Atpakaļ

Koksnes ķīmijas institūts izstrādājis jaunu mitrumizturīgu būvniecības materiālu no koku mizām

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta zinātnieki sadarbībā ar projekta “BarkBuild” partneriem izstrādājuši blīvu, mitrumizturīgu plātni no koku mizām ar pielietojumu būvniecībā, liecina institūta publiskotā informācija.

Institūtā norāda, ka materiāls iegūts no bērza tāss suberīnskābju un egles mizas polifenolisko savienojumu izdalīšanas cietā atlikuma. Abi blakusprodukti sajaukti noteiktās proporcijās un presēti paaugstinātā temperatūrā, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.

Institūtā atzīmē, ka kokapstrādes atlikumu izmantošana jaunu kompozītmateriālu ražošanai ir nozīmīgs solis, lai realizētu bioekonomikas principus. Praktiska kompozītmateriāla izgatavošana ir svarīgs projekta rezultāts, kas demonstrē izstrādāto tehnoloģiju pielietojamību.

Pilotiekārtā izgatavota blīva, mitrumizturīga plātne no dabiskām izejvielām, kas ļauj atteikties no sintētiskajiem materiāliem ikdienas dzīvē un padarīt ēkas ekoloģiskākas, saudzējot vidi un cilvēku veselību.

Projekta – “ForestValue” “Era-Net” programmas projekts “Koka miza kā atjaunojama izejviela koksnes aizsardzības materiāliem būvniecībā (BarkBuild)” norisinās kopš 2022.gada marta, un tā mērķis ir izstrādāt jaunus koksnes aizsardzības un būvmateriālus, kuru pamatā ir rūpnieciski pieejamie koka mizu atkritumi.

Projektā sadarbojas partneri no Latvijas – Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Zviedrijas – Stokholmas universitāte, Slovēnijas – ekselences centrs “InnoRenew”, Polijas – Varšavas Dzīvības zinātņu universitāte, Norvēģijas – institūts “NIBIO” un Somijas – institūts “VTT”.

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts ir koksnes un citas biomasas izpētes centrs. Institūts dibināts 1946.gadā un apvieno desmitiem gadu ilgas zinātnes tradīcijas ar dinamisku skatījumu uz jaunākajām koksnes ķīmijas, zaļās sintēzes un materiālzinātnes tendencēm. Institūtā strādā ap 100 darbinieku, kas pārstāv dažādas zinātnes disciplīnas, tostarp ķīmiju, bioloģiju un materiālzinātni.

Rakstīt komentāru

Lai atstātu komentāru, nepieciešams autorizēties
Komentāru nav.