Atpakaļ

ReTV: Mēdz teikt, ka naktī lietas muzejā atdzīvojas

Liepājā ceturtdien tika atklāts Latvijas Leļļu mākslas un dizaina muzejs. Tas piedzīvojis savu renesansi. Savulaik no 2008. līdz 2012. gadam jau pastāvējis Rīgā, tad desmit gadus transformējies ceļojošā izstādē, kas pabijusi daudzviet arī ārpus Latvijas robežām. Tagad tas savu pastāvīgo mājvietu atradis galerijā Liepājā.

Māksliniece Ināra Liepa ceturtdien galerijas “Romas dārzs” pagrabtelpās, Liepājā, prezentēja kopā ar dzīvesbiedru Uldi izveidoto un iekārtoto leļļu mākslas un dizaina muzeju. Bez pastāvīgās ekspozīcijas šeit apskatāma arī laikmetīgās mākslas izstāde, kurā dažādās tehnikās tapušos, leļļu tematikai veltītos darbus eksponējuši kopumā seši mākslinieki. “Mēs skatāmies no laikmetīgās mākslas viedokļa, kur lelles un cilvēka atveidojums vairs nav tik estētiski perfekcionistisks, bet kļūst futūristisks. Tur ir galvenais noķert kaut kādus elementus un emocijas,” saka māksliniece Margarita Germane.

Muzejā apskatāmas visdažādākās lelles un rotaļlietas. Vecākās no tām tapušas XIX gadsimta sākumā, šeit redzams arī savulaik rakstniecei Zentai Mauriņai bērnībā piederējis rotaļu lāčuks. Ir arī pavisam jaunas – vien pirms dažiem gadiem tapušas lelles. Izstādīta arī unikāla Ināras Liepas seno eglīšu rotājumu un Ziemassvētku apsveikuma kartiņu ekspozīcija. Tāpat šeit skatāmi mākslinieces Džemmas Skulmes bērnības zīmējumi un Otto Skulmes skices. “Man ir prieks, ka tas ir muzejs, un man ir prieks, ka tas ir tieši leļļu muzejs. Jo tas ir kaut kas, kas Liepājā līdz šim vēl nekad nav bijis. Mēdz teikt, ka muzejā naktī lietas atdzīvojas. Tas ir savā ziņā biedējoši, bet, zinot to, ka šeit ir ielikta tāda gaiša aura, un zinot to, ka māksliniece pati ir gaiša personība, muzejs ir ar gaišu, pozitīvu un patīkamu, mājīgu un ļoti, ļoti mīļu sajūtu,” saka galerijas “Romas dārzs” vadītāja Ieva Anna Avotiņa.

Jaunatklāto muzeju par ieguvumu tieši Liepājai uzskata arī Eiropas Kultūras galvaspilsētas projektā iesaistītie, jo tas ir kā viens neliels puzles gabaliņš, kas kopsakarībā ar citiem veidos pilsētas tēlu pēc pieciem gadiem gaidāmā notikuma laikā. “Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2027” projekta vadītāja Inta Šoriņa: “Tas ir gana unikāls projekts. Man ir prieks, ka tas ir tādā muzeja veidolā. Ka tas ir kaut kas patstāvīgāks nekā tikai gaistoša viena ekspozīcija. Tā kā mēs pilnīgi noteikti redzam, ka Eiropas Kultūras galvaspilsētā, kas ir vēl pēc pieciem gadiem, arī šis muzejs piedzīvos izaugsmi, veidošanos, iespējams, kādas interesantas pieredzes.”

Latvijas Leļļu mākslas un dizaina muzejs šajā vietā ir uz palikšanu arī no saimnieciskā skatpunkta, jo telpas tā vajadzībām galerijas “Romas dārzs” īpašnieki – vietējie uzņēmēji – nodevuši bezatlīdzības nomā. Ekspozīcijas izveidi finansiāli atbalstījusi Liepājas pašvaldība. “Šis variants, kāds ir šeit, ir vislabākais. Mums ir bijuši daudz muzeji, mums ir bijuši Rīgā vismaz četrās vietās. Esam arī ļoti daudz ceļojuši, bet šis muzejs ir unikāls ar to, ka mums beidzot ir papildus iespēja rīkot un rādīt ne tikai vēsturisko ekspozīciju, bet arī būs māksla un dizains,” saka māksliniece un dizainere Ināra Liepa.