Atpakaļ

Azerbaidžāna bijušo Kalnu Karabahas prezidentu aizturējusi par agresijas karu un kara noziegumiem

Azerbaidžāna ceturtdien paziņoja par Kalnu Karabahas bijušā prezidenta Arajiks Arutjunjana aizturēšanu aizdomās par agresijas karu un kara noziegumiem.

Kā kopīgā paziņojumā informēja Azerbaidžānas ģenerālprokuratūra un drošības dienests, Arutjunans aizturēts “aizdomās par agresijas kara vešanu” pret Azerbaidžānu un iespējamiem kara noziegumiem.

Arutjunjans no Kalnu Karabahas prezidenta amata atkāpās neilgi pirms Azerbaidžāna pagājušajā mēnesī sāka ofensīvu un pārņēma savā kontrolē armēņu apdzīvoto separātisko reģionu.

Viņš bija Kalnu Karabahas Republikas premjerministrs no 2007. līdz 2017.gadam un prezidents no 2020.gada maija līdz 2023.gada 1.septembrim.

Šonedēļ tika ziņots, ka aizturēts ir ne tikai Arutjunjans, bet arī Arkadijs Gukasjans, kurš bija Kalnu Karabahas prezidents no 1997. līdz 2007.gadam, Bako Sahakjans, kurš bija šajā amatā no 2007. līdz 2020.gadam un Kalnu Karabahas parlamenta spīkers Davits Išhanjans, kurš septembrī deviņas dienas bija prezidenta pienākumu izpildītājs.

Aizturēšanu vilnis notiek laikā, kad Azerbaidžāna strauji pārņem Kalnu Karabahu savā kontrolē pēc 19.septembrī sāktās zibensofensīvas, kas nākamajā dienā beidzās ar vairāk nekā 30 gadus “de facto” pastāvējušās Kalnu Karabahas armēņu republikas varasiestāžu faktisku kapitulāciju.

Pēc tās no Kalnu Karabahas uz Armēniju aizbēga vairāk nekā 100 000 armēņu – vairāk nekā 80% no republikas 120 000 iedzīvotāju.

Lai gan Kalnu Karabahas Republikas valdība piekrita izbeigt savu darbību līdz gada beigām, reģionu jau faktiski kontrolē Azerbaidžānas iestādes. Azerbaidžāna ir apsolījusi respektēt etnisko armēņu tiesības, tomēr viņi lielākoties izvēlējās aizbēgt no Kalnu Karabahas, baidoties no represijām.