


Aptauja: Latvijā 19% iedzīvotāju nav uzkrājumu neparedzētiem gadījumiem



Latvijā 19% iedzīvotāju nav finanšu drošības spilvena jeb uzkrājumu neparedzētiem gadījumiem, aģentūru LETA informēja bankas “Citadele” pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.
Sieviešu vidū finanšu drošības spilvena trūkst 23%, bet vīriešu vidū uzkrājumu neparedzētām situācijām nav 14% respondentu.
Aptaujas rezultāti liecina, ka, Latvijas iedzīvotājiem nonākot pēkšņās finansiālās grūtībās, 44% nespētu segt saistības ilgāk par trim mēnešiem. Visvairāk riskam pakļauta ir iedzīvotāju grupa vecumā no 40 līdz 49 gadiem – 23% nespētu segt saistības ilgāk par mēnesi, savukārt vēl 20% nav uzkrājumu.
Aptaujas dati liecina arī par būtiskām atšķirībām starp vecuma grupām. Jauniešu vidū jeb starp iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 29 gadiem 34% spētu segt saistības vienu līdz trīs mēnešus, bet ilgāk nekā pusgadu – 8%. Savukārt senioru vecuma grupā, proti, starp iedzīvotājiem vecumā no 60 līdz 74 gadiem finansiālais drošības spilvens ir salīdzinoši stabilāks – 18% norādījuši, ka varētu segt saistības ilgāk par sešiem mēnešiem, norāda bankas pārstāvji.
Bankā arī min, ka Lietuvas iedzīvotājiem ir salīdzinoši stabilāka situācija – 27% respondentu varētu segt saistības ilgāk nekā sešus mēnešus, kamēr 10% atzinuši, ka viņiem nav nekādu finanšu rezervju. Tikmēr Igaunijā situācija ir līdzīga kā Latvijā – 14% iedzīvotāju nav finanšu drošības spilvena, bet 19% nespētu segt finansiālās saistības pat vienu mēnesi.
Igaunijā finansiālā nedrošība ir īpaši izteikta vidējā vecuma grupā, proti, vecumā no 30 līdz 49 gadiem. Šajā vecuma grupā 51% respondentu nespētu segt finansiālās saistības ilgāk par mēnesi, savukārt Lietuvā senioru grupā (60 – 74 gadi) situācija ir būtiski labāka – 41% spētu nodrošināt finansiālās vajadzības ilgāk par pusgadu.
Aptauju par uzkrājumiem banka “Citadele” kopā ar pētījumu aģentūru “Norstat” veica 2025.gada februārī, tiešsaistē aptaujājot vairāk nekā 1000 iedzīvotāju katrā no Baltijas valstīm vecumā no 18 līdz 74 gadiem.