Talsos nākamajiem vidusskolēniem būs jākārto iestājpārbaudījumi un jāatbilst uzņemšanas kritērijiem
Talsu novada Izglītības pārvalde ar Talsu novada pašvaldības dibinātajām izglītības iestādēm, kas īsteno vispārējās vidējās izglītības programmas, izvērtējusi iespēju noteikt uzņemšanas kritērijus un rīkot iestājpārbaudījumus atbilstoši valsts pamatizglītības standartam vispārējās vidējās izglītības programmās. Talsu 2. vidusskola jau noteikusi vienotu mācību sasniegumu vērtēšanas kārtību, kādā izglītojamie no nākamā mācību gada tiks uzņemti vidusskolas klasēs.
Lai veidotu skolēnu atlasi atbilstoši valsts noteiktajiem un pašas iestādes izvirzītajiem mērķiem, paredzēts, ka pašvaldību vispārējās vidējās izglītības iestādes, uzņemot skolēnus vidusskolas posmā, ir tiesīgas rīkot iestājpārbaudījumus un noteikt uzņemšanas kritērijus. Atbilstoši noteikumiem katra izglītības iestāde izstrādā iekšējos uzņemšanas noteikumus, kas ir jāsaskaņo ar Talsu novada Izglītības pārvaldi.
Piemēram, skolēniem, kuri septembrī vēlēsies uzsākt mācības Talsu 2. vidusskolas 10. klasē, jārēķinās, ka vērā tiks ņemtas gan mācību gada laikā nopelnītās atzīmes, gan eksāmenos iegūtie rezultāti. Proti, izglītojamā vispārējās pamatizglītības sekmju izrakstā mācību priekšmetos vērtējums nedrīkstēs būt zemāks par četrām (gandrīz viduvēji) ballēm, savukārt noslēguma darbu jeb eksāmenu vidējais vērtējums mācību priekšmetos – latviešu valodā, matemātikā, vēsturē un svešvalodā, nedrīkst būt zemāks par piecām (viduvēji) ballēm. Gadījumā, ja skolēns atbrīvots no eksāmenu kārtošanas, tad tiek ņemts vērā vidējais gada vērtējums šajos mācību priekšmetos. Ja tomēr nav izpildīti skolas uzņemšanas kārtības nosacījumi un kādā no eksāmeniem saņemts nepietiekams vērtējums, tad audzēknim tiek dota iespēja kārtot iestājeksāmenu mācību priekšmetā, kurā ir zemākais vērtējums eksāmenā. Ja tādi ir vairāki, tad skolēns izvēlas vienu mācību priekšmetu, kurā uzlabot sniegumu. Šie papildus pārbaudes darbi tiek organizēti, lai dotu otru iespēju skolēnam un izslēgtu vecāku un skolēnu interpretācijas par skolēna vērtējumu eksāmenā. Šos pārbaudes darbus sagatavo skolas metodiskās jomas vadītājs sadarbībā ar citiem skolas pedagogiem.
„Mācību darbam vidusskolā ir jābūt produktīvam un ar motivētiem audzēkņiem, kuri tiecas pabeigt pamatskolas posmu ar labām sekmēm. Svarīgi jau laikus atklāt, vai jaunietis ir izvēlējies savām kompetencēm un spējām atbilstošu mācību līmeni, lai izvairītos no iespējamām sekām, kad mācīšanās grūtību dēļ nākas izslēgt pusaudzi no skolas jau pirmajā pusgadā. Vidusskolā ir jānodrošina padziļināts mācību saturs, jāpiedāvā mācību programmu izvēles, un tas nozīmē, ka, ja skolēns tomēr nevar izpildīt skolas uzliktos standartus, ir grūti organizēt kvalitatīvu mācību darbu,” par jauno uzņemšanas pieeju stāsta Talsu 2. vidusskolas direktors Oļegs Solovjovs.
„Topošajiem desmitajiem ir jāpieņem nopietns lēmums, vidusskolas mērķis ir palīdzēt apzināties intereses un spējas, sagatavoties izglītības turpināšanai augstskolā vai profesionālajai darbībai. Diemžēl vidusskolā mācās ne tikai motivēti skolēni, bet arī skolēni, kuri pēc 9. klases nav zinājuši, kur turpināt mācīties. Tā vietā, lai apzinīgi mācītos, gadās arī skolēni, kurus skola īpaši neinteresē, tādējādi traucējot mācību procesu tiem, kuri vēlas mācīties. Jā, skolēnam var neveikties kādā no mācībām, bet ar centīgu darbu un pozitīvu attieksmi pret mācību darbu stundās un ārpusstundu darbu, uzdevumus var izpildīt teju jebkurš, saņemot vismaz četras balles,” norāda Talsu 2. vidusskolas pedagoģe Evija Ozola.
Līdz ar jauno kārtību, kādā izglītojamie tiks uzņemti Talsu 2. vidusskolas klasēs, no šā gada septembra būtiskas izmaiņas 10. klases skolēniem būs arī mācību saturā. Pašlaik aktīvi tiek strādāts pie papildus izglītības programmu un satura piedāvājuma jeb tā saucamo grozu veidošanas, kurā katrs skolēns var padziļināti apgūt mācību vielu jomās, kas jaunieti vairāk interesē. Patlaban Talsu 2. vidusskolā plānots piedāvāt izvēli trīs jomās – uzņēmējdarbībā, sportā, drošības un aizsardzības jomā.
Pagaidām pārējās Talsu novada izglītības iestādes, kas īsteno vispārējās vidējās izglītības programmas, turpinās izglītojamo uzņemšanas kārtību kā līdz šim.