Maksis, Maksims, Raivis, Raivo
Iesūti
Atpakaļ

Austrumu slimnīcas šajā sēņu sezonā nonākuši trīs pacienti, kas saindējušies ar zaļo mušmiri

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Toksikoloģijas un sepses klīnikā šajā sēņu sezonā nonākuši trīs pacienti, kas saindējušies, uzturā lietojot indīgo zaļo mušmiri, tostarp viens no viņiem miris.

Iespējams, ka iemesls zaļās mušmires nonākšanai uz ēdamgalda, ir tās sajaukšana ar citu – ēdamu – sēni. Tāpēc slimnīcas ārsti aicina sēņotājus būt īpaši piesardzīgiem un labāk jebkuru sēni, par kuru ir kaut mazākās šaubas, atstāt mežā, nevis pakļaut sevi būtiskam riskam.

RAKUS Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs un Toksikoloģijas un sepses nodaļas anesteziologs, reanimatologs Roberts Stašinskis sacīja, ka sēņu šogad ir daudz, tāpēc riski, kā rāda slimnīcas pieredze, ir īpaši augsti. No savas puses slimnīca ikvienu sēņotāju izvērtēt iespējamo kaitējumu savai veselībai un pat dzīvībai, rūpīgi aplūkot grozā liekamās sēnes un drošības dēļ jebkuru aizdomīgu sēni labāk atstāt mežā.

Mušmiru lietošana uzturā rada aknu bojājumus un, ja laikus netiek sniegta medicīniskā palīdzība, pastāv ārkārtīgi liela iespēja nomirt vai uz mūžu iegūt invaliditāti. Indīgajām vielām nokļūstot asinsritē, iespējams ir letāls iznākums.

Stašinskis atgādina, ka saindēšanās pazīmes var parādīties arī vairākas dienas pēc sēņu lietošanas uzturā. Ja saindēšanās skārusi gremošanas sistēmu, būs vērojami tādi simptomi kā slikta dūša, vemšana un caureja.

Gadījumos, ja ir aizdomas par jebkura veida saindēšanos, iedzīvotāji tiek aicināti zvanīt uz Saindēšanās un zāļu informācijas centra tālruni 67042473 – centrs darbojas diennakts režīmā septiņas dienas nedēļā, un tā speciālisti sniegs ieteikumus optimālai rīcībai šādā situācijā.

Saindēšanās un zāļu informācijas centrs ir Latvijā vienīgais specializētais toksikoloģiskās informācijas sniegšanas centrs. Centra speciālisti savā darbā izmanto starptautisku datu bāzi “Micromedex”, kurā informācija tiek atjaunota ik pēc trim mēnešiem.