Atpakaļ

Pilngadīgie Latvijas iedzīvotāji var pieteikties digitālo prasmju apguvei un pilnveidei dažādās nozarēs

Pilngadīgie Latvijas iedzīvotāji no šodienas var pieteikties digitālo pamatprasmju apguvei, kā arī profesiju apguvei un prasmju pilnveidei dažādās nozarēs, aģentūru LETA informēja Valsts izglītības attīstības aģentūrā (VIAA).

Pieteikties iespējams, izmantojot jaunu platformu “stars.gov.lv” un izveidojot savu individuālo mācību kontu. Tajā aizvadītās nedēļas nogalē tika atklāta pieteikšanās vidēja un augsta līmeņa digitālo prasmju apguvei.

No šodienas iedzīvotāji var pieteikties digitālo pamatprasmju apguvei Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas īstenotajā projektā “Digitālās prasmes iedzīvotājiem t.sk. jauniešiem”.

Tāpat varēs apgūt profesijas un pilnveidot prasmes dažādās nozarēs ar 5% līdz 30% līdzmaksājumu no kopējās mācību maksas VIAA īstenotajā projektā “Atbalsts pieaugušo individuālajās vajadzībās balstītai pieaugušo izglītībai”.

Pirmajā mācību uzaicinājumā 23 izglītības iestādes visā Latvijā piedāvā apgūt dažādas izglītības programmas desmit mācību nozarēs: būvniecības, drukas un mediju tehnoloģiju, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju, enerģētikas, kokrūpniecības, ķīmiskās rūpniecības un tās saskarnozaru, metālapstrādes, mašīnbūves un mašīnzinību, pārtikas rūpniecības, transporta un loģistikas, kā arī veselības un sociālās aprūpes nozarē.

Nodarbinātajiem tiek piedāvātas 25 profesionālās tālākizglītības programmas, lai iegūtu profesionālo kvalifikāciju 13 profesijās, piemēram, programmēšanas tehniķis, automehāniķis, māsas palīgs, aprūpētājs, elektrotehniķis un citās.

Tāpat tiek piedāvāts pilnveidot esošās vai apgūt jaunas prasmes, mācoties kādā no piedāvātajiem 77 profesionālās izglītības moduļiem, moduļu kopām vai 22 studiju kursiem, studiju moduļiem augstskolā vai koledžā.

Atkarībā no izglītības satura, mācības tiek piedāvātas gan attālināti, gan klātienē vai arī daļēji attālināti. Piedāvāto izglītības programmu apjoms būs atšķirīgs. Studiju kursi ilgs 75 līdz 160 stundas, studiju moduļi – 64 līdz 240 stundas, profesionālās tālākizglītības programmas – 640 līdz 960 stundas, profesionālās izglītības moduļi – 14 līdz 130 stundas, bet moduļu kopās mācības ilgs 72 līdz 384 stundas.

Lielāko daļu mācību izmaksu sedz Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) un valsts budžeta līdzfinansējums. Nodarbinātajam jāsedz 5% līdzmaksājums profesionālās tālākizglītības programmās, 10% – profesionālās izglītības moduļos un moduļu kopās, bet studiju kursos un moduļos – 30%. Personām no trūcīgām vai maznodrošinātām mājsaimniecībām mācības ir bez maksas.

Projektā var piedalīties pilngadīgie nodarbinātie vai pašnodarbinātie ar pabeigtu vai nepabeigtu izglītību.

Prioritāri projektā tiek aicināti iesaistīties nodarbinātie ar pabeigtu vai nepabeigtu pamatizglītību vai vispārējo vidējo izglītību, nodarbinātie vecumā no 50 gadiem, kā arī bēgļi un personas ar alternatīvo statusu.

Pieteikties mācībām iespējams līdz 15.decembrim. Plānots, ka nākamā pieteikšanās mācībām sāksies 2025.gada janvāra beigās.

Izmantojot jauno platformu, pilngadīgie iedzīvotāji, neatkarīgi no nodarbinātības statusa, ilguma vai nodarbinātības veida, var izveidot savu individuālo mācību kontu, piesakoties mācībām un saņemt līdzfinansējumu, novērtēt digitālās un citas prasmes.

Pilnu “stars.gov.lv” funkcionalitāti sola nodrošināt pakāpeniski līdz 2026.gada maijam, piedāvājot pieaugušajiem vienotu informāciju un piekļuvi personalizētam mācību piedāvājumam, iespēju uzkrāt informāciju par iepriekš iegūto izglītību un profesionālo pieredzi, izveidot savu individuālo mācību ceļu, sekot līdzi tā izpildei un saņemt atbalstu karjeras izvēles jautājumos.

VIAA apņēmusies platformu izveidot kā iedzīvotāju “prasmju internetbanku”. Reģistrējoties lietošanai un izveidojot individuālo mācību kontu, lietotājs redz savai kvalifikācijai un profesionālās attīstības ceļa posmam atbilstošās mācību iespējas, pieejamos līdzfinansējuma līdzekļus, var augšupielādēt savus diplomus, kvalifikācijas apliecinājumus un norādīt, ar ko dalīties šajā informācijā.

Platforma tiek veidota uz esošo informācijas tehnoloģiju (IT) risinājumu bāzes, tos pilnveidojot un attīstot. Tāpat ņemta vērā pieredze, no 2017. līdz 2023.gadam veidojot un uzturot interneta vietni “macibaspieaugusajiem.lv”, atzīmēja VIAA.

Lielākā daļa IT risinājumu veikti ar iekšējiem darbinieku resursiem, lai nodrošinātu kā lietotājiem, tā pieaugušo izglītības sistēmas pārvaldībai ērtāku datu apmaiņas procesu ar citām valsts iestāžu IS un IT sistēmām.

Kopumā projekta “IMK pieejas attīstībai” īstenošanai līdz 2026.gada 31.maijam atvēlēti 15,146 miljoni eiro. Lielāko daļu finansējuma plānots ieguldīt izglītības programmu īstenošanai un papildu atbalsta pasākumu nodrošināšanai, klāstīja VIAA.

Līdz šim apgūti 4,19% no projekta kopējā finansējuma jeb 635 336 eiro, ko lielākoties veido izstrādes un satura komandas algu fonds.

Individuālo mācību kontu pieeja ir ieviesta Francijā, Īrijā, Austrijā, Lietuvā un citās valstīs, norādīja VIAA.