


Bērziņa: Mākslīgā intelekta centram ir jābūt inovatīvai līderības un izcilības platformai



Mākslīgā intelekta centram (MIC) ir jābūt inovatīvai līderības un izcilības platformai, trešdien MIC dibināšanas pasākumā sacīja viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (JV).
Viņa uzsvēra, ka esam realitātē, kurā tehnoloģijas gan iedvesmo, gan biedē. Vienlaikus demokrātisko valstu izaicinājumi ir nodrošināt, lai tehnoloģijas kalpo cilvēces attīstībai, nevis ir drauds.
MIC apvieno valsts, pētniecības un digitālās jomas pārstāvjus. Ministre atzinīgi vērtēja zinātnes, uzņēmējdarbības un valsts sektora sadarbību šajā jautājumā.
Vienlaikus Bērziņa sacīja, ka mākslīgā intelekta attīstības jomā ir jārīkojas strauji.
Latvijas Universitāšu asociācijas padomes priekšsēdētājs, Rīgas Stradiņa universitātes rektors Aigars Pētersons MIC dibināšanas pasākumā sacīja, ka, iespējams, MIC tiek dibināts ar nelielu novēlošanos, jo mākslīgā intelekta platformas ir realitāte jau šodien, tostarp arī jaunu tehnoloģiju radīšanas procesā.
Pētersons prognozēja, ka jaunizveidotajā centrā zinātne un tehnoloģijas “ies kopā”, tostarp tiks radītas jaunas idejas, kas materializēsies jaunās tehnoloģijās.
Tāpat, pēc viņa teiktā, MIC būs platforma, kurā jaunas idejas varēs novirzīt tautsaimniecības attīstībai. Pētersons arī pauda cerību, ka MIC pulcēsies dažādu jomu eksperti.
Vienlaikus Pētersons pateicās Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam par iniciatīvas izrādīšanu MIC dibināšanā.
Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa pasākumā sacīja, ka “galvenā un svarīgākā lieta ir tā, ka mēs kā valsts esam pateikuši, ka gribam šo MIC, un ka gribam un varam darboties kopā”.
Tāpat Bāliņa sacīja, ka Latvija spēs būt valsts, kura gudri izmanto mākslīgo intelektu, datus, kā arī rada jaunus risinājumus.
Ministru prezidente Evika Siliņa (JV), uzrunājot klātesošos, sacīja, ka mākslīgais intelekts ir mūsu tagadne un nākotne.
Pēc viņas teiktā, ar MIC palīdzību būs iespējams radīt konkurētspējīgus produktus. Vienlaikus MIC dibināšana ir liels kopdarbs, ko paveicis privātais sektors, sadarbojoties ar akadēmisko sektoru un valsts sektoru. “Mākslīgais intelekts noteiks mūsu attīstību turpmākajos 10 līdz 20 gados. Būsim tie, kas iet soli priekšā citiem,” sacīja Siliņa.
Savukārt Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols sacīja, ka mākslīgā intelekta spējas aug strauji, un tas var sniegt atbildes tiem Latvijas izaicinājumiem, kas saistās ar konkurētspēju un produktivitāti.
Viņš minēja, ka MIC stratēģiskās prioritātes būs inovācijas un komercializācija, drošība un uzticamība, mākslīgais intelekts publiskajam sektoram, latviešu valodas un kultūras stiprināšana mākslīgā intelekta jomā, kapacitātes celšana un talantu piesaiste, kā arī datu nodrošināšana mākslīgā intelekta apmācībām.
Ozols sacīja, ka MIC darbību un stratēģiskos uzstādījumus pārraudzīs padome, kas iecels MIC vadītāju. Darbs MIC padomē nebūs algots, un tā termiņš būs trīs gadi. Vienlaikus MIC direktora amata pilnvaru termiņš noteikts pieci gadi.
Konkursu MIC vadītāja amatam paredzēts izsludināt pavasarī.
Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS) novēlēja, lai MIC strādātu un attaisnotu tās cerības, kas uz šo centru ir liktas. “Mēs visi gribam, lai Latvija būtu piemērs tam, ka mākslīgā intelekta palīdzību var veicināt tautsaimniecības izaugsmi un mūsu visu labklājību,” viņa sacīja.
Vienlaikus MIC atklāšanas pasākumā tehnoloģiju uzņēmums SIA “Latvijas mobilais telefons” (LMT) ziedoja 50 000 eiro MIC centram. LMT prezidents Juris Binde sacīja, ka ziedojums paredzēts sākotnējā darbības plāna un detalizētu darba uzdevumu izstrādei.
Centra struktūru veido padome, direktors un sekretariāts, kura funkcijas nodrošinās Valsts digitālās attīstības aģentūra (VDAA). Padomes locekļi būs pārstāvji no universitātēm, LIKTA, VARAM, Ekonomikas ministrija (EM) un Aizsardzības ministrijas.
Padomē strādās EM valsts sekretāra vietnieks tautsaimniecības jautājumos Raivis Bremšmits, Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Aivars Puriņš, kiberdrošības un digitālās politikas eksperte Ieva Ilves, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes rektore Irina Arhipova, Latvijas Universitātes Informācijas tehnoloģiju servisa direktors Ēriks Eglītis, SIA “Tilde” līdzdibinātājs un valdes loceklis Andrejs Vasiļjevs, LMT ekosistēmas sadarbības vadītājs Ņikita Kazakevičs, kā arī Bāliņa un Ozols.
Jau ziņots, ka Saeima 6.martā pieņēma Mākslīgā intelekta centra likumu. Savukārt valdība nolēma Nacionālā mākslīgā intelekta centra izveidei piešķirt 370 000 eiro.
Likuma mērķis ir veicināt “uzticama un droša mākslīgā intelekta pielietošanu sabiedrības labā produktivitātes un konkurētspējas celšanai”.
Virzot uzticamas un drošas mākslīgā intelekta inovācijas nozarēs, jaunais likums noteic mākslīgā intelekta tehnoloģiju ekosistēmas izveidi, tās tiesisko ietvaru publiskā un privātā sektora un augstskolu sadarbībai, atbalstot mākslīgā intelekta tehnoloģiju atbildīgu pielietošanu un attīstību.
Likums paredz izveidot MIC, tajā apvienojot valsts, pētniecības un digitālās jomas pārstāvjus, lai sekmētu savstarpējo partnerību, inovāciju ieviešanu un attīstību, veicinātu mākslīgā intelekta iniciatīvu īstenošanu jomās ar augstu potenciālu atbilstoši nacionālajām interesēm un valsts konkurētspēju.
Centra izveides mērķis ir sekmēt sabiedrības prasmes un vienlīdzību mākslīgā intelekta jomā, kā arī rūpēties par to, lai mākslīgā intelekta sistēmas tiktu izmantotas ētiski, atbildīgi un droši, ievērojot cilvēka pamattiesības. Centram savā darbībā būs arī jāīsteno pasākumi saistībā ar mākslīgā intelekta lietošanu saistīto risku mazināšanai.
Jaunais centrs plānots kā nodibinājums, un tajā kā dibinātāji piedalīsies ne tikai valsts, ko pārstāvēs VARAM, Ekonomikas ministrija un Aizsardzības ministrija, bet arī privātais sektors – LIKTA un augstskolu pārstāvji – Latvijas Universitāšu asociācija. Centru veidos padome, centra direktors un sekretariāts, ko nodrošinās Valsts digitālās attīstības aģentūra. Padomē darbosies deviņi locekļi.
Rakstīt komentāru