Atpakaļ

Ar Covid-19 slimnīcā nonākošo pacientu skaits ir nedaudz samazinājies

Aizvadītajā nedēļā, no 11.decembra līdz 17.decembrim, gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti uzrāda stacionēto Covid-19 pacientu skaita stabilizēšanos, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.

Latvijā ir stabilizējies Covid-19 gadījumu skaits, laboratoriski apstiprināti 293 Covid-19 gadījumi – nedēļu iepriekš tādu bija 339, kopumā veikti 888 laboratoriskais tests uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni, kamēr nedēļu iepriekš – 821.

Sāk krist arī stacionēto pacientu skaits, pagājušajā nedēļā stacionēts 322 pacients, bet nedēļu iepriekš 401.

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu bija astoņi pacienti. Reģistrēti 28 Covid-19 pacientu nāves gadījumi, kas ir par vienu mazāk nekā nedēļu iepriekš. Ziņoto nāves gadījumu skaits bijis vecuma grupā “50 gadi un vairāk”. Vismaz sešos gadījumos pamata diagnozes bija Covid-19. Saslimšana ar Covid-19 bieži būtiski saasina jau esošas hroniskās slimības, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija un var iestāties nāve.

Vienlaikus vidējā gripas izplatības intensitāte pagājušajā nedēļā saglabājusies aizvien zema, tomēr vērojams neliels pieaugums.

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 1095 pacienti, no kuriem 31 pacientam noteikta diagnoze “gripa”, baltoties uz tipisku klīnisko ainu. Gadījumi reģistrēti Ventspilī, Valmierā, Daugavpilī, Rīgā. Pagājušajā nedēļā augstākā saslimstība ar gripu reģistrēta vecuma grupā 0 – 4 gadi.

Laboratoriski apstiprināti 26 gripas gadījumi, no kuriem 15 gadījumos tika noteikta A tipa gripa un 11 gadījumos B tipa gripa.

Lielākajā daļā ES/EEZ valstīs gripas izplatība saglabājās līdzīgā līmenī, kāds tika novērots tajā pašā periodā pagājušajā gadā. ES/EEZ kopumā Covid-19 pozitīvo testu īpatsvars 22% apmērā – nedēļu iepriekš 22%, salīdzinoši gripas pozitīvo testu īpatsvars pieaudzis no 3% līdz 9%.

Lai mazinātu smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks. SPKC informē, ka šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies vairāk nekā 104 000 iedzīvotāju, bet pret Covid-19 vakcinējušies vairāk nekā 30 000 iedzīvotāju.

SPKC atgādina, ka šobrīd riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu “Efluelda”, “Fluenz Tetra” un vakcīna “Influvac Tetra”.

Tās jau ir izdalītas vakcinācijas iestādēm un ir pieejamas ģimenes ārstu praksēs un citās ārstniecības iestādēs, kas veic vakcināciju pret gripu.

Savukārt vakcinācijai pret Covid-19 pieejamas šai sezonai pielāgotās “Pfizer BioNTech” vakcīnas “Comirnaty Omicron XBB.1.5”, un “Novavax” vakcīnas “Nuvaxovid XBB.1.5”, kuras piemērotas šobrīd izplatītākajiem SARS-CoV-2 vīrusa omikrona paveidiem. Esošās vakcīnas ir efektīvas arī pret jauno BA.2.86 jeb “Pirola” paveidu.

SPKC atgādina, ka vakcinācija pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē. Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu pie sava ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetos vai ārstniecības iestādēs var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām.