Aptauja: 46% iedzīvotāju jaungada apņemšanās neīsteno motivācijas trūkuma dēļ
Savukārt vien 14% Latvijas iedzīvotāju norāda, ka jaungada apņemšanās izpilda. Pārējo respondentu vidū galvenie iemesli tās neīstenot saistīti galvenokārt ar motivācijas trūkumu, slodzi un aizņemtību ikdienā, kā arī nepietiekamām finansēm.
Aptaujā noskaidrots, ka cilvēki vecumā no 15 līdz 29 gadiem motivācijas trūkumu izjūt visvairāk jeb 63% gadījumu. Savukārt respondenti vecumā no 30 līdz 39 gadiem to izjūt 51% gadījumu.
Visvairāk motivācijas trūkumu izjūt Kurzemes un Vidzemes iedzīvotāji, kuru vidū vairāk nekā puse atzinuši, ka viņiem trūkst motivācijas īstenot savus nodomus un apņemšanās jaunajā gadā.
Vienlaikus 31% aptaujāto atzinuši, ka iemesls, kādēļ nepilda kādu apņemšanos jaunajā gadā, ir liela slodze ikdienā. Sievietes šādi atbildējušas biežāk nekā vīrieši. Visbiežāk noslogoti jūtas cilvēki vecumā no 15 līdz 39 gadiem. Savukārt vecumā no 50 līdz 59 gadiem ir gandrīz par pusi mazāk tādu, kuri sacījuši, ka slodze ikdienā viņiem traucētu piepildīt kādu apņemšanos Jaunajā gadā.
Lai arī šķietami brīvāka ikdiena varētu būt senioriem, tomēr arī 9% no viņiem minējuši, ka apņemšanos neizdodas īstenot lielas aizņemtības dēļ. Visvairāk jeb 38% aptaujāto, kas apstiprinājuši lielu slodzi kā iemeslu nepildīt jaungada apņemšanās, ir no Vidzemes, bet vismazāk jeb 21% – no Zemgales.
Gandrīz trešdaļai jeb 29% aptaujāto nodomus un jaungada apņemšanās īstenot traucē finanšu trūkums. Visbiežāk to apliecinājuši jaunāki respondenti un sievietes.
Finanšu trūkumu kā šķērsli minējuši arī iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 29 gadiem – šajā vecumā tā atbildējis 41% respondentu. Savukārt starp respondentiem no 30 līdz 39 gadiem finanšu trūkumu kā šķērsli minējuši 34%, no 40 līdz 49 gadiem – 23%, bet vecumā no 50 līdz 59 gadiem – 24% iedzīvotāju. Vecāku iedzīvotāju vidū finanšu trūkumu kā šķērsli minējuši tikai 17% aptaujāto.
Kamēr Latgalē uz finanšu trūkumu kā šķērsli īsteno jaungada apņemšanās norādījuši 36% iedzīvotāji, Pierīgā un Kurzemē to darījuši vien 26% respondentu. Citviet Latvijā šāda atbilde izvēlēta 28% gadījumu.
Līdztekus 25% respondentu atzinuši, ka jaunā gada apņemšanos viņiem traucē piepildīt laika trūkums. Kopumā šādu atbildi norādījuši 30% sieviešu un 19% vīriešu. Visvairāk jeb 36% gadījumu laika trūkumu kā šķērsli īstenot jaungada apņemšanos izjūt cilvēki vecumā no 15 līdz 29 gadiem, bet vecumā no 60 gadiem – tikai 4% respondentu. Visvairāk jeb 33% gadījumu laika trūkumu apstiprina iedzīvotāji no Vidzemes.
Vēl kā iemeslus, kāpēc jaunā gada apņemšanās regulāri netiek piepildītas, salīdzinoši neliela daļa respondentu minējuši sliktu veselību, nepietiekamu informāciju, kā arī ģimenes un tuvinieku neizpratni.
Aptaujas dati uzrāda – jo vecāki iedzīvotāji, jo motivācijas trūkums nodomu piepildīšanai ir mazāks šķērslis.
Reprezentatīvo iedzīvotāju aptauju “Mēness aptieka” sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat” veica šī gada decembrī, visā Latvijā aptaujājot 1007 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Respondenti aptaujā snieguši atbildes, izvēloties vienu atbilžu variantu.