Eksportējamo liellopu sertifikācijas maksa nākamajā gadā būs 2,65 eiro par dzīvnieku
Ministru kabineta sēdē valdība un lauksaimnieku organizācijas pie kompromisa nonāca speciāla pārtraukuma laikā. Līdz pārtraukumam lauksaimnieki turpināja iebilst ministrijas izstrādātajam cenrādim, uzsverot, ka nepieciešams ieviest sertifikācijas maksu par PVD inspektora stundas darbu. Tomēr pēc pārtraukuma valdība un lauksaimnieki vienojās, ka 2025.gadā saglabās Zemkopības ministrijas (ZM) iepriekš piedāvāto sertifikācijas maksu par vienu dzīvnieku, bet piemēros 50% atlaidi no iepriekš plānotās likmes 5,30 eiro apmērā.
Tāpat nolemts, ka ZM kopā ar PVD un lauksaimnieku organizācijām nākamajā gadā vērtēs un pārrēķinās, cik laika nepieciešams visiem sertifikācijas pakalpojumiem, kas attiecās uz liellopiem, aitām un kazām, kā arī izstrādās jaunu cenrādi un izvērtējumu.
Krauze sēdē solīja, ka līdz nākamā gada beigām ministrija ar lauksaimnieku organizācijām atkārtoti izvērtēs cenrādi un turpmāk regulāri izstrādās cenrāžu grozījumus. Viņš uzsvēra, ka reizi piecos gados cenrādi pārskatīt nav pareizi, jo cenu kāpums tādā laika periodā ir pārāk liels. Kopš 2019.gada Latviju piemeklēja Covid-19 pandēmijas un inflācijas sekas, kas būtiski ietekmēja sertifikācijas darba faktiskās izmaksas.
Savukārt citu dzīvnieku veterinārā sertificēšana darba laikā turpmāk maksās 26,30 eiro par stundas darbu, ārpus darba laika darba dienās un brīvdienās – 40,05 eiro, bet nakts stundās – 46,95 eiro. Tāpat stundas darba likme tiks piemērota dzīvnieku un augu izcelsmes dzīvnieku barības veterinārajai sertificēšanai.
Tostarp šo likmi piemēros arī uzņēmuma vai dokumentu pārbaudēm dažādu apliecinājumu saņemšanai vai ierobežojumu atcelšanai, paraugu ņemšanai pēc klienta rakstveida pieprasījuma, bioloģiskās lauksaimniecības kontroles institūcijas darbības izvērtēšanai trešajās valstīs, produktu sertificēšanai pārtikas kvalitātes shēmā, ikgadējo pārbaužu un atkārtotas pārbaudes veikšanai, ja konstatēta neatbilstība Latvijā vai citā Eiropas Savienības dalībvalstī, kā arī iepriekš neplānotām kontrolēm un pasākumu īstenošanai neatbilstības gadījumā.
Iepriekšējās izmaksas bija spēkā kopš 2018.gada 18.maija. Šajā laikā ievērojami palielinājušies dienesta izdevumi par elektrību, apkuri, degvielu un citiem resursiem. Tāpēc ar šā brīža ieņēmumiem nav iespējams sniegt nepieciešamos pakalpojumus.
Grozījumos norādīts, ka patlaban par veterināro sertifikātu sagatavošanu un izsniegšanu visiem dzīvniekiem, izņemot mājas dzīvniekus, noteikta vienāda maksa, kas tiek aprēķināta atbilstoši faktiskajam kontroles laikam par darba stundu. Tāpēc bija nepieciešams noteikt atšķirīgu maksu par veterināro sertifikātu sagatavošanu un izsniegšanu liellopiem, to paredzot par katru dzīvnieku, jo liellopiem nepieciešama individuāla izvērtēšana.
ZM norāda, lai sagatavotu liellopa sertifikātu, katram dzīvniekam jāpārbauda, vai tam iepriekš veikti obligātie izmeklējumi, jāpārbauda testēšanas pārskatā norādītā identifikācijas numura sakritība ar izvedamā dzīvnieka un tā pases numuru, kā arī jānovērtē katra dzīvnieka atbilstība pārvadājumam ar transportu – veselības stāvoklis, grūsnības ilgums un vecums, un jāveic individuāla klīniskā apskate.
Ministrijā skaidro, ka eksportējamo liellopu sertifikācijas procesa faktiskās izmaksas jau ilgstoši ir daudz lielākas nekā pašlaik spēkā esošās. Faktiskās izmaksas ir 5,30 eiro par vienu dzīvnieku, bet, piemēram, šogad novembrī dienests par pārbaudēm un sertifikāta sagatavošanu saņēma 0,39 eiro par dzīvnieku.
Tāpat grozījumi paredz nodrošināt, lai maksa par citām PVD īstenotajām valsts uzraudzības un kontroles darbībām atbilstu to faktiskajām izmaksām. Tostarp, atbilstoši inspektoru darba faktiskajām izmaksām jāpalielina maksa par veterinārā sertifikāta sagatavošanu un izsniegšanu pamata darbalaikā dzīvnieku izcelsmes produktu, reproduktīvo produktu, dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un cilvēku patēriņam neparedzētu atvasinātu produktu sūtījumam. Turpmāk darba laikā maksa šāda sertifikāta izsniegšanai darba laikā būs 37,25 eiro par sūtījumu, ārpus darba laika darba dienās un brīvdienās – 62 eiro par sūtījumu un nakts stundās – 74,30 eiro par sūtījumu.
Palielināta arī maksa par veterinārā sertifikāta sagatavošanu un izsniegšanu mājas dzīvniekiem, par primārās informācijas ievadīšanu datubāzē un par informācijas ievadīšanu datubāzē, ja izdarītas izmaiņas atzīšanas apliecībā, par atzīšanas vai reģistrācijas apliecības noformēšanu un izsniegšanu, dokumentu pārbaudi un ziņojuma sagatavošanu pēc bioloģiskās lauksaimniecības kontroles institūcijas darbības izvērtēšanas trešajā valstī. Sertifikācijas maksa mājas dzīvniekiem turpmāk būs 13,45 eiro par sertifikātu.
Grozījumos arī noteikts, ka maksa par prasībām neatbilstoša vai līdz visu kontroles rezultātu saņemšanai aizturēta sūtījuma uzglabāšanu robežkontroles punkta telpās, kuram nav prasību attiecībā uz noteiktu temperatūru turpmāk būs 7,10 eiro par stundu, bet sūtījumam, kurš jāuzglabā noteiktā temperatūrā uzglabāšana par stundu maksās 8,70 eiro. Tāpat cenrādī veiktas arī citas izmaiņas.
LETA jau vēstīja, ka ZM un lauksaimniecības nevalstiskās organizācijas iepriekš nespēja vienoties par eksportējamo liellopu sertifikācijas cenrādi. Lopkopji iebilda ministrijas piedāvājumam eksportējamo liellopu sertifikācijā pāriet no samaksas par inspektora šim darbam veltīto laiku uz fiksētu maksu par katru dzīvnieku.
Savukārt ministrija noraidīja lauksaimnieku piedāvājumu tās rosināto izmaiņu vietā palielināt stundas likmi par PVD inspektora darbu un pārmeta lauksaimniekiem vēlmi agresīvi uzspiest vienpusējas prasības.
Jau ziņots, ka Gaļas liellopu audzētāju biedrība 3.decembrī rīkoja protesta akciju, pie ZM ēkas izgāžot mēslu kravu, savukārt 12.decembrī zibakcijā nolika ziedus pie ZM ēkas, izrādot neapmierinātību par ZM lēmumu.