Porziņģa atgriešanās spēlē Latvijas basketbolisti pārbaudes mačā uzvar Igauniju

Latvijas vīriešu basketbola izlase piektdien pārbaudes spēlē “Arēnā Rīga” ar rezultātu 80:69 (21:15, 27:26, 22:8, 10:18) uzvarēja Igaunijas valstsvienību.

Kristaps Porziņģis, kuram šī bija pirmā spēle izlasē kopš 2017.gada Eiropas čempionāta ceturtdaļfināla, guva 18 punktus, desmit no tiem no soda metienu līnijas, kā arī izcīnīja septiņas atlēkušās bumbas un izprovocēja septiņus noteikumu pārkāpumus. Rodions Kurucs izcēlās ar 16 punktiem, septiņām bumbām zem groziem un trīs pārtvertām bumbām, aizvadot savu labāko spēli pieaugušo izlasē.

Ražīgs bija arī Rihards Lomažs, kurš guva 13 punktus un atdeva piecas rezultatīvas piespēles. Vēl sešas bumbas zem groziem izcīnīja Dāvis Bertāns, bet pa četrām rezultatīvām piespēlēm izdalīja Jānis Strēlnieks un Artūrs Kurucs.

Igaunijas valstsvienībā rezultatīvākais ar 14 punktiem bija Sīms Sanders Vene.

Latvijas izlase maču sāka ar Porziņģi, Dairi un Dāvi Bertāniem, Strēlnieku un Rolandu Šmitu sākumsastāvā.

Tieši Porziņģis bija tas, kurš pirmais iekaroja pretinieku grozu, liepājniekam gūstot spēles pirmos četrus punktus. Jānis Strēlnieks trešajā minūtē ar pustālo metienu panāca 6:0, bet atbildes uzbrukumā savus pirmos punktus guva igauņi, “trejaci” realizējot Sīmam Sanderam Venem. Ceturtdaļas turpinājumā pretinieki vēl pāris reizes netika galā ar Porziņģi, kas viņam ļāva stāties uz soda metienu līnijas un panākt 7:3.

Matiass Tass atbildēja ar tālmetienu, bet savus pirmo divpunktu metienu ziemeļu kaimiņi realizēja četras minūtes pirms ceturtdaļas beigām, kad Kaspars Treiers zem groza apakšas panāca 10:11. Nedaudz vēlāk viesi izlīdzināja rezultātu, bet pirmo reizi iedzinējos Latvija nonāca pēc Kregora Hermeta tālmetiena (14:15). Pēdējā minūtē Rodions Kurucs ar trīspunktu gājienu panāca 19:15 un pēdējā sekundē pēc nerealizētiem soda metieniem pārtvēra bumbu un nodrošināja 21:15.

Otrās ceturtdaļas otrajā minūtē pēc Porziņga caurgājiena uz groza apakšu Latvijas izlases pārsvars šajā mačā pirmo reizi pārsniedza desmit punktus (28:17). Igauņi gan uzreiz atguva sešus punktus – realizēja trīs soda metienus un pēc Riharda Lomaža kļūdas pievienoja trīspunktu gājienu (28:23). Mareka Mejera tāls metiens nedaudz noslāpēja pretinieku izrāvienu, bet vēlāk Latvijai pirmo tālmetienu realizēja Dairis Bertāns (33:23).

Igaunijas basketbolisti ātri atguva septiņus punktus, bet latvieši vadību nosargāja. Tuvojoties pirmā puslaika beigām, laukumā devās arī Artūrs Kurucs un Klāvs Čavars, tādējādi Luka Banki spēlē bija iesaistījis visus 12 basketbolistus. Pretinieku rindās traumas dēļ pirmo puslaiku nepabeidza Treiers. Puslaika noslēdzošajās minūtēs uz viesu nesekmīgajiem uzbrukumiem laukuma saimnieki atbildēja ar vairākiem precīziem metieniem un pārtraukumā devās ar septiņu punktu pārsvaru (48:41).

Otrā puslaika sākumā Porziņģis trieca bumbu grozā no augšas, bet turpinājumā ar precīziem tālmetieniem priecēja Lomažs un Jānis Strēlnieks, otrajam no viņiem panākot 59:47. Ceturtdaļas otrajā pusē abām komandām gandrīz divas minūtes nesekmējās uzbrukumi līdz Čavars panāca 61:47, bet vēlāk trīspunktnieku iemeta Dāvis Bertāns un pēc caurgājiena precīzs bija Rodions Kurucs (66:49). Pirms noslēdzošajām desmit minūtēm mājiniekiem bija jau 21 punkta pārsvars (70:49).

Ceturto ceturtdaļu ar sešu punktu izrāvienu sāka igauņi un pēc Venes metiena ceturtajā minūtē izlases šķīra vairs tikai desmit punkti (70:60). Pretinieku izrāvienu apturēja brāļu Kurucu saspēle, kuru ar bumbas triecienu grozā no augšas noslēdza Rodions. Vecākais no brāļiem Kuruciem turpināja spēlēt enerģiski aizsardzībā un uzbrukumā un ceturtdaļas vidū panāca 78:65.

Pēc tam pretiniekiem vairs atspēlēties neizdevās un Latvijas basketbolisti svinēja uzvaru ar rezultātu

Latvijas valstsvienība 25.augustā “Arēnā Rīga” aizvadīs Pasaules kausa kvalifikācijas maču pret Turciju, bet 28.augustā izbraukumā stāsies pretī Lielbritānijai. Igaunija gatavojas ne tikai Pasaules kausa atlases spēlēm, bet arī Eiropas čempionāta finālturnīram.

Izlases treneri izraudzījušies 16 valstsvienības kandidātus, kuri gatavosies gaidāmajām 2023.gada Pasaules kausa otrās kārtas kvalifikācijas spēlēm. Pēc piecu gadu pārtraukuma valstsvienības kandidātu lokā ir iekļauts Kristaps Porziņģis, tāpat ierindā ir 2023.gada Pasaules kausa kvalifikācijas ciklā līdz šim pa vienai spēlei aizvadījušie Jānis Strēlnieks un Rolands Šmits.

Igaunijas izlase Rīgā ieradās ar 12 spēlētājiem sastāvā, bet veselības problēmas liedza spēlēt Janari Joesāram, Sanderam Raiestem un Kerram Krīsam.

Latvijas un Igaunijas vīriešu izlases savā starpā spēlējušas 29 reizes, no kurām 18 uzvarējusi Latvija. Pēdējā tikšanās bija pirms diviem gadiem Igaunijas basketbola simtgades turnīrā Tallinā, kur Latvija ziemeļu kaimiņiem zaudēja ar 67:84.

Latvijas vīriešu basketbola izlases kandidātu saraksts:

Jānis Strēlnieks (Atēnu AEK, Grieķija), Kristers Zoriks, Artis Ate (abi – “VEF Rīga”), Toms Leimanis (Madrides “Estudiantes”, Spānija), Dairis Bertāns (Seviljas “Real Betis”, Spānija), Rihards Lomažs (Saragosas “Casademont”, Spānija), Artūrs Kurucs (Vitorijas “Baskonia”, Spānija), Jānis Bērziņš (Varšavas “Legia”, Polija), Rodions Kurucs (bez kluba), Dāvis Bertāns (Dalasas “Mavericks”), Rolands Šmits (Kauņas “Žalgiris”, Lietuva), Andrejs Gražulis (Trento “Dolomiti Energia”, Itālija), Mareks Mejeris (Jeruzalemes “Hapoel”, Izraēla), Kristaps Porziņģis (Vašingtonas “Wizards”), Klāvs Čavars (Ļubļinas “Start”, Polija), Kaspars Bērziņš (bez kluba).

Igaunijas vīriešu basketbola izlases kandidātu saraksts:

Henri Drells, (Čikagas “Windy City Bulls”, G-līga), Marts Rozentāls (“Tartu Universitāte”, Igaunija), Sanders Raieste, Maiks Kalevs Kotsārs (abi – Vitorijas “Baskonia”, Spānija), Kaspars Treiers (Sasāri “Dinamo”, Itālija), Stens Soks (“Missolonghi”, Grieķija), Matiass Tass (Trento “L’Aquila”, Itālija), Sīms Sanders Vene (Jeruzalemes “Hapoel”, Izraēla), Kregors Hermets (Ļubļinas “Start”, Polija), Roberts Valge, Sīms Markuss Posts (abi – “Parnu Sadam”, Igaunija), Martins Dorbeks, Kristjans Kitsings, Rauno Nurgers Arturs Konočuks (visi – Tallinas “Kalev”/”Cramo”), Janari Joesārs (Baireitas “medi”, Vācija), Kerrs Krīsa (Arizonas Universitāte, NCAA), Kristians Kullamē (Panevēžas “Lietkabelis”, Lietuva).