Studentu inovāciju projektu atbalstam ieguldīs 16,5 miljonus eiro
Lai sekmētu studentu inovāciju pieteikumu īstenošanu, ieguldīs 16,5 miljonus eiro, paredz valdības pieņemtie noteikumi.
Studentiem atbalstu sniegs ar diviem grantiem. Lielais grants 13 899 eiro apmērā paredzēts inovatīvas idejas attīstīšanai, strādājot jau ar esošu koncepcijas bāzi. Savukārt mazais grants 3418 eiro būs pieejams idejas sākotnējai izstrādei un testēšanai. Papildus tam studentiem tiek solītas stipendijas un iespēja piedalīties inovāciju konkursos un darbnīcās.
Finansējumu saņems augstskolu studentu inovāciju programmas, kas veicina Latvijas Viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) mērķu sasniegšanu un specializācijas jomu attīstību, tai skaitā starpdisciplināriem studējošo inovāciju projektiem, kas atbilst vismaz vienai no RIS3 jomām.
Valsts un privātās augstskolas atklātā projektu iesniegumu atlasē varēs iesniegt vienu projekta iesniegumu.
Projektus varēs īstenot sadarbībā ar vienu vai vairākiem sadarbības partneriem, tostarp citu augstskolu, koledžu, zinātnisko institūciju, vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādi, komersantu, biedrību vai nodibinājumu, valsts vai pašvaldības institūciju.
Vismaz 30% no studentu inovāciju pieteikumiem būs jābūt saistītiem ar mākslīgā intelekta tehnoloģijām, iekšējo un ārējo drošību vai izglītības tehnoloģijām.
Viena projekta iesnieguma maksimālais publiskais attiecināmais finansējums tiek lēsts no 250 000 eiro līdz 3,3 miljoniem eiro. Tas ir atkarīgs no pilna laika studējošo skaita projekta iesniedzēja un sadarbības partnera institūcijā.
Projekta īstenošanai nepieciešamo kopējo privāto līdzmaksājumu varēs piesaistīt ar ziedojumiem vai dāvinājumiem inovāciju fondā, kā arī citu finansējumu inovāciju fondā. Tiek sagaidīts, ka privātās investīcijas visu projektu īstenošanai sastādīs kopumā 1,65 miljonus eiro.
Projekti būs jāīsteno ne ilgāk kā līdz 2029.gada 31.oktobrim. Tiek sagaidīts, ka šajā laikā būs izstrādāti 1500 prototipi.
Savukārt studentu inovāciju programmu pasākumos būs piedalījušies vismaz 6500 studējošie, tostarp doktora grāda pretendenti. Ar augstskolām, kas iesaistās studentu inovāciju grantu īstenošanā, varētu sadarboties vismaz 350 komersanti.
Tāpat vismaz 4500 studējošajiem, tostarp doktora grāda pretendentiem, būs pilnveidotas inovāciju un uzņēmējspēju kompetences. No tiem vismaz 10% studējošie būs ieguvuši prakses vietas vai tikuši nodarbināti zinātniskajās institūcijās vai uzņēmumos, kas īsteno pētniecības un attīstības aktivitātes.
Ne mazāk kā 40% no studentu inovāciju pieteikumiem būs jāīsteno starpdisciplinārās komandās, kurās piedalās vismaz divi Latvijas izglītības tematisko grupu pārstāvji.
Tā kā ir pieļaujama arī skolēnu iesaiste studentu inovāciju pieteikumu īstenošanā, arī viņi tiek ieskaitīti rādītāju izpildē.
Pasākuma ietvaros plānotais kopējais finansējums ir 16,5 miljoni eiro, tostarp elastības finansējums 2,6 miljoni eiro. Kopējo finansējumu veido Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums 14,025 miljoni eiro, valsts budžeta līdzfinansējums 825 000 eiro un privātais līdzfinansējums 1,65 miljoni eiro.
Studentu inovāciju grantu programmu pirmajā kārtā no 2020. līdz 2024.gadam īstenoja Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Ventspils Augstskola un Latvijas Jūras akadēmija, projekta īstenošanā piesaistot arī citas Latvijas augstskolas un zinātniskās institūcijas, kā arī iesaistot vairāk nekā 100 uzņēmumus.
Rakstīt komentāru