Par robežsarga slepkavības mēģinājumu Daugavpilī rosina apsūdzēt vīrieti; saskata pasūtījuma pazīmes
Šā gada 13.maijā VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes pirmās nodaļas amatpersonas nodeva prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai kriminālprocesu pret kādu organizētas grupas dalībnieku – 1990.gadā dzimušu Latvijas pilsoni par Valsts robežsardzes amatpersonas slepkavības mēģinājumu 2020.gadā.
Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka noziegumam ir saskatāmas pasūtījuma un starptautiski organizētas grupas pazīmes. Noskaidrots, ka ar paveikto noziegumu ir saistīta starptautiski organizēta personu grupa, kura veidota no Latvijas, Lietuvas un Ukrainas pilsoņiem.
Apjomīgas izmeklēšanas laikā notika aktīva sadarbība ar Latvijas prokuratūras Ģenerālprokuratūru, VP reģionālajām struktūrvienībām un ārvalstu tiesību aizsardzības iestādēm. Tika izveidota kopēja izmeklēšanas grupa ar Ukrainas tiesībsargājošām iestādēm, skaidro VP.
Latvijas likumsargi sadarbībā ar Ukrainas tiesībsargājošajām iestādēm, veicot izmeklēšanu gan Latvijas, gan Ukrainas teritorijā, guva ziņas par vairākiem organizētās grupas dalībniekiem, tai skaitā Latvijas pilsoni.
Minētais 1990.gadā dzimušais Latvijas pilsonis tika aizturēts 2023.gada 1.augustā. Viņam piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums. Vīrietis jau iepriekš ir nonācis policijas redzeslokā par alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu nelikumīgu apriti, kā arī par muitošanai pakļauto preču vai citu vērtību glabāšanu, pārvietošanu, pārsūtīšanu vai realizēšanu Latvijas muitas teritorijā bez muitas iestāžu atļaujas, ja tas izdarīts lielā apmērā.
Nostiprinot pierādījumus un aktīvi sadarbojoties ar Ukrainas tiesībsargājošajām iestādēm, šā gada 13.maijā kriminālprocess pret Latvijas pilsoni tika izdalīts atsevišķā kriminālprocesā un nosūtīts Latgales tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.
Kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 118.panta 1pirmā punkta un piektā punkta, proti, par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos, sakarā ar to, ka cietušais vai viņa tuvinieks izpildījis savus dienesta vai profesionālos pienākumus, kā arī, ja to izdarījusi organizēta grupa.
Par šādu noziegumu soda ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no 15 līdz 20 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.
Tāpat kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 253.panta otrās daļas – par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu, ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās vai ja tās izdarītas ar narkotiskajām vai psihotropajām vielām lielā apmērā. Par šādu noziegumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.
Kā arī kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 237.1 panta otrās daļas, proti, par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem vai to traucēšanai speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu vai programmatūras aprites aizlieguma pārkāpšanu.
Par šādu noziegumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos uz laiku līdz pieciem gadiem.
Izmeklēšana turpinās sākotnēji sāktajā kriminālprocesā un tiek skaidroti pārējie organizētās grupas dalībnieki, to lomas un saikne ar izmeklējamo noziedzīgo nodarījumu, kā arī slepkavības pasūtītājs.