Atpakaļ

Liepājā naktspatversmes pakalpojumu izmanto 60 bezpajumtnieki

Liepājā naktspatversmes pakalpojumu patlaban izmanto 60 bezpajumtnieki, aģentūru LETA informēja Sociālā dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Iestājoties aukstākam laikam, Liepājas Sociālā dienesta naktspatversmē Flotes ielā 7 vēršas arvien vairāk apmeklētāju. Naktspatversmē iespējams maksimāli uzņemt līdz 114 cilvēkiem, pašlaik šo pakalpojumu saņem 60 Liepājas iedzīvotāji bez dzīvesvietas, kuri nonākuši krīzes situācijā.

Uzturēšanās Liepājas Sociālā dienesta naktspatversmē no 1.oktobra līdz 30.aprīlim ir pieejama no plkst.18 līdz plkst.10 no rīta. Lai nāktu pretim naktspatversmes apmeklētājiem un nepasliktinātu viņu veselības stāvokli, ilgstoši izturoties ārpus telpām, cilvēkiem atļauts uzturēties patversmes telpās arī dienas laikā gadījumos, kad ir slikti laika apstākļi – ilglaicīgi līst vai snieg, ārā ir auksts un mitrs, valda stiprs, brāzmains vējš.

Naktspatversmes iekšējās kārtības noteikumi nosaka, ka iestādē nevar ierasties alkohola reibumā un lietot alkoholu vai citas apreibinošas vielas. Telpās arī nevar smēķēt neatļautās vietās, jāievēro ugunsdrošības, higiēnas noteikumi un epidemioloģiskās drošības prasības.

Tā kā kopš pagājušā gada pavasara Liepājas Sociālā dienesta naktspatversme vairs nenodrošina zemākā līmeņa pakalpojumu, patlaban šo funkciju pilda Liepājas pašvaldības finansēta atskurbtuve Bāriņu ielā 11, Liepājā, kur pakalpojumus nodrošina fonds “Agape”. Līdz ar to naktspatversmes kopējais klientu skaits, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir nedaudz samazinājies.

Kā pastāstīja naktspatversmes vadītāja Ilona Šļisere, zemākā līmeņa patversmes pakalpojuma neesamība pamudinājusi vairākus pastāvīgos patversmes klientus arī atturēties no alkohola lietošanas. Paši cilvēki arvien biežāk novērtē, ka, nelietojot apreibinošas vielas vai alkoholu, ir iespējams dzīvot veselīgi, tas ļauj risināt savas problēmas un uzlabot situāciju. Uzturoties naktspatversmē, daļa klientu sadarbojas ar blakus esošā Liepājas Sociālā dienesta Atkarību profilakses centra speciālistiem, kā arī ar Liepājas Sociālā dienesta Sociālās palīdzības daļas speciālistiem.

Šlisere atzīst, ka daudzi apmeklētāji atzinīgi vērtē arī to, ka naktspatversmē ir iekšējās kārtības noteikumi, kas palīdz plānot savu ikdienu, censties uzlabot savu situāciju un uzņemties atbildību par savu dzīvi. Liepājas Sociālā dienesta naktspatversmes darbinieki motivē, iedrošina cilvēkus rīkoties, apgūt jaunas sociālās prasmes, aicinot arī pašus līdzdarboties savu jautājumu risināšanā.

Tāpat gadījumos, kad cilvēki vēršas pēc palīdzības patversmes darbinieki aicina apmeklēt plaušu rentgena kabinetu vai apmeklēt ģimenes ārstu, lai rūpētos par pārējo naktspatversmes klientu un darbinieku veselību.

Lielākā daļa Liepājas Sociālā dienesta naktspatversmes klientu patlaban ir darbspējīgā vecumā, kā arī pirmspensijas vecumā. Naktspatversmes pakalpojumu vairāk izmanto vīrieši vecumā no 30 līdz 60 gadiem, kuriem vajadzētu strādāt algotu darbu. Daudziem noteikta invaliditāte un ir sociālā nodrošinājuma pabalsts, citi strādā gadījuma darbus, bet liela daļa nevēlas slēgt līgumus ar darba devējiem, jo viņiem izveidojušās parādsaistības. Sievietes ir vairāk pirmspensijas vecumā, taču ar ielaistām veselības problēmām, kā rezultātā tiek kārtota invaliditātes grupa. Daudziem ir garīga rakstura traucējumi, dažādas atkarības, vairumam naktspatversmes pakalpojuma saņēmējiem ir nepietiekamas sociālās prasmes un grūti iekļauties darba tirgū, klientus raksturo Šļisere.

Viņa kā satraucošu min faktu, ka naktspatversmes pakalpojumu izmanto arvien gados jaunāki cilvēki ar komplicētām problēmām – veselības, ilgstošu parādu par īrētiem vai pašvaldības dzīvokļiem, tuvinieku zaudēšana, ar kuriem bijušas juridiski nesakārtotas attiecības, kā dēļ nācies atstāt dzīvesvietas. Daudziem cilvēkiem ir nozaudēti dokumenti.

Naktspatversmei izveidojusies veiksmīga sadarbība ar valsts un pašvaldības iestādēm, sniedzot klientiem nepieciešamo palīdzību un pakalpojumus.

Naktspatversmes pakalpojumu var saņemt personas bez noteiktas dzīvesvietas, kuru pēdējā deklarētā dzīvesvieta ir Liepājā, vai krīzes situācijā nonākušie, kuru ienākumi nepārsniedz trīskāršu valstī noteiktā sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru mēnesī.

Cilvēkiem pieejama guļamvieta, duša, dezinfekcijas pasākumi, vakariņas un brokastis, kā arī sociālo darbinieku konsultācijas un pirmā medicīniskā palīdzība nepieciešamības gadījumos.

Lai izmantotu Liepājas Sociālā dienesta naktspatversmes pakalpojumu, Liepājas pašvaldības iedzīvotājiem ir jāvēršas Flotes ielā 7 no sētas puses, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Visu diennakti iespējams zvanīt naktspatversmes dežurantam pa tālruni 63 488 108.

Rakstīt komentāru

Lai atstātu komentāru, nepieciešams autorizēties
Komentāru nav.