


Aizsardzības industrijas hakatonā piedāvās risinājumus Ukrainas aizsardzības vajadzībām



No šodienas līdz 11.maijam Latvijā pirmo reizi norisināsies aizsardzības industrijas hakatons “EUDIS Defence Hackathon 2025”, kura mērķis ir piedāvāt inovatīvu iekārtu un programmatūru risinājumus Ukrainas aizsardzības vajadzībām, aģentūru LETA informēja Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU).
Hakatons ir Eiropas Komisijas (EK) iniciatīva, kas tiek īstenota EK Aizsardzības inovāciju programmā (EUDIS). Eiropas mērogā hakatons norisināsies jau otro reizi, bet Latvijā – pirmo. Hakatons norisināsies arī Spānijā, Vācijā, Itālijā, Lietuvā, Polijā, Dānijā un Čehijā.
Hakatona virstēma ir ātrie aizsardzības risinājumi Ukrainas kaujas laukam un līdzīgu operāciju vajadzībām. Hakatona dalībniekus aicinās radīt risinājumus kādā no trim aizsardzības prioritātēm: taktiskās novērošanas sistēmas, rentabli kaujas aizsarglīdzekļi vai uzlabota militārā medicīniskā palīdzība.
Risinājumiem jābūt pielāgojamiem, rentabliem un ātri ieviešamiem, risinot tūlītējas operatīvās vajadzības, vienlaikus saglabājot elastību dažādos kaujas scenārijos, norādīja augstskolā.
RTU inovāciju prorektore Liene Briede uzskata, ka hakatons ir iespēja Latvijai apliecināt savu potenciālu aizsardzības inovāciju jomā, vienlaikus sniedzot reālu ieguldījumu Eiropas, īpaši Austrumeiropas un Ukrainas drošībā.
Hakatons norisināsies RTU Rēzeknes akadēmijā, kā arī tiks nodrošināta iespēja pieslēgties attālināti.
Hakatonā aicināti piedalīties studenti, tehnoloģiju un aizsardzības nozares pārstāvji, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomas eksperti, uzņēmēji un jaunuzņēmēji, kuriem ir pieredze un interese attīstīt aizsardzības nozares tehnoloģijas, kā arī citi interesenti, kuri vēlas iesaistīties Ukrainas un Eiropas aizsardzības sistēmas veidošanā.
Aizsardzības nozarei saistošu drošības prasību dēļ hakatonā var piedalīties personas vecumā no 18 gadiem, kas ir ES dalībvalstu, Norvēģijas vai Ukrainas pilsoņi un rezidenti. Personām pirms pasākuma un tā laikā jāspēj uzrādīt personas apliecība vai pase. Visi pieteikumi tiks rūpīgi caurskatīti un izvērtēti, to atbilstību pasākuma prasībām apstiprinās pasākuma organizatoriskā komiteja.
Labāko ideju autori sacentīsies par naudas balvām, iespēju piedalīties divu mēnešu EUDIS mentoringa programmā, saņemot līdz 40 stundām ilgu mentoringu no starptautiskiem ekspertiem, kā arī iespēju prezentēt savu risinājumu ES mēroga hakatona finālā.
Hakatona norisi finansē Eiropas Aizsardzības fonds (EAF), kas ir Eiropas Komisijas programma.
Rakstīt komentāru