


Aptauja: Latvijā kvalificēta darbaspēka trūkums ietekmē 75% uzņēmumu nākotnes plānus



Latvijā kvalificēta darbaspēka trūkums ietekmē 75% uzņēmumu nākotnes plānus, kamēr Lietuvā 82%, bet Igaunijā 65% uzņēmumu nākotnes plānus, aģentūru LETA informēja “OP Corporate Bank”, atsaucoties uz Baltijas uzņēmumu veiktās aptaujas datiem.
Plānojot darbību nākotnē, Latvijas uzņēmēji vairāk satraucas par kvalificēta darbaspēka trūkumu nekā par ģeopolitisko nestabilitāti, secināts aptaujā.
Kamēr Latvijas uzņēmumi visvairāk raizējas par darbaspēku, kaimiņvalstīs uzņēmēji, plānojot nākotni, visbiežāk uzmanību pievērš nodokļu sloga pieaugumam – Lietuvā uz to norādījuši 85%, bet Igaunijā 81% uzņēmēju. Latvijā par nodokļu pieaugumu satraucas 68% uzņēmēju.
Lai gan ģeopolitiskā situācija šobrīd ir īpaši neparedzama un sarežģīta, uzņēmējus vairāk nodarbina citi jautājumi, norāda “OP Corporate Bank”. Latvijā kara draudus un ģeopolitisko nestabilitāti kā riska faktoru, plānojot uzņēmuma darbību, identificējuši 39% uzņēmēju, kas ir zemākais rādītājs Baltijā – Lietuvā tam uzmanību pievērš 52%, bet Igaunijā – 43% uzņēmumu.
Latvijā ģeopolitiskā situācija ir ceturtais faktors, kas ietekmē uzņēmēju nākotnes plānus – svarīgāks par to uzņēmējiem šķiet kvalificēta darbaspēka trūkums, nodokļu pieaugums un patērētāju uzvedības izmaiņas, secināts aptaujā.
Piektajā vietā ierindojas ar vidi saistīti riski – klimata pārmaiņas un dabas katastrofas, kas ietekmē 28% Latvijas uzņēmēju nākotnes plānus. Tādējādi Latvijas uzņēmēji par šiem riskiem domā mazāk nekā Lietuvas (39%) un Igaunijas (34%) uzņēmēji.
Starp būtiskiem riskiem, ko uzņēmēji nopietni izvērtē uzņēmuma darbības plānošanā, ir arī finanšu krāpniecība, uzņēmumu reputācijas riski, kā arī kiberuzbrukumi. Šie riski katrā no Baltijas valstīm tiek uztverti ļoti atšķirīgi, noskaidrots aptaujā. Piemēram, Lietuvas uzņēmēji izteikti vairāk domā par reputācijas riskiem un zīmola krīzēm, ko norādījuši 57% aptaujāto, kamēr Igaunijā tas uztrauc 37% uzņēmēju, bet Latvijā 17%.
Arī finanšu krāpniecība un kiberuzbrukumi nav starp Latvijas uzņēmējus ietekmējošākajiem faktoriem – par finanšu krāpniecību Latvijā raizējas 18% uzņēmēju, bet par kiberuzbrukumiem – 11%. Tikmēr šie faktori daudz būtiskāki šķiet Lietuvas uzņēmējiem, no kuriem vairāk nekā pusē uzsvēra finanšu krāpniecības riskus, un 42% kiberuzbrukumu iespējamību. Igaunijā tie attiecīgi bija 23% un 33%.
Rakstīt komentāru