Atpakaļ

Kuldīgas novada budžetā šogad plāno izdevumu pieaugumu par aptuveni 3 miljoniem eiro

Šogad Kuldīgas novada budžetā ieņēmumi un izdevumi plānoti ap 53 miljonu eiro apmērā, salīdzinājumā ar pērnā gada sākotnēji apstiprināto budžetu izdevumos plānojot pieaugumu par aptuveni 3 miljoniem eiro, liecina vakar Kuldīgas novada domes deputātu apstiprinātais pašvaldības budžets šim gadam.

Novada ieņēmumi šogad plānoti 53,03 miljoni eiro, kas kopā ar uzkrātajiem naudas līdzekļiem, saņemamajiem un atmaksājamiem aizņēmumiem segšot plānotos izdevumus 53,66 miljonu eiro apmērā. Salīdzinoši pērn janvārī apstiprinātajā 2024.gada budžetā Kuldīgas novada ieņēmumi tika plānoti 47,8 miljonu eiro apmērā, bet izdevumi 50,7 miljonu eiro apmērā.

Kā aģentūru LETA informēja pašvaldības sabiedrisko attiecību pārstāve Ilze Meirupska, šā gada budžeta galvenās prioritātes ir iedzīvotāju labklājība un sociālā drošība, infrastruktūras atjaunošana un attīstība, atbalsts ģimenēm un bērniem, kā arī iedzīvotāju kopienas stiprināšana.

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, no Eiropas Savienības (ES) fondiem piesaistītais finansējums palielinājies par 4,02 miljoniem eiro.

Šogad ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa plānoti 20,09 miljoni eiro jeb 37,9% no kopējiem pašvaldības ieņēmumiem. Nekustamā īpašuma nodokļa maksājumos paredzēts iekasēt 2,37 miljonus eiro.

Būtisks novada ieņēmumu avots ir valsts budžeta dotācijas – pašvaldība no valsts budžeta mērķdotācijās un dotācijās saņems 26,83 miljonus eiro, kas ir par 4,53 miljoniem eiro vairāk nekā pagājušajā gadā.

Vislielākie transfertu ieņēmumi plānoti no valsts budžeta 26,4 miljonu eiro mērķdotācijas pedagogu atalgojumam, speciālo izglītības iestāžu uzturēšanai, 1.-4. klašu brīvpusdienām, pašvaldības autoceļu uzturēšanai, no pašvaldības finanšu izlīdzināšanas fonda un projektu realizācijai un ES projektu finansējums. Pašvaldības budžetā saņemtā dotācija no finanšu izlīdzināšanas fonda būs 8,9 miljoni eiro jeb aptuveni sestā daļa no visiem ieņēmumiem.

Šā gada pamatbudžeta kopējie izdevumi ir plānoti 53,6 miljoni eiro, kas, salīdzinot ar 2024.gadu, ir palielinājušies par 2,9 miljoniem eiro.

Pašvaldības šā gada budžeta ieņēmumi nodrošina iespēju saglabāt un par 2,6% palielināts pašvaldības finansēto pirmsskolas pedagogu atlīdzību, kā arī nodrošināt izglītības iestāžu vadītāju un visu darbinieku sociālās garantijas.

Atbalstot jaunās ģimenes, arī šogad pašvaldība tām izmaksās jaundzimušā pabalstu, ģimenes, kuru bērniem pusotra gada vecumā nepietiek vietas pašvaldības bērnudārzā, varēs saņemt pašvaldības līdzfinansējumu licencētas aukles pakalpojumu apmaksai.

Pašvaldība turpinās nodrošināt siltas pusdienas visiem skolēniem no 5. līdz 12. klasei, pirmsskolas vecuma bērniem, kuri apgūst obligāto pirmsskolas programmu, kā arī segs pusi no summas, kas nepieciešama brīvpusdienām 1.-4. klašu skolēniem, otru pusi finansē valsts.

Skolēni un tehnikuma audzēkņi, kā ierasts arī šogad varēs izmantot sabiedrisko transportu bez maksas. Vasaras brīvlaikā skolēni varēs lietderīgi pavadīt laiku pašvaldības līdzfinansētās vasaras nometnēs, kā arī iegūt praktiska darba iemaņas darba praksēs pie novada uzņēmējiem.

Lai nodrošinātu veselības aprūpes pieejamību un motivētu jaunos ģimenes ārstus pēc mācībām darba gaitas turpināt Kuldīgas novadā, pašvaldība ar stipendijām turpinās atbalstīt ģimenes ārstus rezidentus, topošos Kuldīgas slimnīcas ārstus un pedagogus, paredzot finansējumu 32 270 eiro.

Tāpat kā līdz šim Kuldīgas novada pašvaldība sniegs atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri Krievijas iebrukuma dēļ mājvietu raduši Kuldīgas novadā.

Sociālai drošībai paredzētais finansējums šogad plānots vairāk nekā 5,75 miljonu eiro, kur iekļauti sociālo pabalstu izdevumi, sociālās attīstības projektu īstenošana, kā arī pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” un Kuldīgas novada bāriņtiesas darba nodrošināšanai, sociālo pabalstu izdevumiem un sociālās attīstības projektu īstenošanai.

Arī šogad nestrādājošie seniori vecumā no 73 gadiem varēs izmantot iespēju 60 eiro vērtībā braukt sabiedriskajā transportā novada teritorijā bez maksas. Tāpat no 75 gadu vecuma apaļās jubilejās seniori saņems 40 eiro pabalstu, bet 150 eiro no pašvaldības dāvanā saņems “zelta pāri”, kuri svin nozīmīgas kāzu gadadienas.

Pašvaldība turpinās atbalstīt seniorus, piedāvājot un līdzfinansējot aprūpes mājās, dienas centra un pansionāta pakalpojumu, tai skaitā pašvaldības dotāciju “Kuldīgas slimnīcai” pakalpojumiem Skrundā, Valtaiķos un Kuldīgā.

Pašvaldība finansiāli atbalsta arī politiski represētās personas un nacionālās pretošanās kustības dalībniekus – valsts pensiju saņēmēji turpmāk ik gadu novembrī varēs saņemt svētku pabalstu. Pabalsta apmērs vienai personai ir 50 eiro.

Tiks turpināts darbs pie mājokļa vides pieejamības nodrošināšanas cilvēkiem ar invaliditāti, bet projektā “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumu pieejamības uzlabošana Kuldīgas novada iedzīvotājiem” pašvaldība turpinās piedāvāt aktivitātes un nodarbības veselības veicināšanai – ūdens aerobikas nodarbības senioriem, vingrošanas nodarbības, peldētapmācību skolēniem un citus.

Izglītības nozarei izdevumi plānoti 24,2 miljonu eiro – pirmsskolas izglītības iestāžu un vispārizglītojošo skolu uzturēšanai, skolēnu ēdināšanai, mūzikas, mākslas, sporta skolu un Viduskurzemes pamatskolas attīstības centra, kā arī Izglītības pārvaldes, Digitālo inovāciju centra darbībai un izglītības attīstības projektiem.

Ieguldot 3,4 miljonus eiro, šogad turpināsies vērienīgi atjaunošanas darbi Skrundas pamatskolā, kā arī tiks sākta infrastruktūras un mācību vides pilnveide Viduskurzemes pamatskolā – attīstības centrā, pārbūvējot inženierkomunikācijas, iegādājoties nepieciešamo aprīkojumu speciālās izglītības programmas apguvei, kā arī sporta aktivitāšu zonas labiekārtošanai, kam paredzēti 671 000 eiro.

Tiks pabeigta sporta stadionu pārbūves projektēšana Alsungā, Skrundā, paredzot stadionos izveidot izgaismotu futbola laukumu ar mākslīgā zālāja segumu un futbolam nepieciešamo infrastruktūru, skriešanas celiņus, kā arī multifunkcionālas zonas 3×3 basketbola un volejbola laukumam.

Lai uzlabotu drošību pie izglītības iestādēm, Kuldīgā tiks labiekārtotas un apgaismotas trīs gājēju pārejas pie Kuldīgas Centra vidusskolas, V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas un Indriķa Zeberiņa Kuldīgas pamatskolas. Mucenieku un Piltenes ielu gājēju pārejām paredzēts izbūvēt ātruma valni, bet Jelgavas ielas pāreju pārcelt pārredzamākā vietā un uzlabot redzamību pazeminot barjeru.

Turpinot veidot patīkamu dzīves vidi Kuldīgas novadā, sākta divu jaunu ielu – Briežu un Zaķu – izbūves projektēšana, nodrošinot ielu apgaismojumu, piekļuvi pieguļošiem īpašumiem un sakārtojot situāciju ar applūstošām teritorijām abu ielu robežās.

Tiks izveidota pastaigu taka ar atpūtas vietu un soliņiem gar Ventas upes krastu – no Mākslas dienu parka līdz Melnajai kolkai. Turpināsies arī Māras dīķa teritorijas labiekārtošana, plānota Kuldīgas Pils pagraba atjaunošana, kā arī interaktīvas ekspozīcijas izveide.

Uzlabojot infrastruktūru un sniedzot atbalstu uzņēmējiem, tiks īstenota Skolas, Pasta, Jelgavas ielas posma, kā arī Zirņu un Rudzu ielu izbūve Kuldīgā, kā arī Kuldīgas ielas pārbūve Skrundā. Arī šogad līdzekļi tiks ieguldīti pašvaldības autoceļu un tiltu atjaunošanai pagastos.

Skrundas pilsētas un pagasta attīstības projektiem budžetā iezīmēti 170 000 eiro. Turpināsies Kuldīgas ielas izbūve, kā arī Skrundas pilskalna un tam piegulošās teritorijas attīstības projekta izstrāde, Skrundas pagasta pārvaldes ēkas, Raiņa ielā 11 pārbūves projektēšana energoefektivitātes uzlabošanai, kā arī sporta stadiona pie Skrundas pamatskolas projektēšana.

Plānots piesaistīt ES finansējumu 1,5 miljonu eiro apmērā, lai Skrundā sakārtotu lietusūdens novadīšanas sistēmu Dārza ielas daudzdzīvojamo māju masīvā, Skrundas pamatskolas teritorijā, teritorijā ap Skrundas Kultūras namu, O. Kalpaka-Kalēju -Robežu ielās, kā arī Pērkona ielā 2A, Sporta un Liepājas ielā. Pie Ventas upes Skrundā un Raņķos tiks uzstādītas divas pontonu laipas, izveidojot laivošanas maršrutu. Tāpat Skrundas pilsētā plānots izbūvēt apgaismojumu Saldus ielas zaļajā zonā, kā arī atjaunot estrādes tiltiņu. Savukārt Skrundas pagastā tiks īstenoti ceļu atjaunošanas darbi.

Alsungā tiks turpināts darbs pie pils labiekārtošanas un izstrādāts būvprojekts A korpusa bīstamības novēršanai, tiks sākts darbs arī pie apkures sistēmas remonta projekta pagasta ambulancē un pilī.

Rumbas pagastā plānota gaismekļu nomaiņa uz energoefektīviem LED risinājumiem Novadnieku ciemā, Rendas pagasta centrā plānota pieturvietas izveide, Kabilē iecerēts labiekārtot dīķa teritoriju un estrādi, kā arī pilnveidot videonovērošanas sistēmu, Vārmē – nomainīt grīdu brīvdabas estrādē “Liepu birzs,” Pelčos iecerēts īstenot bibliotēkas un sociālā darbinieka darba vietas pārcelšanu uz bērnudārza ēku “Ābeles.”

Snēpeles pagastā iecerēts uzstādīt novērošanas kameras, Turlavā atjaunot pārvaldes ēkas fasādi, Laidu pagastā plānota Laidu pils jumta atjaunošanas darbu dokumentācijas izstrāde un ciema centra labiekārtošana. Gudenieku pagastā sākts pagasta pārvaldes ēkas jumta remonts, Padurē tiks līdzfinansēta klēts restaurācijas projekta izstrāde. Ēdolē plānots Dzirnavu dārza remonts, Īvandē Dzirnavdīķa peldētavas labiekārtošana, Nīkrācē tiks sakārtots iekšpagalms Ozolu ielā 2, Dzeldā, Rudbāržos iecerēta pagasta pārvaldes ēkas notekreņu atjaunošana un kultūras centra grīdas remonts, bet Ranķos Ventas ielas stāvlaukuma izveide un zaļās zonas atjaunošana.

Šogad finansējums plānots kultūras pasākumu, kultūras mantojuma saglabāšanai, muzeju darbības nodrošināšanai, izstāžu rīkošanai un bibliotēkas darbībai, kultūras iestāžu uzturēšanai un pašdarbības māksliniecisko kolektīvu izdevumiem 4,67 miljoni eiro.

Sportā paredzēts turpināt atbalstīt biedrību “Es par futbolu” un futbola komandas “FC Nikers” dalību virslīgas čempionātā 25 000 eiro, savukārt sporta komandām, sporta sacensībām un sportistiem pieaugušo sportā plānoti 46 000 eiro, jaunatnes sporta atbalsta programmā 5000 eiro.

Pašvaldība līdzfinansēs vecpilsētas ēku un valsts kultūras pieminekļu glābšanas programmu, kas ļauj ēku īpašniekiem saņemt atbalstu to sakārtošanai, šim mērķim paredzēti 120 000 eiro.

Pašvaldība līdzfinansēs ap 40 projektus iniciatīvas konkursā “Darīsim paši”, kuram šogad paredzēts finansējums 32 000 eiro, kā arī daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pagalmu labiekārtošanas konkursā 50 000 eiro. Līdzdalības budžetam iezīmēti 20 410 eiro, sociālo biedrību un nodibinājumu atbalstam tiks novirzīti 15 000 eiro, kultūras projektu atbalstam – 25 000 eiro, sabiedriski nozīmīgu kultūras projektu un festivālu konkursam – 70 000 eiro. Savukārt “LEADER” projektu īstenošanai paredzēti 74 000 eiro.

Rakstīt komentāru

Lai atstātu komentāru, nepieciešams autorizēties
Komentāru nav.