“Jaunķemeros” atvērs galvassāpju kabinetu migrēnas pacientiem
Galvassāpes ir viena no biežākajām nervu sistēmas slimībām, kas aizvien netiek ne pietiekami novērtēta, diagnosticēta un ārstēta. Neiroloģe un galvassāpju speciāliste Anita Balcerbula stāsta, ka globālajā slimību sloga pētījumā, migrēna ierindojas sestajā vietā starp visām kaitēm, kas visizteiktāk ietekmē dzīves kvalitāti un kuru dēļ cilvēks zaudē visvairāk gadu nespējas dēļ. Galvassāpes kopumā šājā “antitopā” ieņēma trešo vietu.
“Migrēna ir ģenētiski predisponētas, kompleksas galvassāpes, kas ilgst 4-72 stundas, tām raksturīga vienpusēja lokalizācija, pulsējošs raksturs, sāpes ir vidēji līdz stipri izteiktas, pastiprinās ikdienas fizisko aktivitāšu laikā un nereti tās pavada slikta dūša, nepatika pret gaismu, troksni. Protams, lai neļautu migrēnai valdīt pār dzīvi, jāsakārto terapija, jābūt pieejamiem medikamentiem, kas palīdz tikt galā ar sāpēm, bet arī rehabilitācija šiem pacientiem var ļoti palīdzēt,” norāda ārste.
Migrēnas pacienti, kuri rehabilitācijas kursa ietvaros konsultējas ar uztura speciālistu vai neirologu, tiek informēti arī par uztura bagātinātāju lomu migrēnas ārstēšanā.
Migrēnas pacientiem ieteicams izvēlēties aerobu fizisku slodzi vismaz trīs reizes nedēļā pa 40 minūtēm. Tomēr ārste aicina ņemt vērā, ka šiem cilvēkiem mēdz būt raksturīgas arī sāpes plecu un kakla daļas muskulatūrā, tāpēc svarīgi katram individuāli pielāgot fiziskās aktivitātes un slodzi. Rehabilitācijas kursa laikā fizioterapeits var ierādīt vingrinājumus, kas palīdz atvieglot galvassāpes, lai mazinātu migrēnas lēkmju biežumu.
Viņa norāda, ka iemesls tam, kādēļ migrēnas lēkmes mēdz bieži atkārtoties, var būt arī jebkuras miega režīma izmaiņas, piemēram, gulēts par maz vai par daudz, arī homeostāzes izmaiņas, ko izraisa izsalkums, slāpes.
“Protams, jāmeklē ir katram savi paņēmieni stresa mazināšanai, kas palīdz relaksēties. Tāpēc migrēnas pacientiem iesaka nodarboties ar jogu – prāta un ķermeņa intervenci, kas savieno dažādu pozu secību, elpošanas vingrinājumus un meditāciju – sāpju korekcijā to izmanto jau daudzus gadus,” skaidro Balcerbula.
Migrēnas pacientam rehabilitācijas plānā var iekļaut psihologa vai psihoterapeita konsultāciju, kognitīvi-biheiviorālo terapiju, ergoterapeita konsultāciju, kurš palīdzēs pielāgot darba vidi, lai izvairītos no pozām, kas veicina saspringumu un izprovocē migrēnas lēkmes. Neiroloģe norāda, ka par labu nāk arī akupunktūra un masāžas, kas palīdz mazināt saspringuma tipa galvassāpes.
“Jaunķemeri” ir daudzprofila rehabilitācijas centrs, lielākā privātā stacionārā ārstniecības iestāde Latvijā, kas savā ikdienas praksē apvieno mūsdienu rehabilitācijas tehnoloģijas ar vēsturiskām kūrorta ārstēšanas tradīcijām – dūņu un minerālūdens procedūrām. Ik gadu rehabilitācijas pakalpojumus pie mums saņem aptuveni 12 000 pacientu.