Atpakaļ

Arī otrajā balsojumā neizdodas ievēlēt jaunu Saeimas priekšsēdētāju

Saeimai šodien jau divos balsojumos neizdevās ievēlēt jaunu parlamenta priekšsēdētāju.

Līdz ar to gaidāms trešais balsojums, kurā uz spīkera amatu turpina pretendēt tikai viens kandidāts – Saeimas deputāts Gunārs Kūtris (ZZS)

No tālākas dalības šajā balsojumā “atsijāts” līdzšinējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, pašreizējais Saeimas deputāts Māris Sprindžuks (AS), kurš abos balsojumos saņēma mazāk atbalstu nekā Kūtris.

Otrajā balsojumā par Kūtri nobalsoja 26 parlamentārieši, bet 61 bija pret, tikmēr par Sprindžuku nobalsoja 25 deputāti, 62 balsojot pret viņu.

Otrajā balsojumā partijas pauda tādu pašu attieksmi pret kandidātiem kā pirmajā balsojumā.

Iepriekš pirmajā balsojumā par Kūtra kandidatūru balsoja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), kā arī daži “Stabilitātei” un “Latvija pirmajā vietā” parlamentārieši, kā arī pie frakcijām nepiederošais deputāts Oļegs Burovs. Savukārt pret Kūtri balsoja “Jaunās vienotības” (JV) un “Progresīvo” deputāti.

Kūtris līdz šim bija minēts kā koalīcijā akceptu guvis kandidāts šim amatam, taču pēdējās dienās Kūtra izteikumi presē radīja sašutumu un jautājumus par viņa atbilstību amatam. Kūtri amatam virzīja Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), lai arī koalīcijas partneri vēlējās, lai ZZS “apdomātos”.

Tikmēr Sprindžuku amatam virzīja šodien no amata atceltais spīkeris Edvards Smiltēns (AS).

Ja Kūtri neievēlēs par Saeimas spīkeru arī otrajā balsojumā, tad ZZS amatam varētu virzīt Daigas Mieriņas (ZZS) kandidatūru, liecina kuluāros izskanējusī informācija.

Par labu Mieriņas kandidatūrai varētu nosliekties arī “Jaunā vienotība” (JV) un “Progresīvie”, kuri pirmajā balsojumā bija pret Kūtri.

Kā ziņots, pēdējās dienās ZZS virzītais Kūtris izpelnījās kritiku par vairākiem izteikumiem pirmdien Latvijas Radio, kur cita starpā viņš izteicās – ja viņam būtu jāattīsta Latvijas ekonomika, viņš “noteikti uz kādu apspriedi saaicinātu Latvijas miljonārus, vienalga apsūdzēti vai notiesāti, un ar viņiem aprunātos”.

Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” pauda aicinājumu deputātus pārskatīt savu ieceri un noraidīt Kūtra kandidatūru Saeimas priekšsēdētāja amatam.

Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) otrdien pauda, ka sagaida deputāta un Saeimas priekšsēdētāja amata kandidāta atvainošanos sabiedrībai.

Reaģējot uz Siliņas aicinājumu, Kūtris sacīja, ka atvainojas par saviem izteikumiem par “apsūdzēto un notiesāto” uzklausīšanu ekonomikas jautājumos. Politiķis skaidroja, ka savā ziņā esot pārprasts, jo neatbalstot politiķu kontaktus ar “politiski riskantām, toksiskām personām”.

ZZS Saeimas frakcija nolēmusi nemainīt lēmumu par Kūtra kandidatūras virzīšanu Saeimas priekšsēdētāja amatam, šorīt pavēstīja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Viktors Valainis.

Vaicāts par publiski izskanējušajām bažām par kandidāta izteikumiem, Valainis solīja, ka ZZS no savas puses darīs visu, lai atjaunotu sabiedrības uzticību Saeimai.

Kūtris sabiedrībā visvairāk tiek asociēts ar savu kādreizējo dalību Ingunas Sudrabas savulaik vadītajā partijā “No sirds Latvijai”, kā arī ar agrāk ieņemto Satversmes tiesas vadītāja amatu.

Šodien Saeimā paredzēts lemt arī par citām izmaiņām Prezidija sastāvā.