Batņa: LiepU spēcīgās lomas pedagoģijas virzienā dēļ jāpiekrīt universitātes pozīcijai par konsolidāciju ar LU vai vairākām augstskolām
Liepājas Universitātei (LiepU) ir spēcīga loma pedagoģijas virzienā, tāpēc, stratēģiski domājot, iespējams, būtu jāpiekrīt universitātes redzējumam – vai nu konsolidēt to ar Latvijas Universitāti (LU) vai arī veidot sadarbību ar vairākām augstskolām, sarunā ar pauda Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas priekšsēdētājs Česlavs Batņa (AS).
Ir jāsaprot, kādā stratēģiskajā virzienā universitāte var attīstīties, saglabājot savu pašnoteikšanos, jo LiepU pirms dažiem gadiem bija viena no galvenajām augstākās izglītības iestādēm, kas sagatavoja pedagogus, sacīja Batņa, atzīmējot, ka pašlaik ir pedagogu krīze.
Politiķis atzina, ka LiepU konsolidēšanas jautājums ir aktuāls, tāpēc pirmajā apakškomisijas sēdē, kas paredzēta otrdien, 10.janvārī, deputāti apspriedīšot iespējamo universitātes reorganizāciju. Uz sēdi ir aicināti Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta pārstāvji, lai noskaidrotu, kāda ir konsolidācijas virzība, sacīja Batņa.
Deputāts skaidroja, ka projekta budžetā ir iezīmējies, ka LiepU tiks konsolidēta ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), taču Liepājas pilsētas vadība esot piedāvājusi veidot sadarbību ar vairākām augstākās izglītības iestādēm.
Tāpēc 20.janvārī Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas parlamentārieši plāno doties vizītē uz Liepāju, lai tiktos ar pašvaldības un LiepU pārstāvjiem, tai skaitā ar universitātes Senātu, padomi un vadību, un saprastu šīs puses redzējumu, norādīja apakškomisijas priekšsēdētājs.
Deputāts pauda, ka jebkurā gadījumā jautājums tikšot virzīts saskaņošanai Ministru kabinetā (MK), tāpēc deputātiem ir jābūt pārliecinātiem, ka lēmums ir izsvērts. “Stresam nav pamata,” sacīja Batņa, norādot, ka par jautājumu politiķi diskutēs valdību veidojošo partiju sadarbības sanāksmē. Apakškomisijas vadītāja pārstāvētais politiskais spēks “Apvienotais saraksts” (AS) esot vienojies, ka gadījumā, ja šis jautājums tiks virzīts izskatīšanai nākamajā valdības sēdē, tad tas netikšot atbalstīts.
LiepU studentu skaits sarūk, un tā ir kļuvusi par salīdzinoši mazu universitāti, atzīmēja deputāts, vienlaikus uzsverot, ka reģionālā ekosistēma ir jāveicina, nezaudējot universitātes “saknes”. Batņa pauda, ka, kaut arī IZM ir politikas noteicēja, deputāti ir likumdevēji, kuriem jārod pārliecība, ka konsolidācija ir pietiekami izvērtēta.
Turklāt valdības deklarācijā koalīcijas partijas ir apstiprinājušas punktu, kas paredz augstskolu un universitāšu reģionālās ekosistēmas izveidi, norādīja apakškomisijas priekšsēdētājs. “Jau toreiz diskutējām, ka esam pret tādu mehanizētu augstskolu apvienošanu – ir jāizvērtē arī reģionālais aspekts,” sacīja parlamentārietis. Batņa pauda, ka LiepU ir būtiska arī Liepājas pilsētai un reģionam.
Vaicāts par situācijas risinājumu gadījumā, ja abas puses – IZM un LiepU – saglabā atšķirīgas pozīcijas, politiķis pauda, ka ir pašā situācijas izprašanas sākumā, tāpēc vispirms vēlas uzzināt abu iestāžu argumentus.
Jau ziņots, ka Liepājas Universitāte (LiepU) nosūtījusi atklātu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, izglītības nozares organizācijām un pašvaldībai, kurā norāda uz iespējamām nelikumībām un labas pārvaldības neievērošanu augstskolas konsolidācijas procesā, liecina atklātās vēstules saturs.