Liepājā “Piejūras slimnīca” pacientu rehabilitācijai izveido sensoros dārzus
Liepājā VSIA “Piejūras slimnīca” pacientu rehabilitācijai izveido sensoros dārzus, informē slimnīcas projektu vadītājs Toms Cīrulis.
Liepājas pilsētas būvvalde šā gada sākumā pieņēma ekspluatācijā būvprojekta “Teritorijas labiekārtošana un sensoro dārzu izveide Jūrmalas ielā 2, Liepājā” darbus. Būvdarbu rezultātā ir labiekārtota teritorija, izveidojot pastaigu taku, nomainīta daļa teritorijas žoga, izveidots sporta laukums un divi sensorie dārzi, savukārt apstādījumus iestādīs šopavasar.
Sensorie dārzi ir īpašas zonas teritorijā, kuros apstādījumus veidos, lai stimulētu cilvēku maņas. Apstādījumos iekļaus gan dažādu sezonu ziedošos augus, piemēram, krokusus, tulpes, rozes, peonijas, īrisus, spirejas, filadelfus, lavandas, mētras, gan arī jāņogu, ērkšķogu augļu krūmi, kā arī paredzētas dekoratīvās ābeles un zemenes.
Kā stāsta Cīrulis, 2020.gada vasarā “Piejūras slimnīcas” valdes priekšsēdētājs Artūrs Bērziņš parakstīja sadarbības līgumu par projekta “Sensorie dārzi sociāli neaizsargāto grupu iekļaušanai sabiedrībā Latvijas un Lietuvas teritorijā” realizāciju. Projektu īsteno Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmā 2014.-2020.gadam.
Projekta mērķis ir attīstīt inovatīvu sociālās iekļaušanas metodi, veicinot psihosociālo un sensoro integrācijas rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību un efektivitāti Latvijas un Lietuvas pierobežā.
Sensorie jeb aktivitāšu maņu dārzi būs veltīti sociāli neaizsargāto grupu iekļaušanai sabiedrībā un garīgās un fiziskās veselības rehabilitācijas veicināšanai. Terapeitiskie pasākumi būs vērsti uz emocionālā stāvokļa uzlabošanu, stresa ietekmes mazināšanu, spēju būt “šeit un tagad” attīstību, uzmanības palielināšanu un depresijas izpausmju mazināšanu un sociāli aktīvo, kognitīvo funkciju atbalstīšanu.
Zinātnieki atzīst pozitīvo ietekmi uz cilvēku, kas atrodas šādā dārzā. Emocionālā, psiholoģiskā, fiziskā, intelektuālā un sociālā integrācija ir ievērojama. Rehabilitācija sensorajos dārzos palielina kopības izjūtu, veicina darbu grupās, komunikācijas un sadarbības prasmes, ceļ pašnovērtējumu un cieņu.
Projekta laikā visās partnerinstitūcijās izveidos jaunu un inovatīvu metodiku lietuviešu un latviešu valodās sociālās iekļaušanas un veselības atjaunošanas veicināšanai. Apgūstot metodiku, tiks organizēti teorētiski un praktiski apmācības kursi speciālistiem un citām iesaistītajām grupām, piemēram, skolotājiem, ģimenes locekļiem, brīvprātīgajiem, kompetenču un prasmju iegūšanai un uzlabošanai. Kopumā apmācīs 254 dalībniekus, kā arī projekta partneri dalīsies labās prakses piemēros.
Projekts tiek realizēts trīs partnerinstitūcijās – Atpūtas un rehabilitācijas centrā “Pusynas” Palangā, Sv. Asīzes Franciska klosterī Klaipēdā un VSIA “Piejūras slimnīca” Liepājā.
Kopējais projekta budžets ir 689 992 eiro. VSIA “Piejūras slimnīca” kopējais budžets 230 000 eiro, no kuriem 195 500 eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, savukārt 34 500 eiro ir VSIA “Piejūras slimnīcas” un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas finansējums.