


Festivālā “Baltica” piedalīsies 249 folkloras kolektīvi no visiem Latvijas vēsturiskajiem reģioniem



Starptautiskajā folkloras festivālā “Baltica”, kas no 26.jūnija līdz 29.jūnijam notiks Rīgā, Siguldā un Daugavpilī, piedalīsies 249 folkloras kolektīvi no visiem Latvijas vēsturiskajiem reģioniem, aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālais kultūras centra Vēsturisko zemju un nemateriālā kultūras mantojuma nodaļas vadītāja Jana Vērdiņa.
Visplašāk festivālā “Baltica” būs pārstāvēta Latgale, no kuras dažādos pasākumos piedalīsies 87 kolektīvi un kopskaitā 1030 dalībnieki. Otrs plašāk pārstāvētais reģions šogad būs Vidzeme ar 50 kopām un 624 dalībniekiem, savukārt trešais kuplāk pārstāvētais reģions būs Kurzeme ar 48 kolektīviem un 541 dalībnieku.
Rīgu pārstāvēs 30 kolektīvi un 454 dalībnieki. Festivālā piedalīsies arī 19 kopas un 303 dalībnieki no Zemgales un deviņi kolektīvi ar 103 dalībniekiem no Sēlijas. Festivāla dalībnieki ir kolektīvi, kas festivāla “Baltica” repertuāra pārbaudes skatēs pagājušā gada nogalē par savu sniegumu saņēma I vai II kategoriju.
“Šī gada festivāla tēma ir valoda, un jau skatēs varēja iepazīt tās rakstus, ritmu, skanējumu un raksturu mūzikā, dziesmās, dejā, stāstos vai muzikantu spēles manierē,” pauž festivāla tēmas idejas autore Edeite Laime.
Festivāla dalībnieku vidū būs arī divi latviešu diasporas kolektīvi – Ziemeļanglijas latviešu folkloras kopa “Dūdalnieki” un Latvijas Nacionālās kultūras biedrības Igaunijā folkloras kopa “Rēvele”.
“Balticā” viesosies arī četri ārvalstu viesu kolektīvi. Igauniju šogad pārstāvēs folkloras grupa “Siidisõsarõ”, kuras nosaukums tulkojumā nozīmē “ļoti tuvas māsas”. Dalībnieku saknes meklējamas Setomā – reģionā Igaunijas Dienvidaustrumos, kur dzīvoja Igaunijas seti. Tā ir somugru tauta, kurai raksturīgā īpašā tradicionālā dziedāšana un unikālā valoda ir iekļauta UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā, stāsta Vērdiņa.
Savukārt Lietuvu šogad pārstāvēs folkoras ansamblis “Poringes”, kura nosaukums lietuviešu valodā apzīmē teiksmu. Tas ir jauniešu folkloras ansamblis no Viļņas, kura pirmsākumi meklējami Lietuvas Izglītības zinātņu universitātē. Ansambļa repertuārs aptver gan 16. līdz 19.gadsimta lietuviešu folkmūziku, gan 20.gadsimta sākumā izplatīto mūziku un dejas Lietuvas ciematos. Savā 50 gadu ilgajā vēsturē “Poringes” ir uzstājušies vairāk nekā 20 valstīs, aizvadot ap 3000 koncertu.
Festivālu apmeklēs arī folkloras grupa “Perlynka” no Ukrainas Volīnijas apgabala, kurā darbojas gan jaunieši, gan pieaugušie. Grupa aizvadīto gadu laikā ir uzstājusies vairāk nekā 15 pasaules valstīs un trīs gadus ar brīvprātīgā darba palīdzību organizē gadatirgus, koncertus un darbnīcas, lai palīdzētu Ukrainas bruņotajiem spēkiem un kara skartajiem cilvēkiem.
Savukārt vistālāko ceļu uz festivālu “Baltica” mēros folkloras mūzikas grupa “Yawar Peru”, kuru 1988.gadā Rīgā izveidoja studenti no Peru, kas Latvijā studēja aviāciju. Vārds “Yawar” kečvu valodā, kurā runāja inki, nozīmē “asinis”. Līdz ar to grupas nosaukums tulkojumā ir “Peruāņu asinis”, un tā izpilda Andu kalnu reģiona un citu Latīņamerikas valstu mūziku.
Grupa piedalījās festivālā “Baltica” 1991.gadā un uzstājās vēl gadu, līdz tās dalībnieki devās savās profesionālajās gaitās pa visu pasauli, un patlaban ir aeronautikas inženieri Eiropā, ASV un Peru. 20 gadus vēlāk, 2012.gadā, grupas dalībnieki atkal pulcējās Rīgā un kopš tikšanās gandrīz katru gadu turpina tikties Eiropā dažādos pasākumos. “Yawar Peru” nolēmusi 30 gadus vēlāk atkal uzstāties festivālā “Baltica” sadarbībā ar grupu “Inti Pacha”, kurā darbojas peruāņi, kas dzīvo Minhenē, Vācijā.
Starptautiskais folkloras festivāls “Baltica” notiek kopš 1987.gada katru reizi citā Baltijas valstī. Latvijā festivāls būs jau 13.reizi, pulcējot folkloras kopas un etnogrāfiskās ansambļus, kapelas un folkloras deju kopas, amatniekus, stāstniekus un citus dzīvās kultūras mantojuma glabātājus no visām trim Baltijas valstīm.
Rakstīt komentāru