Atpakaļ

Latvijā strādā pie unikāla pētījuma plaušu vēža diagnostikā

Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātājs SIA “Apply” sadarbībā ar Latvijas Universitāti (LU) jau divus gadus strādā pie unikālas plaušu audzēja diagnostikas metodes, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību spētu agrīni atpazīt plaušu audzēja klātesamību cilvēka šūnās, kā arī noteikt tam piemērotāko ārstēšanas veidu, informēja projekta izstrādātāji.

Pasaules Veselības organizācija paredz, ka 2050.gadā vēža gadījumu skaits pasaulē palielināsies par 77%.

Viens no izplatītākajiem audzēja veidiem – plaušu audzējs – Latvijā ik gadu aiznes vairāk nekā 1000 cilvēku dzīvības, bet no jauna to atklāj aptuveni 1200 pacientiem. Tā ir viena no izaicinošākajām onkoloģiskajām saslimšanām, jo aptuveni 60% gadījumos tiek diagnosticēta vēlīnā stadijā, kad cerības uz izārstēšanos ir salīdzinoši mazas.

SIA “Apply” iniciētā projekta mērķis ir izpētīt agrīni atklātu plaušu audzēju šūnas, veidojot ko līdzīgu digitālam “katalogam”. Iecerēts, ka projekta laikā izstrādātā programmatūra, ar mākslīgā intelekta palīdzību analizējot “katalogā” esošo šūnu fizikālās īpašības, kā arī citus parametrus – personas vecumu, asinsanalīzes, pielietotās ārstniecības metodes un citus, spēs saskatīt līdzības, uz kā pamata tālāk būs iespējams izvēlēties mērķētākas ārstēšanas metodes.

Uzņēmuma SIA “Apply” vadītājs Agnis Jakubovičs skaidro, ka mākslīgais intelekts daudz ātrāk nekā jebkurš cilvēks spēj apstrādāt lielu datu daudzumu un atrast saistību starp dažādiem parametriem.

Apkopojot plaušu vēža pacientu datus, tostarp fizikālos mērījumus, nākotnē uzņēmums cer atrast korelācijas jeb atbildi, kāpēc vieniem pacientiem palīdz kāda konkrēta terapija, taču citiem nē, un sniegt rekomendācijas terapijas izvēlē.

“Piemēram, ja zināsim, ka Jānim 55 gadu vecumā ir tādi paši rādītāji kā vairākiem citiem pacientiem mūsu datu bāzē, viņam vispiemērotākā visticamāk būs X imūnterapijas metode, jo tā veiksmīgi palīdzējusi citiem līdzīgiem pacientiem. Paredzams, ka mākslīgā intelekta kompleksajam risinājumam vajadzētu uz šo atbildēt vismaz ar 80% precizitāti,” saka Jakubovičs.

Imūnterapija pielīdzināma personalizētai medicīnai, kad ar zālēm tiek aktivizētas organisma imūnšūnas, lai tās sāktu apkarot audzēja šūnas. Lai arī šī joprojām ir ļoti jauna ārstēšanas metode, tā jau šobrīd aptur citādi neārstējamās slimības straujo progresēšanu. Tomēr tā ir arī ļoti dārga un ne visos gadījumos pacientiem sniedz vēlamo efektu. Ar SIA “Apply” izstrādāto metodi mākslīgais intelekts spētu analizēt pacientu datus un izprast, vai imūnterapija varētu būt efektīva, ņemot vērā pacienta vecumu, analīzes, šūnu fizikālās īpatnības un citus parametrus, stāsta projekta izstrādātāji.

Patlaban noslēdzies projekta pilotpētījuma pirmais posms, kurā sākta 24 agrīnas stadijas plaušu audzēja pacientu audzēju struktūru izpēte. Savukārt otrajā posmā nepieciešams noslīpēt metodes tehnisko pusi, kā arī izpētīt vēl lielāku skaitu pacientu audu paraugu, lai pārliecinātos par metodes atkārtojamību un efektivitāti.

Trešajā fāzē, paralēli jaunu paraugu iegūšanai un augšupielādēšanai programmatūrā, mākslīgais intelekts mācīsies analizēt pieejamos datus, meklēt sasaistes punktus, kā arī izteikt pieņēmumus par pacientam piemērotāko ārstēšanas metodi.

Projekta autori cer, ka pirmos projekta rezultātus plašākai sabiedrībai varēs prezentēt jau šī gada rudenī.

Jakubovičs cer, ka izstrādātais risinājums kalpos par papildu diagnostikas rīku ārstu smagajā darba ikdienā un palīdzēs glābt daudzu Latvijas un pasaules cilvēku dzīvības.

Latvijā bāzētais uzņēmums SIA “Apply” izstrādā individuālus mākslīgā intelekta un datorredzes risinājumus. SIA “Apply” ir realizējis projektus Baltijā, Nīderlandē, ASV, Somijā, Spānijā, Meksikā un citur.

SIA “Apply” dibināta 2012.gadā. Tā valdes priekšsēdētājs ir Agnis Jakubovičs, bet valdes loceklis Agnis Jakubovičs, liecina “Firmas.lv” informācija. 2022.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 1,61 miljons eiro, bet peļņa – 0,13 miljoni eiro.