Atpakaļ

Aptauja: 48% vecāku ļāvuši bērniem pārvietoties ar velosipēdu bez ķiveres

Neskatoties uz to, ka ķiveres lietošana bērniem vecumā līdz 12 gadiem ir obligāta, 48% vecāku ar bērniem vecumā līdz 14 gadiem ir pieļāvuši, ka viņu atvases, braucot ar velosipēdu, neizmanto ķiveri, liecina VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” (CSDD) veiktās aptaujas dati.

Aptaujas dati liecina, ka 19% vecāku ļāvuši bērnam braukt ar velosipēdu, nelietojot ķiveri, ja tā tobrīd nav bijusi pieejama, 15% vecāku ļāvuši bērnam nelietot ķiveri, mērojot īsu maršrutu, piemēram, līdz tuvākajam veikalam, bet 6% atzīmējuši, ka atļāvuši galvas aizsargu nelietot, ja pašiem nav bijusi uzvilkta ķivere.

Tikpat daudzi aptaujātie atļāvuši bērnam braukt ar divriteni bez ķiveres, ja ir bijis plānots braukt pa līdzenu un norobežotu ceļu, kur nav bedru un ir labs segums. Bet 2% šādus gadījumus pieļāvuši, ja bērns ir niķojies un nav gribējis vilkt ķiveri. Tikai 25% norādījuši, ka nekad neļauj savām atvasēm braukt ar divriteni bez ķiveres. Turpretim 17% aptaujāto vecāku bērni ar velosipēdu nepārvietojas.

Aptaujas laikā 52% vecāku atzina, ka viņi sāktu lietot ķiveri, ja tas palīdzētu bērniem izprast galvas aizsarga lietošanas nozīmīgumu, 35% atzīmēja, ka, iespējams, to sāktu lietot, bet 13% atklāja, ka to nedarītu.

CSDD valdes priekšsēdētājs Aivars Aksenoks norāda, ka šogad no janvāra līdz jūnijam 585 bērni ir bijuši iesaistīti ceļu satiksmes negadījumos kā velosipēdisti. Savukārt 70% bērnu, kuri pārvietojas ar velosipēdu, ķiveri nelieto. Aksenoks secina, ka šis drošības paradums nav nostiprinājies pieaugušo, tostarp vecāku vidū, un netiek mācīts bērniem.

Viņš papildina, ka ķiveres lietošana ir obligāta līdz 12 gadu vecumam, taču ļoti vēlama ikvienam riteņbraucējam.

Turklāt pieaugušajiem, īpaši vecākiem, ir jāsāk ar savu priekšzīmi, iedibinot ķiveres lietošanu kā ilgtermiņa drošības paradumu arī bērniem.

Aptauja īstenota 2023.gada jūlijā sadarbībā ar pētījumu kompāniju “Norstat Latvija”. Tajā piedalījās 700 Latvijas iedzīvotāji, kuriem ir bērni vecumā līdz 14 gadiem.

Jau ziņots, ka, reaģējot uz strauji augošo ceļu satiksmes negadījumu skaitu, kuros iesaistīti bērni, CSDD, Valsts policija un Bērnu klīniskā universitātes slimnīca no 27.jūlijā rīko satiksmes drošības kampaņu “Tava priekšzīme – svarīgākā ceļazīme!”.

Tāpat vēstīts, ka Satiksmes ministrija vēlas noteikt obligātu ķiveru lietošanu elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītājiem līdz 18 gadu vecumam. Šobrīd, braucot ar velosipēdu, aizsargķivere ir obligāta bērniem vecumā līdz 12 gadiem.

Vairākas Rīgas apkaimes nevalstiskās organizācijas (NVO) parakstījušas Satiksmes ministrijai adresētu atklātu vēstuli, kurā iestājas pret Ceļu satiksmes noteikumu izmaiņām, kas paredz obligātu aizsargķiveres lietošanu nepilngadīgiem velosipēdistiem, norādot, ka grozījumi tiek piedāvāti bez NVO un plašākas sabiedrības iesaistes, kā arī padziļinātākas analīzes par ieguvumiem un ietekmi uz bērnu veselību, tostarp iespējamo riteņbraucēju skaita samazinājumu.