Atpakaļ

Atsāk Liepājas ostas akvatorijas Karostā attīrīšanu no padomju laika atkritumiem

Liepājā šodien atsākti darbi, lai attīrītu no padomju militāristu atstātajiem atkritumiem ostas akvatoriju Karostā, informēja Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldes pārstāve Līga Ratniece-Kadeģe.

Darbus veic pašvaldības aģentūra “Nodarbinātības projekti” sadarbībā ar Liepājas SEZ pārvaldi, izmantojot pagājušā gadā Liepājas pašvaldības iegādāto tehniku “Watermaster”.

Kā liecina iepriekšējās izpētes ostas akvatorijā, Karostā joprojām atrodami dažādi metāla priekšmeti, kas straumju un vēju ietekmē pārvietojas un var radīt dažādus apdraudējumus.

Darbus veic pašvaldības aģentūras “Nodarbinātības projekti” tad, kad ir piemēroti laika apstākļi – nav spēcīgs vējš un viļņošanās un tehnika nav nepieciešama citu darbu veikšanai Liepājas ezerā. Aprīlī vairākas dienas Karostā Katedrāles ielas galā ostas akvatorijā strādā multifunkcionālais amfībijas tipa ekskavators “Watermaster IV”, vācot no ūdens laukā militāristu atstāto mantojumu – troses, enkurķēdes, sarūsējušas bojas utt. Tagad darbi atsākti.

Kā pastāstīja aģentūras “Nodarbinātības projekti” direktors Vairis Šalms, pārsvarā amfībija ceļ ārā sarūsējušas metāla troses un bojas. “Lieguma dēļ Liepājas ezerā līdz 1.augustam neko nevar darīt, tad varam strādāt šeit,” sacījis Šalms.

No 1951.- 1957.gada un no 1966.- 1991.gadam Liepājas osta bija slēgta PSRS militāra bāze, bet saimniecisko darbību ostas teritorijā atsāka vien 1992.gadā paralēli Krievijas jūras kara flotes bāzes darbībai. Militāristi Liepājas ostu atstāja tikai 1994.gada 31.augustā. Liepājas osta saņēma padomju armijas militāro mantojumu – 37 daļēji vai pilnībā nogrimuši kuģi un zemūdenes. Tāpat visdažādāko gabarītu metāla priekšmeti atrodami ostas akvatorijā Karostas rajonā.

Kā atzīmē osta, arī pēc apzināto metāla priekšmetu izcelšanas peldēties ostas akvatorijā Karostā nebūs pavisam droši, jo smiltis var slēpt vēl citus metāla priekšmetus, kas zemūdens straumju ietekmē var tikt atsegti. Liepājas SEZ pārvalde aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem, ievērot aizliegumu peldēties jūras piekrastē, kur izvietotas brīdinājuma zīmes un peldēties publiskās peldvietās, kur to darīt ir droši.