās saskaras vairāk nekā 40% skolēnu.

Pētījuma rezultāti atklāj, ka ievērojams skaits bērnu ir saskārušies arī ar uzbrukumiem ķermeņa vai seksualitātes dēļ. Turklāt tikai puse skolēnu pauduši pārliecību par skolotāju noraidošo attieksmi pret bulingu. Aptuveni viena piektā daļa skolēnu uzskata, ka skolotāji lielākoties nevar ietekmēt bulinga situāciju samazināšanos.

RSU apkopojot datus no 127 skolām Latvijā, secināts, ka 40,2% skolēnu vismaz vienu reizi pāris mēnešu laikā ir saskārušies ar bulingu. Turklāt nepatīkamas piezīmes vai apsaukāšanos ķermeņa vai seksualitātes dēļ piedzīvojuši 36,4% skolēnu. Tāpat 34% respondentu atzīst, ka pēdējo mēnešu laikā viņi paši vismaz vienreiz ir darījuši pāri citiem bērniem. Izplatīts ir arī bulings digitālajā vidē – kiberbulings. Pētījumā atklāts, ka 21,8% skolēnu ir kļuvuši par kiberbulinga upuriem. Par kiberbulinga upuriem biežāk kļūst bērni, kuri skolā jau piedzīvo tradicionālā bulinga izpausmes.

Bulinga izplatības rādītāji mainās atkarībā no bērna vecuma, un lielāks pāridarītāju īpatsvars ir tieši zēnu un jaunāko klašu skolēnu vidū.

Visaugstākie bulinga gadījumu rādītāji – gan cietušo, gan kā pāridarītāju grupā – ir novērojami 2.klašu skolēnu vidū, kur no bulinga cietuši gandrīz trešdaļa skolēnu, savukārt bulingu pret citiem vērsuši aptuveni piektā daļa otrklasnieku. Viszemākie bulinga izplatības rādītāji ir novēroti 9.klašu skolēnu vidū.

“KiVa” bulinga novēršanas programmas, kas savu darbu jau aktīvi ir sākusi nedaudz vairāk nekā 60 Latvijas skolās, metodika paredz strādāt ar skolēniem no 1. līdz 9.klasei, taču īpaša uzmanība tiek pievērsta izpratnes par bulingu veidošanai 1., 4. un 7. klasē, kur ar grupu diskusiju, video, vizualizācijas vingrinājumu un mācību uzdevumu palīdzību tiek skaidrota cieņpilnu savstarpējo attiecību nozīme.