Atpakaļ

Aptauja: Iedzīvotājus visvairāk nomācis komunālo maksājumu, elektrības un pārtikas cenu pieaugums

Pēdējā gada laikā iedzīvotājus Latvijā visvairāk satraucis apkures un citu komunālo maksājumu kāpums, kā arī elektrības un pārtikas cenu pieaugums, informēja “Luminor Bank” pārstāvji, atsaucoties uz veiktās iedzīvotāju aptaujas datiem.

Apkures un citu komunālo maksājumu kāpumu kā pirmo izvēli, kas visvairāk satraukusi, norādījuši 29% aptaujāto. Komunālo maksājumu pieaugums visvairāk raižu sagādājis ģimenēm ar četriem bērniem (50%), galvaspilsētas iedzīvotājiem (40%), bezdarbniekiem (40%), kā arī iedzīvotājiem vecuma grupā no 50 līdz 59 gadiem (35%).

Kā otrā izvēle visbiežāk norādīts elektrības cenu pieaugums, kas sarūgtinājis tikpat lielu skaitu respondentu (29%), par to vairāk satraukušies kvalificēti un nekvalificēti strādnieki un bezdarbnieki (38%), kā arī Latgales iedzīvotāji (33%).

Kā trešā izvēle visbiežāk minēta pārtikas cenu pieaugums, kas sarūgtinājis teju katru ceturto jeb 24% Latvijas iedzīvotāju. Visbiežāk par to satraukušies ģimenes ar trīs bērniem (42%), pašnodarbinātas personas (36%) un pensionāri (32%).

Aptaujātos nomācis arī degvielas cenas kāpums, izdevumi par medicīnas pakalpojumiem, kā arī cenu pieaugums par apģērbu un apaviem.

Aptaujas dati liecina, ka raizes par cenu kāpumu dažādās vecuma grupās bijušas atšķirīgas – jaunus cilvēkus vecumā līdz 29 gadiem visvairāk satraucis pārtikas cenu kāpums. To kā pirmo izvēli norādījuši 27% jauniešu, kamēr seniori 16% gadījumu.

Respondenti virs 60 gadu vecumam kā pirmo izvēli daudz biežāk norādījuši elektrības cenu kāpumu (35%), kamēr jauniešiem, tas nav bijis tik būtiski (15%). Savukārt iedzīvotājus no 40 līdz 59 visvairāk nomācis izdevumu kāpums par mājokļa uzturēšanu.

“Luminor Bank” iedzīvotāju aptauja veikta 2023.gada jūnijā sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat”, aptaujājot 1011 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.