Atpakaļ

Aptauja: Latvijā teju 60% pacientu nezina, kas ir informētā piekrišana

Latvijā 58,5% pacientu nezina, kas medicīnas aprūpē ir informētā piekrišana, liecina “Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības Dzīvības koks” 2023.gadā veiktās aptaujas dati.

Lai saprastu, cik informēti ir pacienti par savām tiesībām no diagnozes noteikšanas līdz ārstēšanās pabeigšanas periodam, biedrība “Dzīvības koks” 2023.gadā veica aptauju, kurā uz jautājumiem atbildēja 268 respondenti. Visi, kas piedalījās aptaujā atzīmēja, ka ir saskārušies ar kādu hronisku slimību, tajā skaitā onkoloģisku.

Aptaujā 104 respondenti jeb 38,8% pauduši uzskatu, ka diagnozes noteikšanas laiks bijis ātrs un savlaicīgs, kamēr pārējie atzinuši, ka saskārušies ar dažādiem sarežģījumiem.

Tāpat 16% aptaujāto norādījuši uz komunikācijas problēmām, atzīmējot, ka bijuši pārāk satraukti un nav varējuši saprast, ko ārsts saka. Savukārt 41 respondents jeb 15% aptaujāto atzinuši, ka ārsts nav ņēmis vērā tuvinieka vēlmi būt kopā ar pacientu diagnozes skaidrošanas brīdī. Sākot ārstēšanu, pietiekamu un saprotamu informāciju saņēmusi puse respondentu, kamēr pārējie uzskata, ka ārsti nav pietiekoši izskaidrojuši, kas un kā tiks darīts.

Jautāti, kas ir informētā piekrišana, ar “Nezinu” atbildējuši 157 respondenti jeb 58,5%, kamēr pārējie aptaujātie izteikuši minējumus par to, kas tas varētu būt.

Tāpat gandrīz visi respondenti, kuri uzskatīja ka saskārušies ar pacientu tiesību pārkāpumiem, atzīmējuši, ka “neko nav darījuši, jo neko jau nevar panākt tik un tā”.