Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Iesūti
Atpakaļ

Apdrošinātāji saņem pirmos pieteikumus par vētras un krusas nodarītajiem postījumiem

Apdrošināšanas kompānijas saņem pirmos pieteikumus par vētras un krusas nodarītajiem postījumiem.

Tostarp apdrošināšanas kompānijā “Ergo” norādīja, ka ir pieteiktas pirmās apdrošināšanas atlīdzības saistībā ar pirmdien, 7.augustā, notikušā negaisa, vētras un lielgraudu krusas nodarītajiem zaudējumiem. No saņemtajiem atlīdzību pieteikumiem 58% ir KASKO apdrošināšanā par automašīnām nodarītajiem bojājumiem, bet 42% – nekustamā īpašuma apdrošināšanas atlīdzības.

Pirmos pieteikumus uzreiz pēc dabas stihijas “Ergo” saņēma no Dobeles puses klientiem. Savukārt šobrīd no kopumā pieteiktajiem apmēram 20 gadījumiem secināts, ka gan iedzīvotāju autotransports, gan nekustamais īpašums ir nopietni cietis arī Rīgā, Daugavpilī un dažādās vietās Ropažu, Saldus, Jelgavas, Tukuma, Augšdaugavas un citos novados.

Informācija par KASKO gadījumiem “Ergo” patlaban saņemta no Dobeles novada, kā arī no Rīgas, Brocēniem, Kalkūnes, Jaunpils, Valgundes. Tie galvenokārt saistīti ar to, ka lielie krusas graudi nodarījuši bojājumus automašīnu virsbūvei un stiklojumam. Krusa atstājusi buktes gan vieglo auto, gan mikroautobusu, gan smago automašīnu virsbūvē. Tāpat vairākiem transportlīdzekļiem izsistas jumta lūkas un lukturi. Savukārt Rīgā kādam auto bojājumus apmēram 600 eiro vērtībā vētras laikā nodarījis no koka uzkritis zars.

KASKO atlīdzības pēc pirmdienas krusas un negaisa apdrošināšanas sabiedrībā “Ergo” patlaban pieteiktas 450 līdz 1000 eiro apmērā.

“Ergo” pārstāvji norāda, ka vētras un krusas nodarītie zaudējumi nekustamajam īpašumam izmaksu ziņā vidēji ir apjomīgāki – šajā apdrošināšanas veidā pieteiktās atlīdzības pagaidām svārstās no 900 līdz 2000 eiro. Vairumā gadījumu ēkām ir bojāti jumti – tos vai nu pacēlis, aizpūtis stiprais vējš vai arī uz jumta uzkrituši koki.

Tostarp 1700 eiro atlīdzība pieteikta par to, ka privātīpašumā vējš izrāvis vārtus un krītošie zari sabojājuši ēkas apmetumu, kā arī izsituši logu, bet citā ēkā 2000 eiro zaudējumi radušies vētras laikā plīsušas ūdens caurules dēļ, kas nopludinājusi telpas.

Precīzi zaudējumu apmēri tiks noteikti pēc īpašumos nodarīto postījumu apsekošanas.

“Ergo” Risku parakstīšanas departamenta direktors Raitis Čaklis skaidro, ka pirmdien piedzīvotā negaisa, vētras un krusas postījumi vēl tiek apzināti – precīzākām aplēsēm būs nepieciešamas vairākas dienas. Tāpat jāņem vērā, ka lielākiem bojājumiem parasti vajadzīgas ilgākas un sarežģītākas aplēses, tāpēc izmaksu ziņā apjomīgākie apdrošināšanas atlīdzību pieteikumi, visticamāk, vēl tikai gaidāmi.

“Ergo” gadījumā dabas stihiju risks, kas sevī ietver arī stipra vēja, negaisa un krusas radītus zaudējumus īpašumam, automātiski tiek iekļauts nekustamā īpašuma apdrošināšanas polisēs. Savukārt auto īpašniekiem jāatceras, ka OCTA neparedz atlīdzības izmaksu par transportlīdzekļa bojājumiem, kas radušies dabas stihiju dēļ. Lai sevi pasargātu no šāda veida zaudējumiem, automašīnai nepieciešama KASKO apdrošināšana ar iekļautu dabas stihiju risku.

“Ergo” pārstāvji informē, ka postošākās no pēdējā laikā Latvijā piedzīvotajām dabas stihijām bija 2022.gada ziemas vētras, par kuru radītajiem zaudējumiem “Ergo” atlīdzībās izmaksāja teju 700 000 eiro. No šīs summas 94% veidoja nekustamā īpašuma bojājumi, bet transportlīdzekļu īpašniekiem tika izmaksāti vairāk nekā 40 000 eiro.

Savukārt pēc šā gada janvāra plūdiem Jēkabpils pusē “Ergo” atlīdzībās izmaksāja apmēram 52 000 eiro – galvenokārt par postījumiem nekustamajos īpašumos.

Savukārt apdrošināšanas sabiedrības “Balta”, kas ietilpst PZU grupā, pārstāvji aģentūrai LETA norādīja, ka otrdienas rītā ik minūti saņem vidēji pa atlīdzības pieteikumam, kopējam atlīdzības pieteikumu skaitam ap plkst.11 sasniedzot 167, no kuriem 87 pieteikumi ir KASKO, bet 80 – īpašuma apdrošināšanā.

Atlīdzībās par vētras nodarītajiem zaudējumiem patlaban rezervēti vairāk nekā 315 000 eiro, tomēr “Baltas” pārstāvji norāda, ka patiesās izmaksas objektīvi varēs aplēst vien nedēļas otrajā pusē, jo zaudējumi joprojām tiek pieteikti un to apmērs – novērtēts, taču jau tagad paredzams, ka tas pārsniegs pusmiljona eiro robežu.

“Balta” Īpašuma apdrošināšanas atlīdzību pārvaldes vadītājs Ainārs Puķe informē, ka, salīdzinot ar citām lielākām vētrām pēdējos gados, šogad īpaši daudz cietušas klientu automašīnas. Daļai auto bojājumi no krītošiem kokiem vai spēcīgās krusas ir tik nozīmīgi, ka transportlīdzeklis būs jānoraksta.

Savukārt īpašuma apdrošināšanā bojājumi nodarīti māju jumtiem, fasādēm, saimniecības ēkām. Ir klienti, kuriem bojājumi nodarīti visam īpašumam. Saņemti arī vairāki atlīdzības pieteikumi sējumu apdrošināšanā, kur zaudējumu apjoms tiek novērtēts.

Visvairāk atlīdzības pieteikumu – teju puse – saņemts no Dobeles novada, taču daudz pieteikumu ir arī no Tērvetes, Tukuma, Talsiem, Brocēniem un Augšdaugavas novada.

“Balta” pārstāvji norāda, ka KASKO atlīdzības pieteikumi saņemti arī no klientiem, kuru auto pirmdien bija Lietuvā. Lietuvā vētras nodarītie zaudējumi varētu būt lielāki, jo “Balta” māsaskompānija “Lietuvos Draudimas” otrdienas rītā saņēmusi vairāk nekā 1200 atlīdzību pieteikumu, no kuriem vairāk nekā 90% ir par īpašumam nodarītiem zaudējumiem. Savukārt Igaunijā vētra plosījās pirmdienas naktī un otrdien.