Latvija jau 25.gadu sāks cīņas pasaules hokeja elitē
Latvijas hokeja izlase piektdien Tamperes “Nokia Arena” uzsāks 25.pasaules čempionātu kopā ar planētas spēcīgākajām izlasēm.
Sākums pret ASV
Latvijas hokejisti B apakšgrupas pirmajā spēlē piektdien plkst.16.20 krustos nūjas ar ASV hokejistiem, spēli tiešraidē pārraidot Latvijas Televīzijas 7.kanālam (LTV 7).
Šī būs pirmā spēle apakšgrupā, kurai sestdien sekos mačs pret mājinieci Somiju. Pirmdien Latvija tiksies ar Norvēģiju, 19.maijā stāsies pretī Čehijai, bet dienu vēlāk spēkosies ar Austriju. 22.maijā Latvija pirmo reizi pasaules čempionātā spēlēs pret Lielbritānijas hokejistiem, bet grupu turnīru noslēgs ar maču pret Zviedriju.
Tikmēr otrā grupā Helsinkos, kur spēlēs Kanāda, Vācija, Šveice, Slovākija, Dānija, Kazahstāna, Itālija un Francija, pirmajā mačā spēkosies Francija un Slovākija.
Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra vājākās komandas atšķirībā no pagājušā gada pametīs spēcīgāko divīziju un nākamgad to vietā starp 16 labākajām būs Slovēnija un Ungārija.
Ja pērn korekcijas čempionāta norisē ieviesa vardarbīgā protestu apspiešana Baltkrievijā un pasaules čempionātu uzņēma tikai Rīga, tad šogad no elites divīzijas ir izslēgtas gan Baltkrievijas, gan Krievijas valstsvienības, jo 24.februāra rītā Krievija iebruka Ukrainas teritorijā un uzsāka karadarbību, ko joprojām nav pārtraukusi.
Atšķirībā no pagājušā gada pasaules čempionāta, kas tika aizvadīts stingrā Covid-19 drošā “burbulī”, šogad ierobežojumi būs daudz brīvāki. Piemēram, spēlētājiem, lai saņemtu akreditācijas kartes, Tamperē jāveic tikai viens tests, un pozitīva testa gadījumā jāievēro tikai piecu dienu pašizolācija, kas citādāk neskar pārējās komandas darbu.
Latvija gatavojas jau vairāk nekā mēnesi
Latvijas hokejisti uzsāka treniņus brīvā režīmā jau kopš marta beigām un aprīļa sākuma, taču oficiālā treniņnometne sākās 11.aprīlī.
Sarunā ar aģentūru LETA Latvijas hokeja izlases menedžeris Rūdolfs Kalvītis atklāja, ka pārrunas ar hokejistiem par pievienošanos izlasei viņš uzsāka jau marta sākumā, neilgi pēc Pekinas olimpiskajām spēlēm.
“Mani galvenie pienākumi ir komunicēt ar spēlētājiem, sazināties ar viņiem sezonas laikā, uzzināt, kā iet. Sazinos arī ar klubiem, ja nepieciešams, arī ar aģentiem, lai sakārtotu praktiskās lietas, piemēram, lidmašīnas biļetes,” sava darba specifiku raksturoja Kalvītis. “Cenšos vienkārši runāt ar spēlētājiem. Sākt komunikāciju apmēram martā, vairākkārt sazināties ar spēlētājiem, lai noskaidrotu, kā viņiem sokas komandā, kāda ir loma, vai jūtas labi.”
Viņa pārraudzībā ir visi potenciālie valstsvienības kandidāti – gan tie, kas spēlē otrpus okeānam Ziemeļamerikā, gan Eiropā spēlējošie hokejisti.
Menedžeris arī izcēla, ka spēlētājiem nav un arī nebūtu jābūt kādiem īpašiem priekšnosacījumiem, lai pievienotos izlasei, jo savas valsts pārstāvēšana pasaules čempionātā ir cieņas izrādīšana. “Tu gribi pārstāvēt savu valsti, un tai būtu jābūt goda lietai cīnīties par savu valsti, savu dzimteni,” piebilda Kalvītis.
Lai gan menedžeris arī norādīja, ka savu darbu valstsvienībā sāka īsi pēc Pekinas olimpiskajām spēlēm, viņš arī uzreiz sazinājies ar spēlētājiem, lai noskaidrotu, kā veicās olimpiskajās spēlēs, un jau aktualizētu iespējamu pievienošanos valstsvienības kandidātu pulkam un treniņnometnei pirms pasaules čempionāta.
Pats Kalvītis vairākus gadus dzīvoja Ziemeļamerikā, un toreiz gūtā pieredze viņam noder menedžera darbā.
“Ar daudziem spēlētājiem arī esmu spēlējis kopā vai arī vienkārši ļoti labi pazīstu. Gūtā pieredze arī tiešām noder, jo es tur [Ziemeļamerikā] nodzīvoju savus 10 gadus, spēlējot hokeju. Guvu dzīves pieredzi, iemācījos arī visas hokeja lietas, piemēram, to, kā notiek komunikācija, tāpēc tas viennozīmīgi noder šajā darbā,” skaidroja menedžeris.
Daudziem hokejistiem šis pasaules čempionāts ir iespēja atrādīties potenciālajiem darba devējiem, jo Latvijas vadošais hokeja kluba Rīgas “Dinamo” tālākais liktenis ir ļoti neskaidrs, kā arī Eiropas hokejisti turpmāk atteiksies spēlēt Kontinentālajā hokeja līgā (KHL) vai citā Krievijas līgā kara dēļ.
Pirms gaidāmā pasaules čempionāta Latvijas valstsvienība dažādos sastāvos ir aizvadījusi kopā astoņas pārbaudes spēles. Vispirms pieaugušo izlases kandidāti stājās pretī U-18 izlasei, vairāk ar nolūku palīdzēt junioriem sagatavoties sava vecuma grupas pasaules čempionātam, un abas reizes uzvarēja ar 10:1 un 6:0.
Pēc tam Latvijas izlase izbraukumā spēkojās ar Franciju, vispirms zaudējot ar 1:2, bet dienu vēlāk svinot panākumu ar 3:2. Turpinājumā Latvija devās uz Šveici, kur divos mačos nespēja pieveikt mājiniekus, un abas reizes latvieši cieta neveiksmi, vispirms ar 2:5, bet tad ar 1:3. Sagatavošanās periodu Latvijas hokejisti noslēdza ar diviem panākumiem pār Kazahstānu savā laukumā. Pirmajā mačā Latvija uzvarēja ar 5:0, “sauso” spēli aizvadot Artūram Šilovam, bet dienu vēlāk bija pārāki ar 5:1.
Deviņi debitanti
Ja pagājušajā gadā Latvijas valstsvienībā bija tikai viens debitants – Renārs Krastenbergs -, tad šogad tādi ir deviņi, un tas nav bez iemesla, jo pēc Pekinas olimpiskajām spēlēm par karjeras beigām Latvijas valstsvienībā paziņoja tās ilggadējie līderi Lauris Dārziņš, Kaspars Daugaviņš, Mārtiņš Karsums un Gints Meija.
Šoreiz Latvijas valstsvienībai palīgā nākuši Nacionālajā hokeja līgā (NHL) spēlējušie Elvis Merzļikins un Rūdolfs Balcers. Savukārt Teodoram Bļugeram un Kristiānam Rubīnam pieteikumā vēl tiks atstātas divas vietas, jo pagaidām viņu komandas vēl cīnās NHL Stenlija kausa izcīņā.
Tikmēr šoreiz ģimenes apstākļu dēļ palīdzēt nevar Zemgus Girgensons. Vēl veselības problēmu dēļ izlasei nepievienojās Uvis Balinskis, Oskars Cibuļskis un Ivars Punnenovs, bet Jānis Kalniņš šopavasar atteica aicinājumam pievienoties valstsvienībai.
Pirmajā pārbaudes spēlē pret Šveici savainojumu guva Miks Indrašis, un vēl pēc pirmspēdējās pārbaudes spēles Harijs Vītoliņš norādīja, ka Indraša spēlēšana pasaules čempionātā nav izslēgta. Tomēr gūtā trauma izrādījās ne tik ātri pārvarama, tāpēc Indrašis izlaidīs pirmo turnīru kopš 2011.gada, kad viņš debitēja pasaules meistarsacīkstēs.
Pagājušajā vasarā traģiski bojā gāja Latvijas izlases vārtsargs Matīss Kivlenieks. Merzļikins, kurš agrāk valstsvienībā spēlēja ar 30.numuru, turpmāk izlases rindās pārņems Kivlenieka numuru 80, tādējādi izrādot cieņu draugam un komandas biedram.
Kā pēdējie no izlases otrdien tika atskaitīti Ēriks Vītols, Patriks Ozols, Ernests Ošenieks, Edgars Kulda, Nauris Sējējs un Patriks Zabusovs.
Latvijas hokeja izlases kapteinis čempionātā būs Rodrigo Ābols, bet viņam asistēs Balcers un Artūrs Kulda.
Valstsvienības galvenajam trenerim Vītoliņam šajā turnīrā asistēs Artis Ābols, Viktors Ignatjevs un Raimonds Vilkoits, Juris Klodāns ir vārtsargu treneris, bet Pēteris Groms pilda video trenera pienākumus.
Jāatzīmē, ka pasaules čempionātā uz ledus kāps ne tikai Latvijas hokejisti, bet arī tiesneši Andris Ansons, kurš tiesāja hokeja mačus arī Pekinas olimpiskajās spēlēs, un Dāvis Zunde.
Bukmeikeri medaļas neparedz
Bukmeikeri lielākoties prognozē, ka šajā turnīrā, ņemot vērā atjaunināto izlases sastāvu, Latvijas kontekstā runāt par medaļām vai pusfināliem būtu nevietā. Tāpat arī, lai Latvija iekļūtu ceturtdaļfinālā, grupu turnīrā no ceturtdaļfināla ir jāizslēdz viena no relatīvi spēcīgākajām komandām – ASV, Zviedrija, Somija vai Čehija. Tikmēr dažviet pavīd prognozes, ka Latvijai neizdosies ieņemt augstāku vietu par 11., kas tika ieņemta pērn Rīgā notikušajā turnīrā.
Pirms pasaules čempionāta Latvijas izlase Starptautiskās Ledus hokeja federācijas (IIHF) pasaules rangā atrodas 11.pozīcijā, kamēr līdere ir Somija, kas triumfēja Pekinas olimpiskajās spēlēs.
Latvijas valstsvienība Pekinas olimpiskajās spēlēs, hokeja izlasei atgriežoties olimpiskajā turnīrā pēc tā izlaišanas 2018.gadā Phjončhanā, nespēja izcīnīt nevienu uzvaru un noslēdza pirmspēdējā vietā, apsteidzot vien mājinieci Ķīnu.
Pērn Rīgā “burbulī” notikušo pasaules čempionātu Latvijas izlase noslēdza 11.vietā, bet finālā Kanāda, kas vienīgo zaudējumu ar 0:2 turnīra ievadā piedzīvoja pret Latvijas hokejistiem, ar 3:2 pagarinājumā pārspēja Somiju. Tikmēr trešo vietu ieņēma ASV, bronzas godalgu mačā uzvarot Vācijas hokejistus ar 6:1.
Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase piedalījās 2018.gadā Kopenhāgenā. Toreiz Latvijas hokejisti piekāpās Zviedrijai ar 3:2 un noslēdza turnīru astotajā vietā.
Nākamgad Rīgā?
2023.gadā pasaules čempionāts bija plānots Krievijā, taču IIHF, skaidri nenorādot, ka iemesls tam ir karš, paziņoja, ka nākamgad pasaules meistarsacīkstes Krievijā nenotiks. Nākamā gada turnīru grasās rīkot Rīga un Tampere, bet tāpat gatavību uzņemt meistarsacīkstes ir paudušas arī Slovēnija un Ungārija.
Pēc tam 2024.gadā meistarsacīkstes uzņems Čehija (Prāga un Ostrava), bet 2025.gadā tās norisināsies Zviedrijā un Dānijā.
Somija iepriekšējo reizi pasaules meistarsacīkstes uzņēma 2013.gadā, kad turnīrs notika Helsinkos un Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā.
Uz Latvijas izlases spēlēm Tamperē devusies arī aģentūras LETA komanda – sporta ziņu reportiere Paula Vucena un fotoreportieris Edijs Pālens -, lai mūsu hokejistu gaitām un citiem svarīgākajiem čempionāta notikumiem sekotu līdzi tieši no notikumu vietas.
Hokeja čempionātam veltītajā LETA sadaļā (“http://www.leta.lv/hockey”) pieejama jaunākā informācija ne tikai par Latvijas hokeja izlases gaitām un panākumiem, bet arī citu komandu rezultātiem un čempionāta aktualitātēm.
Latvijas vīriešu hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:
Vārtsargi: Elvis Merzļikins (Kolumbusas “Blue Jackets”, NHL), Gustavs Dāvis Grigals (Aļaskas Fērbenksas Universitāte, NCAA), Artūrs Šilovs (Ebotsfordas “Canucks”, AHL).
Aizsargi: Jānis Jaks (“Soči”, KHL), Kārlis Čukste (Tršinecas “Ocelārži”, Čehija), Kristaps Sotnieks (Rīgas “Dinamo”, KHL), Roberts Mamčics (“Linkoping”, Zviedrija), Arvils Bergmanis (Aļaskas Fērbenksas Universitāte, NCAA), Artūrs Kulda (Krēfeldes “Pinguine”, Vācija), Kristaps Zīle (Litvīnovas “Verva”, Čehija), Sandis Smons (Ženēvas “Servette”, Šveice).
Uzbrucēji: Mārtiņš Dzierkals (Plzeņas “Škoda”, Čehija), Rihards Bukarts (Vladivostokas “Admiral”, KHL), Roberts Bukarts (Vītkovices “Ridera”, Čehija), Andris Džeriņš (Lincas “Black Hawks”, Austrija), Rihards Marenis (Ērnšeldsvīkas “MoDo”, Zviedrija), Deniss Smirnovs (Ženēvas “Servette”, Šveice), Oskars Lapinskis (Langnavas “Tigers”, Šveice), Ronalds Ķēniņš (“Lausanne”, Šveice), Oskars Batņa (Mikeli “Jukurit”, Somija), Renārs Krastenbergs (Villahas VSV, Austrija), Klāvs Veinbergs (“Zemgale”/LLU), Rodrigo Ābols (“Orebro”, Zviedrija), Nikolajs Jeļisejevs (Ērnšeldsvīkas “MoDo”, Zviedrija), Rūdolfs Balcers (Sanhosē “Sharks”, KHL).