Atpakaļ

Atbalsta priekšlikumu pārcelt pašvaldības darbinieku jebkurā citā amatā atbilstoši viņa kvalifikācijai un darba pieredzei

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija šodien atbalstīja biedrības “Rīgas Metropole” priekšlikumu Pašvaldību likumam, kas paredz iespēju pārcelt pašvaldības darbinieku jebkurā citā amatā atbilstoši viņa kvalifikācijai un darba pieredzei.

Šādu normatīvo regulējumu plāno ieviest, lai nodrošinātu labu pārvaldību, it sevišķi pašvaldības uzdevumu efektīvai izpildei, kā arī lai sabiedrība uzticētos konkrētas pašvaldības darbam. Mērķis ir veicināt darbinieka kvalifikācijas izaugsmi.

Darbinieku, neizsludinot atklātu konkursu un motivējot pārcelšanas pieļaujamību un lietderību, var pārcelt pašvaldības jebkurā citā amatā, ņemot vērā darbinieka kvalifikāciju un darba pieredzi, uz noteiktu vai nenoteiktu laiku tajā pašā vai citā iestādē, izvērtējot darbinieka viedokli. Pārcelšanas pamatojums var būt arī darbinieka motivēts lūgums.

Pārceļot citā amatā, darbiniekam noteiks amata mēnešalgu, kas nebūs zemāka par iepriekšējo, izņemot gadījumus, kad darbinieku pārceļ zemākā amatā, ja tiek likvidēta vai reorganizēta vai tiek samazināts darbinieku skaits, ja ir pieņemts lēmums par darbinieka neatbilstību ieņemamajam amatam, kā arī pēc darbinieka lūguma.

Komisijas deputāti neatbalstīja priekšlikumu, kas paredzēja, ka darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu darbiniekam, tajā skaitā arodbiedrības biedram bez arodbiedrības iepriekšējas piekrišanas.

Likumprojekts paredz, ka kandidātus uz amatiem pašvaldības administrācijā izvēlas atklātā konkursā. Amata kandidātu vērtēšanas kārtību un kritērijus noteiks attiecīgās iestādes vadītājs.

Pašvaldības nolikumā būs jānosaka arī kārtība, kādā iedzīvotāji var piedalīties domes un tās komisijas sēdēs.

Kā ziņots, Saeima jauno Pašvaldību likumu konceptuāli atbalstīja 2021.gada aprīlī. Pašlaik notiek priekšlikumu skatīšana otrajam lasījumam. Kopumā iesniegti 315 priekšlikumi. Lielākā daļa priekšlikumu ir jau izskatīta.

Lai priekšlikumu izskatīšana notiktu raitāk, plānots sasaukt papildu Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdes.

Kā sākotnēji skaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kopš likuma “Par pašvaldībām” pieņemšanas 1994.gadā ir notikušas būtiskas izmaiņas valsts pārvaldē kopumā, kas rada nepieciešamību pēc izmaiņām pašvaldību darbības tiesiskajā regulējumā.

Izmaiņas nepieciešamas arī saistībā ar administratīvi teritoriālo reformu, galvenokārt akcentējot nepieciešamību vairot sabiedrības iesaisti lēmumu pieņemšanā.

Likumprojekts paredz lēmējvaras un izpildvaras skaidrāku nodalīšanu, pilnveidojot kompetenču un funkciju sadali, skaidrāku pašvaldību darba organizācijas modeļa un amatpersonu kompetences noteikšanu.

Pašvaldību likumā tiks noteikti mehānismi iedzīvotāju līdzdalības nodrošināšanai pašvaldības darbā, tādējādi paaugstinot pašvaldības darba kvalitāti un atbilstību tās iedzīvotāju interesēm.

Kā viena no iedzīvotāju iesaistes formām paredzēta līdzdalības budžeta ieviešana. Likumprojektā iekļauts arī precīzs pašvaldības informatīvo izdevumu skaidrojums.

Precizēti arī domes un komiteju darba organizācijas jautājumi, kas skar sēžu rīkošanu, kuru noregulējums šobrīd spēkā esošajā likumā ir neskaidrs, novecojis vai neatbilstošs citiem normatīvajiem aktiem.

Jaunajā likumprojektā ir precizēts pašvaldību autonomo funkciju formulējums, pamatojoties uz nozaru ministriju sniegtajiem priekšlikumiem, kā arī tiek konkretizēta pašvaldību atbildība, piemēram, skaidri nosakot, ka no 2024.gada katrā pašvaldībā ir jāizveido pašvaldības policijai.